Posiadacz rachunku bankowego może wskazać w umowie z bankiem osobÄ™, której po jego Å›mierci bank wypÅ‚aci pieniÄ…dze znajdujÄ…ce siÄ™ na tym rachunku. Jednak kwota ta nie może być wyższa niż przypadajÄ…ce na ostatni miesiÄ…c przed Å›mierciÄ… posiadacza rachunku dwudziestokrotne przeciÄ™tne miesiÄ™czne wynagrodzenie w sektorze przedsiÄ™biorstw bez wypÅ‚at nagród z zysku, ogÅ‚aszane przez Prezesa GÅ‚ównego UrzÄ™du Statystycznego, (oczywiÅ›cie kwota ta nie może przekroczyć wysokoÅ›ci pieniÄ™dzy na rachunku).
Poza tym, w razie Å›mierci posiadacza rachunków oszczÄ™dnoÅ›ciowych, bank jest obowiÄ…zany wypÅ‚acić z tych rachunków kwotÄ™ wydatkowanÄ… na koszty pogrzebu posiadacza rachunku - osobie, która przedstawi rachunki stwierdzajÄ…ce wysokość poniesionych przez niÄ… wydatków - w wysokoÅ›ci nie przekraczajÄ…cej kosztów urzÄ…dzenia pogrzebu zgodnie ze zwyczajami przyjÄ™tymi w danym Å›rodowisku.
Kwoty te nie wchodzÄ… do spadku po posiadaczu rachunku, ale podlegajÄ… podatkowi od spadków i darowizn. PÅ‚aci siÄ™ go osobno, niezależnie od przeprowadzenia postÄ™powania spadkowego. Kwoty te należy jednak uwzglÄ™dnić przy obliczaniu ewentualnego zachowku dla spadkobierców pominiÄ™tych w testamencie lub takich, którzy otrzymali w sumie od spadkodawcy mniej, niż by im siÄ™ należaÅ‚o na podstawie reguÅ‚ dziedziczenia ustawowego.
W jaki sposób posiadacz rachunku może wskazać danÄ… osobÄ™?
Posiadacz rachunku powinien na piśmie złożyć odpowiednie oświadczenie (z reguły banki mają stosowne formularze). Oczywiści posiadacz rachunku może zmienić zdanie - może daną osobę odwołać lub zmienić.
Co siÄ™ dzieje z nadwyżkÄ…, która przekracza limit dwudziestokrotnego przeciÄ™tnego miesiÄ™cznego wynagrodzenie?
Nadwyżka na rachunkach w każdym z banków przekraczajÄ…ca wskazany limit wchodzi w skÅ‚ad spadku i jest ona przedmiotem podziaÅ‚u miÄ™dzy spadkobierców.
Co siÄ™ dzieje z oszczÄ™dnoÅ›ciami osoby, która byÅ‚a czÅ‚onkiem w spóÅ‚dzielczej kasie oszczÄ™dnoÅ›ciowo - kredytowej?
Kasa jest zobowiązana wypłacić po śmierci członka z jego wkładu członkowskiego i oszczędności:
- koszty pogrzebu czÅ‚onka w takim zakresie, w jakim pogrzeb ten odpowiada zwyczajom przyjÄ™tym w Å›rodowisku zmarÅ‚ego - osobie, która przedÅ‚oży rachunki stwierdzajÄ…ce wysokość poniesionych przez niÄ… wydatków,
- kwotÄ™ nie przekraczajÄ…cÄ… ogóÅ‚em sumy przeciÄ™tnego miesiÄ™cznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, ogÅ‚aszanej przez prezesa GÅ‚ównego UrzÄ™du Statystycznego, w okresie 5 lat kalendarzowych poprzedzajÄ…cych wypÅ‚atÄ™ - jeżeli czÅ‚onek pisemnie wskazaÅ‚ w kasie osoby, na rzecz których wypÅ‚ata ma nastÄ…pić (do osób, które może wskazać czÅ‚onek należą: jego małżonek, dzieci, rodzice, dziadkowie i rodzeÅ„stwo),
- kwotÄ™ równÄ… wpÅ‚atom na rachunki, dokonanym przez organ rentowy z tytuÅ‚u Å›wiadczeÅ„ z ubezpieczeÅ„ i zabezpieczeÅ„ spoÅ‚ecznych, które nie przysÅ‚ugiwaÅ‚y za okres po Å›mierci posiadacza rachunków, wskazanÄ… we wniosku organu rentowego skierowanym do kasy, wraz z podaniem numerów rachunków, na które dokonano wpÅ‚at.
Sumy te również nie wchodzÄ… do spadku po czÅ‚onku.
Pamiętaj, że:
- Możliwość obdarowania pieniÄ™dzmi z konta poza spadkiem nie dotyczy rachunków wspólnych, prowadzonych dla kilku osób.
- Przy ustalaniu limitu wypÅ‚aty uwzglÄ™dnia siÄ™ przeciÄ™tne wynagrodzenie przypadajÄ…ce na ostatni miesiÄ…c przed Å›mierciÄ… posiadacza rachunku, nie przekraczajÄ…ce oczywiÅ›cie wysokoÅ›ci zgromadzonych Å›rodków. W maju 2010 roku wynosiÅ‚o ono 3397 zÅ‚ 01 gr, a wiÄ™c bank nie mógÅ‚ na podstawie umowy z posiadaczem rachunku wypÅ‚acić po jego Å›mierci w maju wiÄ™cej niż 67940 zÅ‚ 20 gr.
- JeÅ›li pieniÄ…dze na rachunku bankowym należą do wspólnego majÄ…tku małżonków, wówczas na wyznaczenie osoby, która mogÅ‚aby je dostać potrzebna jest zgoda wspóÅ‚małżonka.
- Jeżeli posiadacz rachunku bankowego nie dokona zapisu bankowego to środki zawarte na rachunku podlegają regułom normalnego dziedziczenia.
Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (Dz. U. 1997 r/, Nr 140, poz. 939 ze zmianami),
- Ustawa z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. 1997 r., Nr 16, poz. 89 ze zmianami),
- Ustawa z 1995 r. o spóÅ‚dzielczych kasach oszczÄ™dnoÅ›ciowo-kredytowych (Dz. U. 1996 r. Nr 1, poz. 2 ze zmianami.).