Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Gdy windykator zapuka do drzwi

www.sxc.hu
(fot. www.sxc.hu)
Wrocław, 24.09.2009


Gdy windykator zapuka do drzwi


    Pismo z wezwaniem do zapłaty - tak zwykle wygląda nasz pierwszy kontakt z firmą windykacyjną. Mimo, że sytuacja ta nie należy do najprzyjemniejszych, powinniśmy być zadowoleni, że do naszych drzwi nie zapukał komornik. Oznacza to, że wierzyciel dał nam jeszcze jedną szansę polubownego uregulowania należności, zanim skieruje sprawę na drogę postępowania sądowego i egzekucyjnego. W tym momencie długiem zarządza firma windykacyjna i to ona będzie starała się pomóc dłużnikowi w znalezieniu sposobu jego spłaty.

    Metody kontaktu windykatorów z dłużnikami są różnorodne. Oprócz korespondencji listowej, prowadzone są również rozmowy telefoniczne, wysyłane są SMSy, wiadomości głosowe, e-maile. W miejscu zamieszkania dłużnika może pojawić się również negocjator terenowy. W przypadku firmy KRUK S.A. wszystkie te działania mają jeden cel - zawarcie porozumienia z dłużnikami - czyli podpisanie ugody, która umożliwi mu ratalną spłatę zadłużenia. Staramy się maksymalnie dopasować wysokość i liczbę rat do aktualnych możliwości płatniczych osób zadłużonych tak, aby były je w stanie co miesiąc regulować. Bardzo często są to raty rzędu 50-100 zł miesięcznie - mówi Piotr Krupa, prezes zarządu KRUK S.A. Warto pamiętać, że jeśli istnieje chociażby cień woli współpracy ze strony dłużnika, to zawsze jest szansa na polubowne rozwiązanie problemu zadłużenia. Natomiast uporczywe unikanie kontaktu z windykatorem lub odmowa spłaty bezspornego zadłużenia prowadzi zwykle do postępowania sądowego i egzekucji komorniczej - dodaje Piotr Krupa.

    Powszechnie utarło się przeświadczenie, że dochodzenie długów w sądzie to proces długotrwały. Tymczasem z danych zebranych przez firmę KRUK S.A. i jaj kancelarię RAVEN wynika, że droga postępowania sądowego i egzekucji komorniczej to jedna z szybszych metod odzyskiwania należności od osób fizycznych. Obecnie od złożenia pozwu do wydania nakazu zapłaty może upłynąć zaledwie 46 dni. Co więcej nie jest to najkrótszy okres oczekiwania na orzeczenie sądu, ale średni czas w kilkunastu tysiącach spraw.

    Uzyskanie orzeczenia sądowego - sądowego nakazu zapłaty - to niezbędny krok do rozpoczęcia egzekucji komorniczej.

Komornik jako organ przymusu państwowego ma prawo ściągnąć od dłużnika należność wbrew jego woli. Może zatem wejść mu na pensję, zająć majątek i następnie wystawić go na sprzedaż w trakcie licytacji. Może również dokonać eksmisji z zajmowanego przez dłużnika lokalu. Kiedy sprawa trafia do sądu i komornika, dłużnik jest obciążony kosztami postępowania sądowo-komorniczego. Musi zatem spłacić dług wraz z odsetkami karnymi oraz dodatkowo uregulować koszty działania sądu i komornika. Dlatego naprawdę warto dojść do porozumienia z windykatorem na etapie przedsądowym, umawiając się na spłatę zaległości w ratach i nie dopuszczając do złożenia pozwu do sądu.

KRUK S.A. www.kruksa.pl
                                         


Firma KRUK S.A. została założona w 1998 r. Niezmiennie od kilku lat to największy podmiot na polskim rynku zarządzania wierzytelnościami - multioperator windykacyjny, który w swojej Grupie posiada spółkę zajmująca się windykacją polubowną wierzytelności konsumenckich i gospodarczych (KRUK S.A.), kancelarię prawną zajmującą się inicjowaniem postępowań sądowych i egzekucyjnych (Kancelaria Prawna RAVEN) biuro informacji gospodarczej gromadzące dane o płatnościach i dłużnikach (ERIF BIG S.A.), Biuro Detektywistyczne oraz spółkę sekurytyzacyjną. Grupa specjalizuje się w kompleksowym zarządzaniu wierzytelnościami na skalę masową. KRUK zarządza wierzytelnościami banków, pośredników kredytowych, firm ubezpieczeniowych, firm leasingowych, pakietami spraw telefonii stacjonarnych i komórkowych, telewizji kablowych, platform cyfrowych, zakładów energetycznych, gazowni, firm z sektora FMCG. Firma posiada także uprawniania do serwisowania wierzytelności sekurytyzowanych przez fundusze sekurytyzacyjne. Centrala operacyjna spółki mieści się we Wrocławiu, a na terenie całej Polski firma posiada 18 oddziałów windykacyjnych. Obecnie spółka zatrudnia ponad 800 osób.


Więcej informacji:

Danuta Cabaj

Ciszewski Public Relations
ul. Bobrowiecka 1A
00-728 Warszawa
kom. 666 813 052
tel. (48 22) 488 41 50, 488 41 80
fax: (48 22) 488 41 75

E-mail: dcabaj@publicrelations.pl
www.ciszewskipr.pl


 

 

Komentarze: Gdy windykator zapuka do drzwi

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Partnerzy sekcji

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • P.Ł

  ocena usługi:

  Dziękuje. Było rzeczowo. Co jest cenne
 • Henryka

  ocena usługi:

  Przesłana opinia wystarczająco mi wyjaśniła opisaną moją sprawą i choć jest niekorzystna dla mnie, to stronę e-prawnik polecam
 • Kamiński

  ocena usługi:

  Jestem bardzo zadowolony z opinii wszystko dokładnie wyjaśnione, POLECAM
 • Elżbieta

  ocena usługi:

  zadowolona jestem z wyczerpującej odpowiedzi
 • Azajac

  ocena usługi:

  Bardzo pomocna porada
 • Marcin

  ocena usługi:

 • Tomasz

  ocena usługi:

 • Paweł

  ocena usługi:

 • Konrad

  ocena usługi:

 • Jacek Tomczak

  ocena usługi:

  Szybko, tanio i profesjonalnie
 • PSH

  ocena usługi:

  Dziękujemy za wyczerpującą opinię. Polskie Stowarzyszenie Haiku.
 • Marzena

  ocena usługi:

  Odpowiedź na zadane pytanie była bardzo szczegółowa, merytoryczna, poparta przepisami i wyrokami SN, NSA. Już zwróciłam się z kolejnym pytanie; BARDZO polecam, sama z pewnością tez będę jeszcze korzystała
 • Danuta

  ocena usługi:

  Polecam. Otrzymałam opinię wyczerpującą , zrozumiałą dla mnie.Terminowo. Będę korzystała i polecam innym.
 • Ryszard

  ocena usługi:

  Jestem zadowolony z udzielonej odpowiedzi. Nie rozumiem tylko co to znaczy z wyłączeniem nieruchomości rolnych?!
 • agawia

  ocena usługi:

  Jestem bardzo wdzięczna za opinię prawną napisaną zrozumiałym dla mnie językiem i wyjaśniającą moje wątpliwości, które wysłałam do e-prawników.
 • Grażyna

  ocena usługi:

  Rzetelnie,wyczerpująco-zrozumiałym dla laika językiem.Bardzo jestem zadowolona z porady i będę w przyszłości korzystała z usług biura e-prawnik.
 • Szymon

  ocena usługi:

  Otrzymana opinia w pełni wyjaśniła moje wątpliwości.Dziękuję bardzo i pozdrawiam.Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane