Czy ochrona trwałości stosunku pracy przysługuje także w razie poronienia?

Kodeks pracy przewiduje ochronę trwałości stosunku pracy odnośnie pracownicy będącej w ciąży. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.

Niestety nie każda ciąża kończy się szczęśliwym rozwiązaniem. Kodeks pracy nie uregulował wprost sytuacji ochrony trwałości stosunku pracy kobiety, której ciąża zakończyła się poronieniem. Jednakże Sąd Najwyższy wskazał, że:

Ochrona trwałości stosunku pracy ze względu na ciążę (art. 177 § 1 kp), obejmuje także sytuację, gdy ciąża zakończyła się poronieniem przed upływem okresu wypowiedzenia. Ciężar udowodnienia ciąży spoczywa na pracownicy.

Porady prawne

Ciężar dowodu spoczywa na pracownicy, ponieważ w innym przypadku mogłoby to prowadzić do nadużywania tego prawa - pracodawcy byłoby niezmiernie trudno udowodnić, że pracownica nie była w ciąży (nie mógłby np. zmusić jej do poddania się badaniom). Sąd Najwyższy podkreślił zatem, że twierdzenie o ciąży powinno być wykazane zaświadczeniem lekarskim. Samo zeznanie pracownicy nie może w tym przypadku odnieść skutku.

Wyrok 16 grudnia 1999 r. (I PKN 468/99; Pr.Pracy 2001/5/31)


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika