Gdy dzień wolny od pracy przypada w sobotę.

Czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Ogólne normy Kodeksu pracy ustalają, że czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nie przekraczającym 4 miesięcy.

W ostatniej nowelizacji Kodeksu pracy wprowadzono przepis, który stanowi, że każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Jeżeli jednak w tygodniu obejmującym siedem dni od poniedziałku do niedzieli, wystąpią dwa święta w inne dni niż niedziela, obniżenie wymiaru czasu pracy o 8 godzin następuje tylko z tytułu jednego z tych świąt.

Przepis ten został wprowadzony, zgodnie z panującym już wcześniej w orzecznictwie zgodnym poglądem, że:

Czas pracy nie może przekraczać w przyjętym okresie rozliczeniowym norm określonych w art. 129 § 1 k.p. w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy. Wystąpienie święta będącego dniem wolnym od pracy (art. 138 § 1 k.p.) w innym niż niedziela dniu tygodnia powoduje w okresie rozliczeniowym odpowiednie zmniejszenie liczby dni - a tym samym godzin - pracy.

Porady prawne

Uchwała Siedmiu Sędziów Sadu Najwyższego z dnia 14 listopada 2001 r. (III ZP 20/01; Biul. SN 2001/11/8)

Podobne stanowisko wyrażał również Naczelny Sąd Administracyjny, który stwierdził, że:

Jeżeli dzień wolny od pracy w pięciodniowym tygodniu pracy przypada w sobotę (nieobjętą ustawą z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy czyli niebędącą dniem wolnym od pracy), to dzień ten należy uznać za równorzędny z dniem ustawowo wolnym od pracy (...).

Punktem wyjścia do takiego twierdzenia NSA brak jest podstaw do różnicowania pojęcia dzień ustawowo wolny od pracy w postępowaniu cywilnym oraz w postępowaniu administracyjnym.

Uchwała 7 Sędziów NSA z 25 czerwca 2001 r. (FPS 7/00; ONSA 2001/4/149).


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika