Kiedy upływa trzeci miesiąc ciąży?

Kodeks pracy stanowi w art. 177 § 3, że umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu. Przepisu tego nie stosuje się do umowy o pracę na czas określony zawartej w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

Jak obliczyć termin wskazany w przepisie - tzn. kiedy upływa trzeci miesiąc ciąży?

Sąd Najwyższy stwierdził, że:

Do obliczenia terminu, o którym stanowi art. 177 § 3 KP ma zastosowanie art. 112 KC.

Porady prawne

Co to oznacza?

W Kodeksie cywilnym są dwie metody obliczania terminów - jedna z nich dotyczy terminów, co do których zachowanie ciągłości nie jest konieczne. Art. 114 Kodeksu cywilnego stanowi, że jeżeli termin jest oznaczony w miesiącach lub latach, a ciągłość terminu nie jest wymagana, miesiąc liczy się za dni trzydzieści, a rok za dni trzysta sześćdziesiąt pięć. Jednakże odnośnie omawianego przepisu Kodeksu pracy Sąd najwyższy wskazał na zastosowanie odmiennej metody. Jak słusznie wskazał SN - do obliczenia terminu, o którym stanowi art. 177 § 3 KP, a mianowicie do określenia chwili upływu trzeciego miesiąca ciąży, ciągłość terminu jest z oczywistych względów wymagana i konieczna. Do obliczania terminów ciągłych zastosowanie znajduje art. 112 KC. To oznacza, że termin oznaczony w tygodniach, miesiącach lub latach kończy się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było - w ostatnim dniu tego miesiąca.

Wyrok SN z dnia 7 lutego 2001 r. (I PKN 231/00; OSNAP 2002/21/515)


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Aneta 2013-01-14 18:17:45

    Dotyczy przedawnienia roszczen.kiedy uplywa okres rocznego przedawnienia liczac od dnia 11.01.2010r?Dotyczy roszczenia ze stosunku pracy.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika