Małoletni także może odmówić zeznań

19 lutego 2003r. Sąd Najwyższy podjął uchwałę w odpowiedzi na przedstawione przez Sąd Okręgowy w Szczecinie zagadnienie prawne. Zagadnienie to dotyczyło zakresu podmiotowego uprawnienia wynikającego z art. 182 § 1 kodeksu postępowania karnego. Przepis ten zezwala świadkowi, będącemu osoba najbliższą dla oskarzonego skorzystac z prawa do odmowy zeznań. Zap[ytanie skierowane przez Sąd Okręgowy w Szczecinie dotyczyło sytuacji, w której z prawa tego mógłby skorzystać świadek bedący osobą małoletnią, ''który ze względu na wiek nie osiągnął rozwoju umysłowego w stopniu pozwalającym na rozumienie istoty prawa do odmowy zeznań i prawno-procesowych konsekwencji tej decyzji''. Sąd Okręgowy sugerował, że oświadczenie o skorzystaniu z uprawnienia sformuowanego w art. 182 § 1 kodeksu postępowania karnego mógłby złożyć ustawowy przedstawiciel małoletniego.

Sąd Najwyższy w podjętej uchwale jasno stwierdził, że:


Prawo odmowy zeznań określone w art. 182 § 1 kpk przysługuje każdemu świadkowi, a więc także małoletniemu.

Porady prawne

W uzasadnieniu do tej uchwały SN zauważył, że ''problem, w wypadku świadka o niepełnej sprawności psychicznej, sprowadza się więc do ustalenia w pierwszej kolejności czy jest on zdolny do złożenia zeznań, a następnie, w wypadkach określonych w art. 182 § 1 kpk, czy chce zeznawać, czy też skorzystać z prawa odmowy zeznań. Chodzi jednak tylko o wytłumaczenie (wyjaśnienie), w sposób możliwie najprostszy, że jeżeli świadek nie chce składać zeznań w stosunku do określonej osoby co do określonych okoliczności, to może tak właśnie uczynić. Przedstawienie tego, we właściwy sposób, co Sąd Najwyższy w uzasadnieniu uchwały podkreśla, nawet najmłodszej osobie, która może być świadkiem, nie nastręcza większych problemów''.

Uchwała SN z dnia 19 lutego 2003r. Sygn. akt I KZP 48/02


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika