Odwołanie darowizny po śmierci obdarowanego

Zgodnie z art. 888 kodeksu cywilnego, umowa darowizny polega na bezpłatnym świadczeniu na rzecz obdarowanego koztem majątku darczyńcy. Kodeks cywilny dopuszcza odwołanie wykonanej już darowizny przez darczyńcę, jednakże tylko w przypadku, gdy obdarowany dopuścił się względem darczyńcy rażącej niewdzięczności i tylko w ciągu roku od dnia, w którym darczyńca dowiedział się o niewdzięczności obdarowanego. Sąd Najwyższy w jednym ze swych wyroków odniósł się do możliwości odwołania darowizny przez darczyńcę, jednak już po śmierci obdarowanego. Zgodnie z orzeczeniem SN:

Darczyńca lub jego spadkobierca nie może odwołać darowizny po śmierci obdarowanego, nawet jeżeli termin określony w art. 899 § 3 k.c. jeszcze nie upłynął. Przyczyną odwołania darowizny może być rażąca niewdzięczność obdarowanego, a nie jego spadkobierców.

Porady prawne

Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 7 listopada 2002r., sygn. II CKN 1395/00, źródło: biuletyn SN.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika