Przyczyny wypowiedzenia

Wypowiedzenie umowy o pracę musi zawierać uzasadnienie. W uzasadnieniu tym należy określić konkretne powody, który stały sie podstawą wypowiedzenia stosunku pracy. W jednym z orzeczeń Sąd Najwyższy wypowiedział się co do zakresu tych powodów, a mianowicie określił, że nie może pracodawca powoływać się na przyczyny wypowiedzenia, które zaistniały w dalekiej przeszłości w stosunku do chwili wypowiedzenia.

Teza orzeczenia Sądu Najwyższego brzmi:

Uchybienia w wykonywaniu obowiązków pracowniczych w odległej przeszłości w stosunku do chwili złożenia oświadczenia pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę nie stanowią uzasadnionej przyczyny wypowiedzenia (art. 45 § 1 kp).

Porady prawne

Tezę tą Sąd Najwyższy rozszerzył w uzasadnieniu do wydanego orzeczenia, uściślając, że: "...jeżeli pracownik po stwierdzeniu uchybień i zaniedbań pracuje potem przez dłuższy czas (np. następne półtora roku lub dwa lata) bez zastrzeżeń do jego pracy ze strony pracodawcy, wypowiedzenie mu po upływie tego czasu umowy o pracę z powołaniem się na owe uchybienia lub zaniedbania jako przyczynę wypowiedzenia mogłoby zostać ocenione jako nadużycie prawa podmiotowego przez pracodawcę (art. 8 kp)"

W wyroku tym, wydanym wskutek kasacji wniesionej przez pracownika odwołującego się od wypowiedzenia stosunku pracy, SN oddalił kasację, gdyż uzasadnienie wypowiedzenia stosunku pracy zawierało zarzuty wobec pracownika powstałe bezpośrednio przed wypowiedzeniem a także zarzuty dotyczące wykonywania przez niego obowiazków pracowniczych, które miały miejsce w dalekiej przeszłości. Orzeczenie SN odnosi się właśnie do tych odległych zarzutów i wniosek płynący z orzeczenia jest taki, że aby wypowiedzenie było prawidłowo uzasadnione, nzarzuty powstałe w dalekiej przeszłości nie mogą stanowić jedynej podstawy wypowiedzenia stosunku pracy.

Nasuwa się oczywiście pytanie, jaki musi być dystans czasowy pomiędzy zaniedbaniami obowiazków pracowniczych, które mogą stanowić podstawę wypowiedzenia, a dokonanym wypowiedzeniem, innymi słowy co oznacza tak naprawdę określenie "dłuższy czas". Nie można tu arbitralnie określić okresu czasowego, po którym dokonanie wypowiedzenia z powołaniem się na powstałe uchybienia będzie wadliwe. Należy to rozpatrywać w każdym przypadku z osobna.

Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 25 stycznia 2001 r., sygn. I PKN 216/2000, opubl. OSNAPiUS 2002/20 poz. 483


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika