Wniosek o ukaranie może sporządzić jedynie podmiot uprawniony

W odpowiedzi na pytanie prawne skierowane do Sądu Najwyzszego przez Sąd Okrgowy w Zamościu, Izba Karna Sądu Najwyższego podjęła 27 marca uchwałę, w której określa podmiot uprawniony do złożenia wniosku do sądu o ukaranie za popełnienie wykroczenia.

Zgodnie z art. 57 par. 1 ustawy kodeks postepowania w sprawach o wykroczenia, podstawę do wszczęcia postępowania stanowi wniosek o ukaranie złożony przez organ uprawniony do występowania w charakterze oskarżyciela publicznego w danej sprawie a w niektórych przypadkach podstawę tę stanowi wniosek pokrzywzonego. Oskarzycielem publicznym w sprawach o wykroczenia jest Policja.

Kontrowersje przedstawione Sądowi Najwyższemu przez Sąd Okręgowy dotyczyły możliwości sporzadzenia wniosku o ukaranie przez Policjanta, który nie miał specjalnych uprawnienień ani nie był osoba wyznaczona do przedstawiania wniosków o ukaranie w postąpowaniu o wykroczenia.

Sąd Najwyżzy w swej uchwale stwierdził, że:

Wniosek o ukaranie, o którym mowa w art. 57 § 1 k.p.w., w imieniu Policji skutecznie może złożyć (podpisać) jedynie terenowy organ Policji bądź upoważniony przez ten organ policjant.

Porady prawne

Oznacza to, że wniosek taki może być prawidłowo wniesiony tylko przez wyznaczone do tego osoby.

Uchwała SN z dnia 27 marca 2003r. sygn. I KZP 3/03, opubl.: www.sn.pl


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika