Zrzeczenie się lokatorskiego prawa spółdzielczego

Lokatorskie spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego nie przyznaje właścicielowi tego prawa uprawnień rozporządzających dotyczących lokalu mieszkalnego. Prawo to nie jest dziedziczne ani nie podlega egzekucji. Prawa tego nie można także zbyć. Ograniczenie rozporządzenia prawa lokatorskiego dotyczy także zrzeczenia się tego prawa. Co prawda, członek spółdzielni może tego prawa sie zrzec, jednak nie może tego uczynić na rzecz innej osoby. Wniosek ten wypływa z orzeczenia Sądu Najwyższego z dnia 19 marca 2002r. Sąd Najwyższy stwierdził, iż

Niedopuszczalne jest zamieszczenie w oświadczeniu o zrzeczeniu się własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego zastrzeżenia, że zrzeczenie się następuje na korzyść innej osoby. Ważność oświadczenia zawierającego takie zastrzeżenie podlega ocenie na podstawie art. 58 § 3 k.c.

Porady prawne

Wskazanie innej osoby, na rzecz której uprawniony dokonuje zrzeczenia się prawa lokatorskiego jest dotknięte nieważnością. Jednak czy całe oświadczenie woli obejmujące zrzeczenie się prawa lokatorskiego w takim przypadku jest nieważne uzależnione jest od oceny, czy bez wskazania osoby trzeciej, uprawniony w ogóle zrzekł by się tego prawa. Jeżeli bowiem uprawniony nie zrzekłby się tego prawa bez faktycznego przekazania go osobie trzeciej (które byłoby czynności z sprzeczną z prawem cała czynność prawna zrzeczenia się uznana zostałaby za nieważną. Taka zasada wynika z art. 58 § 3 kodeksu cywilnego, który stanowi, że jeżeli nieważnością dotknięta jest tylko część czynności prawnej, czynność pozostaje w mocy co do pozostałych części, chyba że z okoliczności wynika, iż bez postanowień dotkniętych nieważnością czynność nie zostałaby dokonana.

Postanowienie SN z dnia 19 marca 2002r. , sygn. IV CKN 908/00, źródło: www.sn.pl


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Stefan 2015-01-12 15:56:29

    Jestem po rozwodzie moja ex pani nie płaci zadnych kosztow za mieszkanie pod jednym dachem Nasze mieszkanie to 60.10cm mnie sad przydzielił lokal tzn pokoik 8m2a pomimo ze jestem głównym lokatorem wszystkie zadłuzenia płace ja Czy do cos zrzeczenie sie praw lokatorskich co mam robic w takim przypadku prosze o pomoc

  • Piotr 2014-10-25 20:48:46

    Ja za namowa matki zrzeklem sie lokatorskiego prawa spodzielczego na rzecz siostry, ktora to mieszkanie wykupila. Wlasnie sie dowiedzialem, ze sprzedaje to mieszkanie i nie ma zamiaru sie niczym dzielic. Zrzeczenie nastapilo w siedzibie spoldzielni mieszkaniowej i nie ma na to aktu notarialnego. Prosze o porade

  • Bogdan 2014-05-17 15:12:26

    chcę się zrzec praw do lokatorskiego miszkania spółdzielczego na rzecz byłej żony - jak stanowi prawo w tej sytuacji, czy wystarczy poświadczenie notarialne?

  • micchał 2012-10-28 08:59:46

    Ja takie zrzeczenie zrobiłem za namową i w tej chwili nic nie mogę zrobić. Zostałem oszukany, wskazałem osobę trzecią, póżniej zostałem bez niczego i co dalej?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika