Trybunał Konstytucyjny w sprawie prawa do odszkodowania za działania władzy

23 września 2003r. Trybunał Konstytucyjny wydał jeden z najistotniejszych wyroków. Sprawa rozpatrywana przed Trybunałem dotyczyła zgodności z Konstytucją niektórych przepisów kodeksu postepowania administracyjnego oraz ustawy Ordynacja podatkowa, regulujących zakres odszkodowania przyznanego za szkody wynikające z błędnych decyzji administracyjnych. W aktach tych odszkodowanie - w sprzeczności z zasadą pełnego odszkodowania wymienionej w Konstytucji - ograniczał odszkodowanie tylko do rzeczywsitej szkody.

Trybynał uznał, że takie ograniczenie jest sprzeczne z Konstytucją.

Zgodnie z artykułem 77 Konstytucji "każdy ma prawo do wynagrodzenia szkody, jaka została mu wyrządzona przez niezgodne z prawem działanie organu władzy publicznej". Z zasadą tą niezgodne są zaskarżone artykuły Kodeksu postępowania administracyjnego oraz Ordynacji podatkowej, ograniczające roszczenie o odszkodowanie za niezgodne z prawem działanie organu władzy publicznej jedynie do szkody rzeczywistej

Porady prawne

Co najistotniejsze, wyrok Trybunału znajduje zastosowanie do szkód powstałych od dnia wejścia w życie Konstytucji, tj. od dnia 17 października 1997r.

źródło: www.trybunal.gov.pl


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika