Projekt ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy

Celem projektowanej ustawy jest działanie na rzecz zwiększenia zatrudnienia oraz zahamowanie wzrostu bezrobocia. Ustawa ta ma ułatwić rozwiązywanie problemów społecznych oraz ukierunkować instytucje rynku pracy na rzecz promocji zatrudnienia (rozwój zasobów ludzkich) oraz uwzględniać możliwości wykorzystania nowych technologii. Ponadto nowa regulacja ma na celu dostosowanie instytucji rynku pracy do norm i standardów Unii Europejskiej. Ustawa ta ma zastąpić ustawę z dnia 14 grudnia 1994 o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu.

N1. Kierunki zmian przewidziane w projekcie ustawy.

Realizacje zadań związanych z rynkiem pracy ustawa powieża systemowi powiatowych i wojewódzkich urzędów pracy finansowanych z budżetu państwa, budżetów samorządów terytorialnych oraz Funduszu Pracy. Osoby pracujące jako pośrednicy pracy i doradcy zawodowi będą musiały posiadać licencję wydaną przez wojewodę. Ustawa przewiduje ścisłą współpracę pomiędzy Ministrem właściwym do spraw pracy z Ministrem właściwym do spraw oświaty w zakresie szkolenia zawodowego pracowników socjalnych, pośredników pracy oraz doradców zawodowych. Aby zwiększyć efektywność urzędów pracy wprowadzono ścisłe wymogi kwalifikacyjne kadr kierowniczych urzędów pracy.
Istotną zmianą jest przeniesienie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wypłat zasiłków i świadczeń przedemerytalnych oraz decyzji o prawie do świadczeń.
W tym celu zostanie przyjęta nowa ustawa o świadczeniach przedemerytalnych. Celem tych zmian jest odciążenie powiatowych urzędów pracy. Natomiast gminy w ramach zadań zleconych będą zajmowały się świadczeniami rodzinnymi dla bezrobotnych.

Ustawa przewiduje powstanie Gminnych Centrów Informacji, które będą pomagać w szukaniu zatrudnienia oraz uświadamianiu obywatelom ich praw z zakresu polityki społecznej.

Do zadań samorządów powiatowych ma należeć:

  1. rejestracja osób bezrobotnych i poszukujących pracy,
  2. przyznawanie i wypłacanie zasiłków dla bezrobotnych,
  3. pośrednictwo pracy i pośrednictwo zawodowego,
  4. wspieranie pracodawców chcących stworzyć nowe miejsca pracy.

Rola samorządu województwa:

  1. określanie regionalnej polityki rynku pracy i rozwoju zasobów ludzkich,
  2. projektowanie i wykonywanie działań realizowanych przy wsparciu Europejskiego Funduszu Społecznego,
  3. kordynacja działań w zakresie kształcenia młodzieży i osób bezrobotnych.

    Porady prawne

Przewidywane w ustawie formy wsparcia rynku pracy to:

  1. pośrednictwo pracy,
  2. poradnictwo zawodowe i informacja zawodowa,
  3. planowanie rozwoju zawodowego i organizacja szkoleń,
  4. pomoc w aktywnym poszukiwaniu pracy.

Ustawa definiuje osoby znajdujące się w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy, do których zalicza takie jak: osoby do 24 roku życia lub powyżej 55 lat, osoby bezrobotne bez kwalifikacji czy osoby bezrobotne samotnie wychowujące dziecko. Takie osoby będą mogły korzystać z udogodnień takich jak stypendia czy zatrudnienie socjalne.
Projekt ustawy wprowadza nową instytucję, tzw. spółdzielnie socjalne mające ułatwić bezrobotnym zatrudnienie na rynku pracy, a także pomagać w zatrudnieniu osobom wychodzącym z bezdomności, alkoholizmu czy narkomanii.

Opisywana ustawa ma na celu aktywizację zawodową osób znajdujących się w trudniej sytuacji na rynku pracy, a szczególnie osobom starszym, co jest związane ze zmianami, jakie projektuje się w przyznawaniu świadczeń przedemerytalnych (przyznanie świadczenia przedemerytalnego będzie mogło nastąpić dopiero po fiasku aktywizacji zawodowej). Jak w przypadku większości ustaw o również walory tej ustawy będzie można oceniać dopiero po stwierdzeniu, jak funkcjonuje ona w praktyce.

Projekt ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy stanowi obecnie przedmiot prac Sejmu.

Źródło: Centrum Informacyjne Rządu


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika