Nowe zasady zrzekania się nieruchomości

Ustawa z dnia 14 lutego 2003r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw zmienia zasady zrzeczenia się własności nieruchomości. Kwestia ta była regulowana w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny. Właściciel mógł wyzbyć się własności nieruchomości przez to, że się jej w tym celu zrzekł. Do skuteczności zrzeczenia potrzebna była forma aktu notarialnego oraz zgoda starosty wykonującego to zadanie jako zadanie z zakresu administracji rządowej.

Nieruchomość, której własności właściciel się zrzekł, stawała się własnością Skarbu Państwa. Skarb Państwa ponosił odpowiedzialność z nieruchomości za jej obciążenia. Natomiast jeżeli w chwili zrzeczenia nieruchomości przysługiwało Skarbowi Państwa w stosunku do tej nieruchomości ustawowe prawo pierwokupu, odpowiedzialność Skarbu Państwa ograniczała się do sumy, która należałaby się zrzekającemu w razie wykonania prawa pierwokupu.

Obecnie po nowelizacji zrzeczenie się własności nieruchomości również wymaga formy aktu notarialnego, nie jest jednak potrzebna zgoda starosty do ważności zrzeczenia. Nieruchomość, której własności właściciel się zrzekł, staje się własnością gminy, na obszarze której nieruchomość jest położona, chyba że odrębne przepisy stanowią inaczej. Jeżeli nieruchomość jest położona na obszarze kilku gmin, nieruchomość staje się własnością gminy, na obszarze której znajduje się jej większa część.

Uległy zmianie również zasady odpowiedzialności z nieruchomości za jej obciążenia. Gmina ponosi odpowiedzialność z nieruchomości ograniczoną do wartości nabytej nieruchomości według stanu z chwili nabycia, a według cen rynkowych w chwili zaspokojenia wierzyciela.

Nowa regulacja zacznie obowiązywać od 25 września 2003r.

Porady prawne

Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika