Ochrona usług świadczonych drogą elektroniczną polegających na dostępie warunkowym

Dnia 5 lipca 2002 r. po rozpatrzeniu poprawek Senatu uchwalono ostatecznie ustawę o ochronie niektórych usług świadczonych drogą elektroniczną opartych lub polegających na dostępie warunkowym.

Ustawa określa zasady ochrony prawnej niektórych usług świadczonych odpłatnie drogą elektroniczną opartych lub polegających na dostępie warunkowym. Jednym z podstawowych pojęć wprowadzonych przez ustawę jest zatem pojecie dostępu warunkowego. Termin ten obejmuje wszelkie środki oraz przedsięwzięcia techniczne, które warunkują korzystanie z usług chronionych przez indywidualnego usługobiorcę.

Wśród usług chronionych niniejsza ustawa znajdują się usługi polegające na rozpowszechnianiu i rozprowadzaniu programów radiowych i telewizyjnych oraz inne usługi świadczone drogą elektroniczną na indywidualne zadanie usługobiorcy bez jednoczesnej obecności stron pod warunkiem, że są one świadczone za wynagrodzeniem i oparte na dostępie warunkowym. Za usługi chronione uznaje się również usługi polegające na dostępie warunkowym do powyższych usług.
Pod pojęciem usługi świadczonej drogą elektroniczną ustawa rozumie usługę, której wykonanie następuje przez przesyłanie i odbieranie danych za pomocą urządzeń elektronicznych przetwarzających a także przechowujących dane, przy czym dane te są transmitowane w całości za pośrednictwem sieci telekomunikacyjnej.

Do usług świadczonych drogą elektroniczną ustawa nie zalicza jednak usług:

  1. o charakterze materialnym, nawet jeśli są one świadczone za pomocą urządzeń elektronicznych, takich jak bankomaty, urządzenia wydające bilety, kontrolujące wstęp oraz zapewniające prawidłowe regulowanie należności za wjazd na płatne sieci drogowe lub parkingi samochodowe,
  2. polegających na dystrybucji jakichkolwiek treści na nośnikach statycznych, takich jak dyskietki, płyty CD-ROM lub DVD.

Indywidualne upoważnienie dostępu do chronionej usługi może uzyskać tylko i wyłącznie osoba, która zapłaciła ustalone przez ustawodawcę wynagrodzenie za taka usługę lub zobowiązała się do zapłaty takiego wynagrodzenia w odpowiednim terminie.

Ustawa o ochronie niektórych usług świadczonych drogą elektroniczną przewiduje ponadto szereg sankcji karnych związanych z wytwarzaniem i wprowadzaniem do obrotu urządzeń niedozwolonych (czyli sprzętu i oprogramowania, które zostały zaprojektowane lub przystosowane w celu umożliwienia korzystania z usług chronionych bez uprzedniego upoważnienia usługodawcy) a także posiadaniem lub używaniem takich urządzeń.

Porady prawne
W związku z powyższym wytwarzanie i wprowadzanie do obrotu urządzeń niedozwolonych podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Tej samej karze podlega osoba, która świadczy usługi niedozwolone (usługi polegające na instalacji, serwisie lub wymianie urządzeń niedozwolonych a także polegające na przekazie informacji handlowej dla promocji tych urządzeń lub usług z nimi związanych, albo mającej za przedmiot takie niedozwolone urządzenia lub usługi).

Posiadanie zaś lub używanie urządzeń niedozwolonych w celu osiągnięcia korzyści majątkowej naraża taka osobę na grzywnę, karę ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Jeżeli zaś sprawca będzie używał urządzenia niedozwolonego tylko i wyłącznie na własne potrzeby będzie podlegał grzywnie.
W przypadku popełnienia powyższych przestępstw są orzeknie ponadto przepadek urządzeń niedozwolonych będących przedmiotem czynów, chociażby nie były one własnością sprawcy.

Ściganie takich przestępstw nastąpi na wniosek:

  • pokrzywdzonego świadczącego usługi oparte lub polegające na dostępie warunkowym
  • krajowych Kub regionalnych organizacji, których celem jest ochrona interesów przedsiębiorców świadczących usługi oparte lub polegające na dostępie warunkowym
  • Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów
  • Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji

Ustawa określa ponadto, ze wytwarzanie, import, dystrybucja, sprzedaż, najem lub oddawanie do używania pod innym tytułem prawnym, posiadanie w celach zarobkowych urządzeń niedozwolonych, ich instalacja, serwis a także wymiana, wykorzystywanie przekazu informacji handlowej do promocji tych urządzeń są czynami nieuczciwej konkurencji.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika