Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Eksmisja przeciwko osobom mieszkającym z dłużnikiem

Money.pl/ Maciej Miskiewicz
(fot. Money.pl/ Maciej Miskiewicz)

Pytanie:  Jestem właścicielem mieszkania, które wynająłem. Najemca nie płacił i zgodnie z wszelkimi procedurami rozwiązałem z nim umowę najmu. W tej chwili zamieszkuje tam bez umowy. Chcę wystąpić do sądu z pozwem po prostu o eksmisję. Poprzednią umowę podpisałem z jedną, dorosłą osobą, ale w mieszkaniu (co tez potwierdza zameldowanie) oprócz osoby, z którą podpisałem umowę zamieszkuje dorosła córka oraz dwoje niepełnoletnich dzieci. Czy w pozwie o eksmisję muszę jako pozwanych wskazać wszystkie te osoby (i dla nich też kserować załączniki) czy też można jako pozwaną wskazać tą osobę (i tylko dla niej kopia) z którą podpisałem umowę a dalej w treści nadmienić że zamieszkują razem z nią te pozostałe osoby i je wymienić (bo widziałem takie wzory pism w których tak właśnie było) Czy może oba te sposoby są możliwe?
Odpowiedź:

W niniejszej sytuacji konieczne będzie wytoczenie powództwa przeciwko wszystkim osobom zamieszkującym lokal mieszkalny.

Sprawa, którą Pan poruszył była przedmiotem rozważań tak doktryny jak i orzecznictwa Sądu Najwyższego.

Otóż rozbieżności wynikały z przepisu art. 1046  k.p.c w brzmieniu przed zmianą wprowadzoną w 2005 roku. Wówczas w treści niniejszego przepisu nie było unormowanej możliwości eksmitowania wraz z dłużnikiem osób zamieszkujących z nim w mieszkaniu i kwestia ta regulowana była w orzecznictwie Sądu Najwyższego. Wówczas, poglądy dotyczące możliwości eksmitowania wraz z najemcą osób z nim zamieszkałych, były rozbieżne. Sytuacja zmieniła się po wejściu w życie zmian. Zgodnie z nowym brzmieniem przepisu (art. 1046 § 2), prowadząc egzekucję na podstawie tytułu nakazującego dłużnikowi opróżnienie lokalu lub pomieszczenia, komornik usunie z niego także osoby zajmujące lokal wraz z dłużnikiem, chyba że osoby te wykażą dokumentem, iż zajmowanie wynika z tytułu prawnego niepochodzącego od dłużnika.

Redakcja powyższego artykułu wskazywałaby na możliwość eksmitowania rodziny Pana lokatora, jednakże nie można zapomnieć w tym przypadku o treści § 3, wskazującego, iż Przepisów § 2 oraz art. 791 § 1 nie stosuje się do opróżnienia lokalu służącego zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych dłużnika.

Oznacza to, że w tym przypadku konieczne będzie pozwanie wszystkich mieszkańców. Oczywiście, niewezwanie do udziału w sprawie innych osób zobowiązanych do opróżnienia lokalu i nieorzeczenie w przedmiocie ich eksmisji nie pozbawia właściciela możności wystąpienia z powództwem przeciwko nim o eksmisję, jednakże może to okazać się nieekonomiczne i przedłużać postępowanie w sprawie.

Odpowiadają eksperci e-prawnik.pl

 

Komentarze: Eksmisja przeciwko osobom mieszkającym z dłużnikiem

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Partnerzy sekcji

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

  • Gosia

    ocena usługi:

    Ocena bardzo konkretna i profesjonalnie przedstawiona. Jestem usatysfakcjonowana.
  • Krzysztof

    ocena usługi:

    Porada prawna - ok. Zapewne będę korzystał w przyszłości i polecam.
  • Joanna

    ocena usługi:

    Odpowiedzi zostały przygotowane zgodnie z wybranym przeze mnie terminem 2 dni roboczych. Całość napisana klarownie, z przytoczeniem i zacytowaniem konkretnych przepisów. Szybka reakcja na moją prośbę o doprecyzowanie odpowiedzi na jedno z zadanych wcześniej pytań. Jeśli będę potrzebowała kolejnej porady, na pewno skorzystam ponownie. Polecam.
  • Adrian

    ocena usługi:

  • Iwona

    ocena usługi:

    Porada jasna i wyczerpująca. Dziękuję
  • Grzegorz z Rodzina

    ocena usługi:

    Dziekujemy za szybka i profesjonalna usługę ,na pewno będziemy korzystać we wszystkich sprawach przyszlosciowo
  • Agnieszka

    ocena usługi:

    Bardzo szybko i nie długo trzeba było czekać , bez problemów polecam jestem zadowolona usługa fachową
  • tadeusz

    ocena usługi:

  • Justyna

    ocena usługi:

  • Artur

    ocena usługi:

    Porada napisana zrozumiale dla laika , zrealizowana w terminie .
  • Gosia

    ocena usługi:

  • Sylwester

    ocena usługi:

  • Hanna

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuję za szybką, rzetelną i fachową poradę. Świetna oferta dla potrzebujących pomocy prawnej. Cena usługi zgodna z moim oczekiwaniem:)
  • Paweł

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuję za pomoc. Polecam wszystkim!
  • zdzisław

    ocena usługi:

  • Agnieszka

    ocena usługi:

    Jestem zadowolona z usługi prawnej. Szybka i profesjonalna odpowiedź.
  • Polecający

    ocena usługi:

    Polecam Państwa usługi z czystym sumieniem. Jakość przekazanej opinii na bardzo wysokim poziomie w stosunku do bardzo przystępnej ceny. Dzięki udzielonej wyczerpującej poradzie prawnej odzyskałem moje pieniądze od nierzetelnego pracodawcy w krótkim czasie. Bardzo dziękuję za Państwa pomoc.



Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane