Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Faktoring w działaniu

www.sxc.hu
(fot. www.sxc.hu)

W obecnych, trudnych czasach, faktoring cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Główną zaletą tego sposobu finansowania jest poprawa płynności finansowej. To powoduje, że produkt staje się szczególnie atrakcyjny w obecnej sytuacji, kiedy nasi Klienci częściej zauważają opóźnienia w płatnościach od swoich odbiorców. Korzystanie z usług firmy faktoringowej daje poczucie bezpieczeństwa: Klient nie musi martwić się o bieżące finansowanie, ponieważ ma zapewnione środki od Faktora. Ponadto, zbierając informacje o dłużnikach i prowadząc monitoring sytuacji finansowej odbiorców, Faktor, w przypadku zauważalnego pogorszenia dotrzymywaniu terminów płatności jest w stanie szybko zareagować, nie dopuszczając tym samym - do ryzykownych sytuacji.

Głównymi produktami faktoringowymi, które wykorzystują polscy przedsiębiorcy są: faktoring krajowy z regresem, faktoring krajowy bez regresu i faktoring eksportowy.

Wzrost gospodarczy, jaki odnotowaliśmy w latach 2006-2008, wywołał zwiększone zainteresowanie faktoringiem eksportowym, który obecnie stanowi aż 21 % w 2008 roku w całości obrotów spółek zrzeszonych w Polskim Związku Faktorów. Obserwujemy także znaczny wzrost zainteresowania faktoringiem pełnym, czyli takim, gdzie Faktor przejmuje ryzyko braku zapłaty przez kontrahenta. Obecnie, co trzecia umowa dotyczy faktoringu pełnego. Moim zdaniem, w tym roku, przy pogarszającej się koniunkturze gospodarczej, stosunek ten ulegnie zmianie i aż dwie na trzy nowe umowy, będą dotyczyły faktoringu z przejęciem ryzyka. Firmy, w ten sposób będą zapewniały sobie poczucie bezpieczeństwa w realizowanych transakcjach zarówno w obrocie krajowym jak i zagranicznym.

Dla kogo faktoring? Usługa ta, sprawdza się najlepiej w przypadku firm o dużej liczbie odbiorców, i dużej ilości faktur. Warunkiem zawarcia umowy z faktorem jest obrót produktem powtarzalnym. Najczęściej naszymi Klientami stają się hurtownie i zakłady produkcyjne, czyli np. firmy zajmujące się handlem wyrobami stalowymi, artykułami spożywczymi, komputerowymi, odzieżą, a także firmy opakowaniowe, poligraficzne. Przykładem pozytywnego wykorzystania faktoringu, może być transakcja z Klientem - firmą z branży opakowań, która w momencie podpisywania z nami umowy znajdowała się w trudnej sytuacji finansowej. Firma ta, była zagrożona utratą płynności. Gwarantem jej wypłacalności - w naszej ocenie - byli jej odbiorcy, w większości firmy o uznanych markach, które faktycznie korzystały z długich terminów płatności (nawet do 120 dni) i miały tendencje do spóźniania się. Dzięki naszemu wsparciu, w trudnym dla Klienta momencie zapobiegliśmy być może nawet ogłoszeniu upadłości przez firmę. Obecnie pomimo kontroferty faktoringu innych firm, Klient jest naszym lojalnym faktorantem.

Innym powodem, dla którego firmy korzystają z faktoringu są koszty - często niższe niż rabaty jakie są udzielane odbiorcom za wcześniejszą płatność lub krótszy termin płatności niż to miało miejsce wcześniej w obrocie pomiędzy Klientem, a dłużnikiem.

 Źródło: ING Commercial Finance Polska S.A. 

 

Komentarze: Faktoring w działaniu

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Partnerzy sekcji

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Joanna

  ocena usługi:

  Szybko i dokladnie polecam w100%
 • Michał

  ocena usługi:

  Fachowa porada.
 • Wiecińska

  ocena usługi:

  Jak dla mnie chapeau bas nie umiała bym się odnaleźć w tych paragrafach,kodeksach i przepisach.Dziękuję z poważaniem
 • Janusz

  ocena usługi:

 • Jola

  ocena usługi:

  Dziękuję bardzo, odpowiedź była szybka i zrozumiała.
 • Bn

  ocena usługi:

  Szybko i do rzeczy ,polecam
 • Bn

  ocena usługi:

  Szybko i do rzeczy ,polecam
 • Tomasz Bubak

  ocena usługi:

 • wower

  ocena usługi:

  Potrzebowalam tylko porady ale jestem zadowolona polecam
 • Ewa

  ocena usługi:

  Jestem bardzo zadowolona .Obsługa szybka i zadowalająca napisana jasno , bardzo rzeczowo i zrozumiale . Bardzo dziękuję.
 • S.Sebastian

  ocena usługi:

  Wszystko jasno i rzetelnie wyjaśnione -na pewno jeszcze skorzystam .Dziękuję bardzo!
 • Dbu

  ocena usługi:

 • marek

  ocena usługi:

 • Bartek

  ocena usługi:

  Jestem pozytywnie zaskoczony. Dziękuje.
 • Marcin Nakonowski

  ocena usługi:

  Pomoc wręcz na poczekaniu, wszelkie wątpliwości rozwiane, wszystko podparte paragrafami. Polecam, na pewno jeszcze skorzystam :)
 • Zadowolony klient

  ocena usługi:

  Polecam, bardzo profesjonalny serwis w obsłudze i kompetencji.
 • Renata Łącka

  ocena usługi:
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane