Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Windykacji od dłużników we Włoszech

www.sxc.hu
(fot. www.sxc.hu)

Gdzie szukać pomocy

Wymiana handlowa z zagranicznymi kontrahentami z natury obarczona jest mniej przewidywalnym ryzykiem wystąpieniem problemów z płatnościami i bardziej skomplikowaną procedurą ich odzyskania. W przypadku kłopotów z takimi partnerami handlowymi należy pamiętać, że wyspecjalizowana firma windykacyjna działająca w kraju dłużnika ma większe możliwości działania niż wierzyciel, który trafił na nieuczciwego kontrahenta.

Działania włoskich firm windykacyjnych oferują nam pośredniczenie w odzyskiwaniu długu poprzez telefoniczny kontakt z dłużnikiem, pisemne zawiadomienie o istniejącym zadłużenie oraz osobistej wizycie u dłużnika. Szczególnie ten ostatni sposób działania jest skuteczny przeciwko nieuczciwym włoskim firmom. Oczywiście sama wizyta nie daje gwarancji odzyskania pieniędzy. Stanowi jednak uzupełnienie windykacji biurowej oraz pozwala na zebranie informacji o dłużniku, które pozwolą nam podjąć decyzję o zakończeniu windykacji przesądowej i wstąpieniu na drogę prawną.

Wierzyciel na drodze sądowej

Rozważając windykację sądową we Włoszech należy pamiętać, że postępowania są prowadzone opieszale, co powoduje, że np. uzyskanie zakazu zapłaty może trwać w sądzie powyżej 6 miesięcy od daty złożenia pozwu.. Przed złożeniem sprawy do sądu, adwokat zwykle zwraca się prośbą o przestawienie mu dowodów sprawy, na podstawie których sporządza pełnomocnictwo. Pełnomocnictwo podpisane przez statutowego reprezentanta firmy wierzyciela jest zwracane do adwokata. Coraz częściej spotykamy się z wymaganiem dostarczenia wystawionego przez polski MSZ tzw. „Apostile", które jest formą poświadczenia dokumentów wierzyciela. Pozew uznaje się za przyjęty, jeżeli sąd go nie oddali lub nie wezwie nas do jego poprawienia. Po otrzymaniu nakazu zapłaty dłużnik ma prawo złożenia sprzeciwu, co wiąże się z zakończeniem procedury uproszczonej i przeniesieniem sprawy do postępowania zwykłego. Brak sprzeciwu upoważnia nas do wystąpienia o klauzulę wykonalności i podjęcie czynności komorniczych.

Wszczęcie postępowania zwykłego z natury wiąże się z wyższymi kosztami. Podczas rozprawy istnieje realne niebezpieczeństwo, że sąd może wymagać uczestnictwa świadków, a to niestety podwyższa koszty.

Opłaty sądowe są wnoszone z góry w urzędach skarbowych. Ich wysokość jest zależna od rodzaju postępowania. Wysokość wynagrodzenia adwokata zależy od indywidualnych ustaleń.

Warto wiedzieć

Językiem bezwzględnie używanym w sądzie oraz w dokumentach składanych podczas rozprawy jest język włoski. Zgodnie z ogólnymi zasadami ustanowionymi w Konstytucji, wymagana jest obrona przez zawodowego obrońcę. Istnieją jednak odstępstwa dotyczące spraw rozpoznawanych w postępowaniach cywilnych, które zezwalają na prowadzenie spraw we własnych zakresie do 516,45 EUR.

Czas przedawnienia we Włoszech wynosi 10 lat. Jest on uzależniony od rodzaju usługi oraz tego czy w sprawie była podpisywana umowa wyznaczająca inną właściwość prawną. Podobnie sytuacja wygląda z odsetkami, ponieważ możemy przyjąć odsetki naliczone zgodnie z obowiązującymi we Włoszech lub - jeżeli obie strony wyrażą zgodę - zgodnie z wewnętrznymi ustaleniami.

Upadłość w systemie włoskim

W przypadku wystąpienia niewypłacalności dłużnika możemy wystąpić z wnioskiem o rozpoczęcie postępowania upadłościowego. Główną przesłanką do wszczęcia postępowania upadłościowego jest wystąpienie problemów ze spłatą zobowiązań, które uniemożliwiają dalsze funkcjonowanie firmy dłużnika. Włoski system prawny dopuszcza możliwość poza procesowego porozumienia się dłużnika z wierzycielami celem opóźnienia dokonania spłaty długów. Dłużnik jest jednak zobowiązany do przekazania części aktywów, co stanowi formę gwarancji dla wierzycieli odzyskania choćby części należności.

Innym sposobem jest postępowanie naprawcze, które zobowiązuje dłużnika do przedstawienia planu restrukturyzacji. Plan jest badany przez sąd, który następnie może podjąć decyzję o jego przyjęciu lub odrzuceniu.

Analizując proces windykacji we Włoszech należy podkreślić, że trwa on zwykle dłużej niż w innych krajach europejskich. Jest to głównie spowodowane typowym dla krajów Europy Południowej podejściem włoskich przedsiębiorców do terminowości w spłacie własnych zobowiązań.

 

Tekst przekazała firma Coface Poland, specjalizująca się w windykacji B2B.

www.coface.pl/windykacja

 

Komentarze: Windykacji od dłużników we Włoszech

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Partnerzy sekcji

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Yv1980Ju

  ocena usługi:

  Pilnie potrzebowałam porady, ale że to także późnym wieczorem funktionuje przeszło moje największe oczekiwania. Jestem bardzo zadowolona, godne polecenia
 • 5/5

  ocena usługi:

  Szybko i wyczerpująco.
 • julietta605

  ocena usługi:

  Dziękuję za opinię , bardzo mi pomogła .E - prawnik pomógł mi już nie pierwszy raz ..W razie potrzeby ,wiem do kogo się zwrócić .Bardzo polecam .Szybka i rzetelna porada .
 • Antoni

  ocena usługi:

  staranna odpowiedż chociaż niekorzystna dla mnie
 • Iwona

  ocena usługi:

 • Z. Żuk

  ocena usługi:

  Cena przystępna, odpowiedź na pytanie wyczerpująca i w przewidzianym terminie. Jest OK.
 • Anna

  ocena usługi:

  Ekspresowa wycena i profesjonalna odpowiedź na wszystkie zadane pytania w wybranym terminie - polecam!
 • Marzanna

  ocena usługi:

  Bardzo dziękuję za szybką i konkretną odpowiedź.
 • Block.

  ocena usługi:

 • RD ELEKTRONIKA S.C.

  ocena usługi:

  Solidne wsparcie prawne dla firm działających w branży IT. Polecamy
 • Dariusz

  ocena usługi:

  Porady prawne online są super rozwiązaniem. Szybko, wygodnie, za rozsądną cenę. Polecam e-prawnik.pl
 • Marek

  ocena usługi:

 • Natalia

  ocena usługi:

 • Ireneusz Lucko

  ocena usługi:

  Szybko i na temat
 • Krystyna S.

  ocena usługi:

  Bardzo staranna odpowiedź,jestem bardzo zadowlona,polecę innym.
 • J. Kubicki

  ocena usługi:

 • Łukasz

  ocena usługi:
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane