Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Windykacji polubowna i sądowa od dłużników z Niemiec

  Money.pl/Anna Kraszkiewicz
(fot. Money.pl/Anna Kraszkiewicz)
Strona 1 z 3

Handel nie taki bezpieczny

Wymiana handlowa z krajami Unii Europejskiej daje możliwość rozwoju polskim przedsiębiorcom, jednak stwarza również niebezpieczeństwo napotkania nieuczciwych kontrahentów. Przykładem kraju, w którym polscy przedsiębiorcy napotkają trudności w terminowym otrzymywaniu należności są Niemcy. Niemcy to jeden z największych i najbardziej rozwiniętych rynków europejskich, na dodatek kraj sąsiadujący z Polską. Nie dziwi więc fakt, że rynek niemiecki jest głównym kierunkiem eksportu polskich towarów i usług. Opisując specyfikę rynku niemieckiego należy pamiętać, że każdy przedsiębiorca jest narażany na niebezpieczeństwo utraty płynności finansowej, co stanowi podstawowy czynnik wpływający na nieterminowe spłaty należności. Nie ma znaczenia, czy jest to firma niemiecka, czy przedsiębiorca z innego kraju. Kłopoty finansowe odbiorcy usług lub towaru odbijają się bezpośrednio na podmiocie, który dostarczał te dobra. Wbrew panującym opiniom o solidności niemieckich przedsiębiorców, wiele polskich firm dotknął problem nieuczciwych kontrahentów, którzy w sposób świadomy wykorzystują fakt, że mają do czynienia z zagranicznym dostawcą. Istotne jest, aby we właściwym czasie zareagować i skorzystać z usług wyspecjalizowanych firm, które mają doświadczenie w odzyskiwaniu należności. Obecnie na polskim rynku działa kilka wyspecjalizowanych firm windykacyjnych, które posiadają oddziały w większości krajów europejskich, a więc są w stanie dostarczyć pomoc podmiotom borykającym się z problem nieterminowych płatności w wielu krajach.


Szybka reakcja

Opisując proces odzyskiwania należności w Niemczech, należy wydzielić proces polubownej negocjacji z dłużnikiem oraz windykację sądową. Najczęściej windykacja polubowna niemieckich firm odzyskujących należności koncentruje się na wysłaniu pisemnego upomnienia (wezwania) do dłużnika oraz - w przypadku braku odzewu - na kontakcie telefonicznym. Z doświadczenia firm windykacyjnych w Niemczech wynika, że jeżeli dojdzie już do przekazania sprawy nieterminowych płatności, dłużnicy szybciej reagują na wezwania wyspecjalizowanej agencji, niż samego wierzyciela.

Korzystanie z zewnętrznej windykacji ma jeszcze dodatkowe zalety związane z realizacją zlecenia przez specjalistów, którzy działają w kraju dłużnika. Są to osoby dobrze orientujące się w przepisach lokalnego prawa oraz posługujące się tym sam językiem. Poza tym firmy windykacyjne posiadają rozległą wiedzę na temat nieuczciwych przedsiębiorców, a to wpływa na czas odzyskiwania należności. Mogą również uzyskać konieczne informacje o stanie majątkowym dłużnika, co pomoże w podjęciu decyzji o wstąpieniu na drogę sadową. Dlatego bardzo istotne jest odpowiednio szybkie przekazywanie do windykacji spraw wynikających z nieterminowych płatności, ponieważ zwiększają się szanse na odzyskanie należności.


Terminy i dokumenty

Optymalnym rozwiązaniem jest polubowne porozumienie z dłużnikiem, co jest korzystne ze względu na koszty oraz czas realizacji zlecenia. W przypadku braku takiego porozumienia, międzynarodowe firmy wyspecjalizowane w odzyskiwaniu należności mogą zaoferować klientowi windykację sądową realizowaną poprzez swoje oddziały. Przed wniesieniem sprawy do sądu należy przeanalizować posiadane dokumenty oraz sprawdzić, czy nie nastąpiło przedawnienie. W przypadku Niemiec czas przedawnienia w stosunkach podmiotów prowadzących działalność gospodarczą wynosi 3 lata. Jednak istnieją wyjątki, choćby w płatnościach wynikających z transportu drogowego, gdzie czas przedawnienia wynosi 1 rok. W transporcie międzynarodowym istnieje możliwość skorzystania z Konwencji CMR, która wydłuża czas przedawnienia, jednak w takich przypadkach należy indywidualnie analizować zlecenie. Kolejnym ważnym aspektem są dokumenty, które powinny jednoznacznie świadczyć o istnieniu roszczenia. Istotne, aby dokumenty wskazywały zawarcie zlecenia, na podstawie którego zrealizowano usługę lub dostarczono towar. W przypadku istnienia umowy musimy wykluczyć zapisy wskazujące inny niż niemiecki sąd właściwy. Wówczas nie będzie możliwe przeprowadzenie postępowania sądowego w kraju dłużnika. Po dokonaniu wstępnej analizy i potwierdzeniu, że dana sprawa może być wniesiona do sądu w Niemczech, należy zwrócić uwagę na stronę kosztową postępowania. Najczęściej kancelarie w Niemczech żądają wpłaty przed wszczęciem czynności prawnych. Jest to kwestia porozumienia pomiędzy pozywającym, a jego przedstawicielem prawnym.

<>

 

Komentarze: Windykacji polubowna i sądowa od dłużników z Niemiec

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Partnerzy sekcji

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Yv1980Ju

  ocena usługi:

  Pilnie potrzebowałam porady, ale że to także późnym wieczorem funktionuje przeszło moje największe oczekiwania. Jestem bardzo zadowolona, godne polecenia
 • 5/5

  ocena usługi:

  Szybko i wyczerpująco.
 • julietta605

  ocena usługi:

  Dziękuję za opinię , bardzo mi pomogła .E - prawnik pomógł mi już nie pierwszy raz ..W razie potrzeby ,wiem do kogo się zwrócić .Bardzo polecam .Szybka i rzetelna porada .
 • Antoni

  ocena usługi:

  staranna odpowiedż chociaż niekorzystna dla mnie
 • Iwona

  ocena usługi:

 • Z. Żuk

  ocena usługi:

  Cena przystępna, odpowiedź na pytanie wyczerpująca i w przewidzianym terminie. Jest OK.
 • Anna

  ocena usługi:

  Ekspresowa wycena i profesjonalna odpowiedź na wszystkie zadane pytania w wybranym terminie - polecam!
 • Marzanna

  ocena usługi:

  Bardzo dziękuję za szybką i konkretną odpowiedź.
 • Block.

  ocena usługi:

 • RD ELEKTRONIKA S.C.

  ocena usługi:

  Solidne wsparcie prawne dla firm działających w branży IT. Polecamy
 • Dariusz

  ocena usługi:

  Porady prawne online są super rozwiązaniem. Szybko, wygodnie, za rozsądną cenę. Polecam e-prawnik.pl
 • Marek

  ocena usługi:

 • Natalia

  ocena usługi:

 • Ireneusz Lucko

  ocena usługi:

  Szybko i na temat
 • Krystyna S.

  ocena usługi:

  Bardzo staranna odpowiedź,jestem bardzo zadowlona,polecę innym.
 • J. Kubicki

  ocena usługi:

 • Łukasz

  ocena usługi:Czy znasz "JADWIGA GAWROŃSKA"?
Dowiedz się więcej "parking policyjny łódź".

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane