Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Windykacji polubowna i sądowa w Austrii

  Money.pl/Anna Kraszkiewicz
(fot. Money.pl/Anna Kraszkiewicz)
Strona 1 z 2

Pamiętajmy o terminach

Przekazując sprawę do windykacji podmiotów austriackich, na wstępie warto sprawdzić stan przedawnienia. Okres przedawnienia jest zależny od rodzaju usługi, w kontaktach gospodarczych wynosi 3 lata, w transporcie drogowym międzynarodowym rok. Zagadnienie to jest istotne dla prowadzenia procesu windykacji, ponieważ zazwyczaj dłużnicy znają podstawy prawa i po otrzymaniu wezwania do zapłaty jest to podnoszone. Istotne także, ponieważ uniemożliwia efektywne prowadzenie windykacji sądowej.

Proces windykacji przesądowej bazuje na wezwaniach do zapłaty, kontakcie telefonicznym oraz wizycie osobistej - w przypadku braku odzewu ze strony dłużnika. Jeżeli zgłoszona firma istnieje już w bazie firmy windykacyjnej, istnieje możliwość dostosowania procedur windykacyjnych do konkretnego dłużnika. Wówczas możemy skrócić czas realizacji zlecenia windykacji polubownej.

Gdy pozostaje nam dochodzenie na drodze sądowej

Odrębnym zagadnieniem pozostaje windykacja sądowa. Ważne, aby znać podstawowe prawa obowiązujące w Austrii. W sprawach z zakresu prawa cywilnego i handlowego pozew musi być złożony za pośrednictwem adwokata, jeśli roszczenia przekraczają 4000 EUR. Z obowiązku takiego zwolnione są roszczenia dochodzone w postępowaniu nieprocesowym. Dlatego każdy, którego sprawa mieści się w granicach dopuszczających brak przymusu adwokackiego, może we własnych zakresie złożyć pozew. Należy pamiętać, że sądy okręgowe rozstrzygają spory do wartości 10.000 EUR.

Sytuacja zmienia się jeżeli sprawy z zakresu prawa cywilnego i handlowego wnosimy do sądu rejonowego, ponieważ istnieje reguła składania pozwu za pośrednictwem adwokata. Do sądu rejonowego składamy wszystkie sprawy, które nie obejmują właściwością sądu okręgowego, niezależnie od wartości sporu.

Po podjęciu decyzji o wszczęciu postępowania sądowego mamy pewne ograniczenia wyboru rodzaju postępowania. Zgodnie z prawem austriackim możemy skorzystać z postępowania upominawczego, jednak tylko w przypadku płatności nie przekraczających 30.000 EUR (od nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego 01.01.2003r). Przy składaniu pozwu w postępowaniu upominawczym trzeba pamiętać, że należy skorzystać z formularza obowiązującego w tego typu procesie.

Opłata sądowa jest wnoszona przy składaniu wniosku o wszczęcie postępowania upominawczego. Honorarium adwokata jest uzależnione od indywidualnych uzgodnień. Zwrot poniesionych kosztów postępowania sądowego zazwyczaj będziemy w stanie odzyskać po uprawomocnieniu się wyroku i ściągnięciu zasądzonej kwoty. Pozew uznaje się za wniesiony, jeżeli sąd go nie oddali lub nie wezwie nas do jego poprawienia. Nie istnieje możliwość złożenia zażalenia na decyzję sądu w sprawie odmowy wydania nakazu zapłaty i sprawa taka automatycznie jest kierowana do właściwego postępowania. Zgodnie z normą prawną obowiązującą dla postępowania upominawczego, nie ma obowiązku udowadniania istnienia roszczenia. W przypadku złożenia przez powoda pozwu niezgodnego ze stanem faktycznym, sąd może mu wymierzyć karę pieniężną. Pozwany ma na złożenie sprzeciwu 14 dni od daty doręczenia nakazu zapłaty. W przypadku usprawiedliwionej przeszkody dla złożenia sprzeciwu, pozwany ma prawo zwrócić się do sądu o przywrócenie terminu dla złożenia sprzeciwu. Jeżeli pozwany nie złoży sprzeciwu w odpowiednim czasie, powód ma prawo wystąpić do sądu o nadanie klauzuli wykonalności i skierowanie sprawy do postępowania egzekucyjnego.

Wszczęcie sprawy w postępowaniu zwykłym następuje w przypadku złożenia sprzeciwu przez pozwanego w postępowaniu upominawczym lub kiedy wartość roszczenia przekracza 30.000 EUR. W związku z faktem, że jest to postępowanie procesowe, musimy się liczyć ze wzrostem kosztów wymaganych dla przeprowadzenie sprawy na tym etapie. Zazwyczaj koszty są zależne od czasu postępowania oraz liczby rozpraw wymaganych dla uzyskania wyroku. Po uzyskaniu wyroku, jeżeli pozwany nie ureguluje zasądzonej kwoty na podstawie prawomocnego wyroku, zwracamy się do sądu o nadanie klauzuli wykonalności i przenosimy sprawę do komornika.

Upadłość czy układ

Jeżeli dłużnik nie reguluje płatności w terminie, możemy rozważyć złożenie wniosku o postawienie firmy w stan upadłości. W Austrii wyróżniamy dwa rodzaje postępowań: układowe oraz upadłościowe. Z wnioskiem o wszczęcie postępowania upadłościowego z opcją układu wnosi dłużnik, który jest zobowiązany do przedstawienia propozycji układowej. Ten rodzaj postępowania ma na celu umożliwienie dłużnikowi prowadzenia działalności. Temu służy również możliwość częściowego umorzenia długu, jeżeli dłużnik ureguluje 40% wierzytelności w ciągu dwóch lat oraz jeżeli wierzyciele podejmą stosowną uchwałę.

<>

 

Komentarze: Windykacji polubowna i sądowa w Austrii

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Partnerzy sekcji

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Yv1980Ju

  ocena usługi:

  Pilnie potrzebowałam porady, ale że to także późnym wieczorem funktionuje przeszło moje największe oczekiwania. Jestem bardzo zadowolona, godne polecenia
 • 5/5

  ocena usługi:

  Szybko i wyczerpująco.
 • julietta605

  ocena usługi:

  Dziękuję za opinię , bardzo mi pomogła .E - prawnik pomógł mi już nie pierwszy raz ..W razie potrzeby ,wiem do kogo się zwrócić .Bardzo polecam .Szybka i rzetelna porada .
 • Antoni

  ocena usługi:

  staranna odpowiedż chociaż niekorzystna dla mnie
 • Iwona

  ocena usługi:

 • Z. Żuk

  ocena usługi:

  Cena przystępna, odpowiedź na pytanie wyczerpująca i w przewidzianym terminie. Jest OK.
 • Anna

  ocena usługi:

  Ekspresowa wycena i profesjonalna odpowiedź na wszystkie zadane pytania w wybranym terminie - polecam!
 • Marzanna

  ocena usługi:

  Bardzo dziękuję za szybką i konkretną odpowiedź.
 • Block.

  ocena usługi:

 • RD ELEKTRONIKA S.C.

  ocena usługi:

  Solidne wsparcie prawne dla firm działających w branży IT. Polecamy
 • Dariusz

  ocena usługi:

  Porady prawne online są super rozwiązaniem. Szybko, wygodnie, za rozsądną cenę. Polecam e-prawnik.pl
 • Marek

  ocena usługi:

 • Natalia

  ocena usługi:

 • Ireneusz Lucko

  ocena usługi:

  Szybko i na temat
 • Krystyna S.

  ocena usługi:

  Bardzo staranna odpowiedź,jestem bardzo zadowlona,polecę innym.
 • J. Kubicki

  ocena usługi:

 • Łukasz

  ocena usługi:
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane