Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Nazwa rodzajowa jako element znaku towarowego korzysta ze słabszej ochrony: na przykładzie orzeczenia SA w Warszawie

Paula Wojtysiak
Paula Wojtysiak

"Znakiem towarowym może być wyłącznie oznaczenie, do używania którego można przyznać prawo wyłączne tylko jednemu podmiotowi przy jednoczesnym zachowaniu prawa swobodnego dostępu innym uczestnikom obrotu gospodarczego do oznaczeń ogólnoinformujących o nazwie lub cechach towarów lub usług." Tak postanowił Sąd Apelacyjny w Warszawie ( orzeczenie z dnia 10 lipca 2014 r., sygnatura akt: I ACa 56/14) w sprawie o naruszenie prawa ochronnego do wspólnotowego znaku towarowego, który składa się z określenia rodzajowego herbaty artystycznej oraz elementu graficznego w kształcie kwiatu lotosu.

Znaki towarowe pełnią w obrocie funkcję odróżniającą. Powinny być charakterystyczne i zapadające w pamięć tak, aby odbiorca z łatwością skojarzył towar lub usługę z konkretnym przedsiębiorcą. A co ważniejsze, potrafił odróżnić towary pochodzące od różnych producentów. Im bardziej fantazyjne nazwy, tym większą mają moc odróżniającą. Bardzo rzadko można spotkać znaki, których elementem jest nazwa wskazująca na ich rodzaj, pochodzenie czy właściwość. Oznaczenie takie może zostać zarejestrowane, jeżeli jest zestawione z innymi elementami słownymi czy graficznymi, które jako całość tworzą znak mający zdolność odróżniającą. W warstwie słownej, znak taki będzie korzystać jednak ze słabszej ochrony. Oznacza to, że właściciel znaku nie będzie mógł zakazać innym przedsiębiorcom posługiwania się daną nazwą.

Nazwa „herbata artystyczna” jest powszechnie stosowana w obrocie międzynarodowym. Określa herbatę przygotowaną w formie listków zwiniętych w pączki z kwiatem w środku, która po zalaniu gorącą wodą rozwija się w fantazyjne formy. W przedmiotowej sprawie, przedsiębiorca, który ma prawo ochronne do wspólnotowego znaku towarowego pozwał o naruszenie praw do znaku innego przedsiębiorcę, który prowadził sprzedaż herbat w postaci zwiniętych pączków. Rodzaj oferowanej herbaty oznaczał jako „herbata artystyczna”. W żaden inny sposób nie nawiązywał do pozostałych elementów wcześniejszego zarejestrowanego znaku towarowego. Szata graficzna, kolory i rodzaj czcionki użyte w oznaczeniu znacząco się różniły. Ponadto, herbaty opatrzone były dodatkowymi określeniami oraz logo spółki, w związku z czym nie sugerowały w jakikolwiek sposób istnienia powiązania pomiędzy przedsiębiorcami. Nie dochodziło do faktycznego pomylenia przedsiębiorców czy pochodzenia towarów, wobec czego nie było możliwości wprowadzenia odbiorców w błąd.

Sąd nie stwierdził naruszenia znaku towarowego, ani też nie znalazł podstaw do jego unieważnienia. Zdaniem Sądu nazwa „herbata artystyczna” jest oznaczeniem rodzaju produktu. Na uznanie danego oznaczenia za nazwę rodzajową nie ma wpływu fakt, iż nazwa nie została dotychczas ujęta w oficjalnych klasyfikacjach towarów i usług (takich jak PKWiU czy klasyfikacja nicejska). O tym, czy oznaczenie ma charakter nazwy rodzajowej decyduje faktyczne używanie go w obrocie jako nazwy wskazującej na towar o określonych właściwościach, a nie wpis do urzędowej klasyfikacji.

Zdaniem Sądu, znak powinien być oceniany jako całość. Ogólne wrażenie jakie łącznie wywołują zawarte w nim elementy słowne i graficzne, nadają temu oznaczeniu jako całości potencjał wskazywania odbiorcom na pochodzenie oznaczonych nim towarów od konkretnego przedsiębiorcy. Występowanie nazwy rodzajowej jako fragmentu znaku, który składa się poza tym z innych elementów, nie pozbawia oznaczenia jako całości zdolności odróżniającej. Taki znak będzie podlegał rejestracji jednak jego ochrona będzie ograniczona. Uprawniony ze znaku nie będzie mógł zakazywać posługiwania się nim pozostałym uczestnikom rynku. Wynika to z art. 12 lit. b  Rozporządzenia Rady (WE) nr 207/2009 z dnia 26 lutego 2009 r. , zgodnie z którym wspólnotowy znak towarowy nie uprawnia właściciela do zakazania stronie trzeciej używania w obrocie oznaczeń dotyczących rodzaju, jakości, ilości, przeznaczenia, wartości, pochodzenia geograficznego, czasu produkcji towaru lub świadczenia usługi, lub też innych właściwości towarów lub usług pod warunkiem, że używanie jest zgodne z uczciwymi praktykami w przemyśle i handlu.

Podstawową rolą znaku towarowego nie jest przekazywanie informacji o towarze, ale o pochodzeniu towaru z konkretnego przedsiębiorstwa. Zasada swobodnego dostępu wszystkich przedsiębiorców do oznaczeń służących przekazywaniu informacji o samym towarze, jego cechach lub właściwościach nie zezwala na monopolizację oznaczenia rodzajowego przez jednego tylko uczestnika rynku. Art. 7 ust. 1 lit. c Rozporządzenia wymaga, aby oznaczenia lub wskazówki opisujące właściwości towarów lub usług, dla których wnosi się o rejestrację, mogły być swobodnie używane przez wszystkich. Należy zastanowić się, czy warto podjąć trud związany ze złożeniem wniosku o rejestrację znaku wskazującego na rodzaj towaru. Uprawniony z takiego znaku nie będzie mógł zakazać posługiwania się daną nazwą rodzajową innym przedsiębiorcom.

 

Komentarze: Nazwa rodzajowa jako element znaku towarowego korzysta ze słabszej ochrony: na przykładzie orzeczenia SA w Warszawie

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
 • 0
 • 2
 • 7
 • 9
 • 8
 • 9
 • 7
 • osób

Opinie naszych klientów

 • Anna

  ocena usługi:

  Rewelacja. Polecam wszystkim.
 • Dagmara

  ocena usługi:

  Bardzo dziekuje za szybka i profesjonalna odpowiedz .Polecam !
 • Zdzisław

  ocena usługi:

  Naprawdę polecam, szybko i sprawnie no i profesjonalnie, bardzo Państwu dziękuję. Pozdrawiam.
 • Urszula

  ocena usługi:

  Jestem bardzo zadowolona z wyczerpującej odpowiedzi. Opinia rzetelna i bardzo pomocna w dalszym działaniu. Polecam korzystanie z e-prawnika.
 • Tomasz

  ocena usługi:

  O.K.
 • wojtek

  ocena usługi:

  Dziękuję bardzo za usługę w pełni profesjonalną i uczciwą.Jestem zadowolony.Z pewnością w przyszłości będę korzystać z Państwa usług bo to ogromna wygoda i oszczędność czasu.Polecam was wszystkim.
 • dbj

  ocena usługi:

  Szybko merytorycznie i rzetelnie
 • Arletta

  ocena usługi:

  Szybko, sprawnie, rzetelnie. Polecam
 • Róża

  ocena usługi:

  Jestem bardzo zadowolona z usługi e-prawnik.pl odpowiedź udzielona szybko, konkretnie, zrozumiale, polecam każdemu aby kierować tu pytania, na prawdę jest profesjonalizm. Ja dziękuję serdecznie.
 • Rozalia.

  ocena usługi:

  porada prawna była dokładna i wyczerpująca, jestem zadowolona.
 • Irena

  ocena usługi:

  Bardzo dziękuję za wyczerpującą opinię prawną. Profesjonalna pomoc prawna dodała mi pewności i przekonania w konkretnym działaniu. Polecam pomoc e-prawnika.
 • ewa

  ocena usługi:

  bardzo rzetelna i szczegółowa opinia zdecydowanie polecam korzystanie
 • Ewa

  ocena usługi:

  Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź i poradę prawną. Będę korzystać w przyszłości. Polecam.
 • Krystyna

  ocena usługi:

  Opinia rzetelna, profesjonalna, szybka i bardzo pomocna. Dziękuję.
 • Irena

  ocena usługi:

  Jestem niezwykle zadowolona z bardzo profesjonalnego i terminowego zalatwienia sprawy, z ktora sie zwrocilam do e-prawnikow. Polecam to biuro goraco wszystkim zainteresowanym.
 • Ewa

  ocena usługi:

  Bardzo dziękuję, opinia sporządzona w wyznaczonym terminie podparta obowiązującymi przepisami - profesjonalna. Z pewnością w przyszłości będę korzystać z Państwa usług bo to ogromna wygoda i oszczędność czasu. Ewa
 • Piotr i Małgorzata

  ocena usługi:

  Porady prawne na najwyższym poziomie. Wszystko klarowne i przejrzyste. Na pewno skorzystamy w przyszłości.


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane