Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Przerwa na karmienie piersią - kiedy przysługuje

www.sxc.hu/just4you
(fot. www.sxc.hu/just4you )
Strona 1 z 2

Uprawnienia kobiety związane z karmieniem dziecka piersią określone są wprost w Kodeksie pracy. Zgodnie z przepisami, przerwa na karmienie dziecka piersią jest wliczana do czasu pracy.

Wymiar przerw na karmienie dziecka piersią

Ilość i długość przerw na karmienie dziecka w godzinach pracy jest uzależniona od dwóch czynników: wymiaru zatrudnienia pracownicy oraz ilości karmionych dzieci. W niektórych przypadkach przerwa na karmienie nie przysługuje wcale. 

Ilosć przerw na karmienie zależy od wymiaru zatrudnienia. Kobiecie zatrudnionej na:

 • mniej niż 4 godziny dziennie przerwy na karmienie nie przysługują wcale. 
 • co najmniej 4 godziny dziennie, ale nie więcej niż 6 godzin dziennie przysługuje jedna przerwa na karmienie. 
 • więcej niż 6 godzin dziennie przysługują dwie przerwy na karmienie piersią. 

Natomiast długość przerw na karmienie uzależniona jest od liczby dzieci, które pracownica karmi piersią. Jeżeli pracownica karmi:

 • jedno dziecko - przysługują jej przerwy w pracy po 30 minut każda. 
 • więcej niż jedno dziecko - przysługują jej przerwy w pracy po 45 minut każda. Należy przy tym zaznaczyć, że jeżeli matka karmi piersią więcej niż jedno dziecko, nie muszą to być dzieci urodzone podczas jednego porodu, aby przysługiwały jej przerwy po 45 minut każda.

Przepisy nie określają, czy przerwa na karmienie przysługuje tylko pracownicy, która karmi swoje dziecko, czy też przysługuje także pracownicy, która karmi dziecko innej kobiety. Na podstawie przepisu art. 187 Kodeksu pracy interpretacja taka jest dopuszczalna, gdyż przepis ten stanowi, że przerwa w pracy przysługuje pracownicy karmiącej dziecko piersią, nie wymagając, aby było to jej dziecko. Jeżeli więc pracownica faktycznie karmi dziecko piersią, mimo że nie jest to jej dziecko, to można uznać, że przerwa jej przysługuje.

Terminy udzielania przerw w pracy

Pracownica ma prawo sama zadecydować o tym, kiedy z przerwy na karmienie skorzysta. Przerwy te mogą więc być udzielone w dowolnej porze dnia, zarówno oddzielnie jak i łącznie (jeżeli kobiecie przysługuje dwie przerwy w ciągu dnia).

 

Pracodawca ustalając harmonogram przerw w pracy na karmienie dziecka piersią powinien więc wziąć pod uwagę wniosek pracownicy, ale może też uwzględnić potrzeby pracodawcy zachowania niezakłóconego przebiegu toku produkcji. W praktyce często się zdarza, że kobiety we wniosku łączą dwie przerwy i wnioskują o udzielenie im ich obu pod koniec dnia pracy, tak że wychodzą z pracy wcześniej. Praktyka ta w świetle obowiązujących przepisów jest dopuszczalna.

Wykazanie faktu karmienia dziecka

Przepis nie wymaga jakiejś specjalnej procedury wykazania przez pracownicę karmienia dziecka piersią. Wystarczające w tym względzie jest oświadczenie pracownicy o fakcie karmienia piersią.

 

Jeżeli mimo złożonego oświadczenia pracodawca wątpliwości co do faktu karmienia przez pracownicę dziecka piersią, może zażądać potwierdzenia tego faktu zaświadczeniem lekarskim.

 

Zgodnie przyjmuje się w doktrynie prawa, że zaświadczenie to nie musi spełniać jakichś szczególnych warunków formalnych ani być wystawione przez uprawnionego do wydawania tego typu zaświadczeń lekarza. Wystarczające jest więc zaświadczenie wydane przez lekarza sprawującego stałą opiekę na kobietą, bądź jakiegokolwiek innego lekarza.

Wystarczające jest, aby w tym zaświadczeniu lekarz stwierdził, że kobieta karmi dziecko piersią. Nie trzeba więc wykazywać, że karmienie dziecka piersią jest z jakiś względów uzasadnione bądź konieczne.

 

W praktyce występują jednak często problemy z określeniem okresu czasu, przez który pracownicy przysługują przerwy na karmienie. Kodeks pracy nie określa w tej kwestii jakiś sztywnych terminów, dlatego należy przyjąć, że przerwy w pracy na karmienie dziecka piersią przysługują przez cały okres karmienia dziecka piersią. W praktyce zdarzały się przypadki, że kobiety posiadające kilkuletnie dzieci kierowały do pracodawcy wniosek o udzielenie im przerwy w pracy na karmienie dziecka piersią.

Kontrola zasadności przerwy od pracy przez pracodawcę

Czy pracodawca może się w jakikolwiek sposób bronić w sytuacji, gdy ma uzasadnione wątpliwości czy pracownica rzeczywiście karmi dziecko piersią, a pracownica przedstawi mu zaświadczenie lekarskie o karmieniu dziecka piersią? Pracodawca nie może zakwestionować zaświadczenia lekarskiego i musi udzielić pracownicy przerwy w pracy na karmienie dziecka piersią.

<>

 

Komentarze: Przerwa na karmienie piersią - kiedy przysługuje

 • dagulinda 2015-01-09 13:53:16

  Re: Uprawnienia kobiety w związku z karmieniem dziecka piersią

  Przerwy można połączyć w godzinną i wychodzić z pracy godz wcześniej lub przychodzić później jak tak właśnie robię :-).

 • Dorota 2014-12-30 21:45:46

  Re: Uprawnienia kobiety w związku z karmieniem dziecka piersią

  W mojej pracy jest 7 zmian zaczynających sie o roznych porach. Zaklas czynny jest od 7 do 21. Czy moge liczyc na prace na porannych zmianach?

 • bbbggg 2013-06-12 11:05:49

  Re: Uprawnienia kobiety w związku z karmieniem dziecka piersią

  Czy pracodawca ma prawo żądać zaświadczenia lekarskiego o karmieniu piersią, aby tą wiadomość aktualizować? Np. raz na miesiąc? U mnie w firmie własnie tak się dzieje...

 • Tadeusz 2012-11-27 12:46:43

  Re: Uprawnienia kobiety w związku z karmieniem dziecka piersią

  Realny koszt żłobka i niezłego przedszkola to ok. 2tys. na miesiąc za dziecko. Ile trzeba zarabiać aby pokrywać realne koszta - a pańśtwo to robi zamiast płącić matce/rodzinie aby wychowywali na lepszych od siebie bez pożycania dzieci na większość dnia u pań profesjonalistek od masówki.

 • Tadeusz 2012-11-27 12:44:19

  Re: Uprawnienia kobiety w związku z karmieniem dziecka piersią

  A jakim cudem kobieta ma dojechać do domu z pracy, przygotować się, nakarmić, ponownie przygotować, dojechać do pracy i wszystko w 30 minut, gdy dojazd zajmuje ponad 30 minut (w jedną stronę) a dziecka ine będzie się ciągnąć aby nie narażać na choroby. Ponadto karmienie piersią powinno być wg potrzeb (wg życzenia dziecka i wg stanu jego zdrowia) a nie wg harmonogramu z planu urzędniczego. Ten przepis daje tylko taką szanse nielicznym (żłobek przyzakładowy, bardzo bliskie zamieszkanie przy zakłądzie pracy itp.). W koncu trzeba roztrzygnąć czy inwestowanie w dzieci jest ważniejsze od wszyskich innych inwestycji (bo pokolenie później wszystko traci sens bez dzieci - jak obecnie) czy będziemy płącić matce/rodzinie za wychowywanie dziecka/dzieci - bo to i tak na ogół znacznie taniej od ok 2tys za dziecko w żłobku/przedszkolu na miesiąc i dużo zdrowiej dla dzieci i rodziny i pokolenie później rónież dla wszystkich.

 • mrnobody656 2011-02-22 15:23:02

  Re: Uprawnienia kobiety w związku z karmieniem dziecka piersią

  Podoba mi się zapis dotyczący karmienia piersią dziecka innej kobiety. Czy takie przypadki się w ogóle zdarzają?

 • Yasna0501 2011-02-22 15:20:23

  Re: Uprawnienia kobiety w związku z karmieniem dziecka piersią

  czy coś takiego, jak karmienie piersią dziecka innej kobiety się kiedykolwiek zdarza?

 • mrnobody656 2011-02-22 15:19:15

  Re: Uprawnienia kobiety w związku z karmieniem dziecka piersią

  Podoba mi się zapis dotyczący karmienia piersią dziecka innej kobiety, czy coś takiego się w ogóle zdarza?


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
 • 0
 • 2
 • 2
 • 6
 • 5
 • 2
 • 2
 • osób

Opinie naszych klientów

 • Janusz

  ocena usługi:

  Profesjonalna obsługa klienta - Janusz
 • Elżbieta

  ocena usługi:

  Dziękuję prawnikom biura e-prawnik za sporządzenie opinii rzetelnie i fachowo. To świetna forma uzyskania profesjonalnej porady prawnej. Usługa godna polecenia. Elżbieta
 • Antoni

  ocena usługi:

  usługa super, w pełni moim zdaniem kompletna, a nie droga, dziękuję
 • Ewa

  ocena usługi:

  Już drugi raz korzystam z usług biura e-prawnik. Jest to świetna forma uzyskania profesjonalnej i wyczerpującej opinii prawnej. Bardzo polecam. Ewa-Halina
 • Lech

  ocena usługi:

  Opinia sporzadzona rzetelnie i w/g uzgodnionego terminu. Na poszczególne zapytania w odpowiedzi jest podana podstawa prawna i odpowiedni komentarz pozwalający lepiej zrozumieć temat. Polecam korzystanie z usług kancelarii e-prawnik.
 • Agnieszka

  ocena usługi:

  Opinia szczegółowa , zrozumiała, wyczerpująca . Polecam
 • Ewa

  ocena usługi:

  Zespół e-prawnik stara się mozliwie najbardziej dostosować do potrzeb klienta. Opinia jest zrozumiała, wyczerpująca i podparta odpowiednimi przepisami. Usługa i forma godna polecenia.
 • Danuta

  ocena usługi:

  Bardzo polecam korzystanie z uslug biura e-prawnik
 • Ewa

  ocena usługi:

 • tomasz

  ocena usługi:

 • Wiesław

  ocena usługi:

  Super współpraca .Korzystam już drugi raz .Polecam.Wiesław
 • ALINA

  ocena usługi:

  Bardzo dziękuje zespołowi e-prawnik.pl , za szybką ,rzetelna opinię . Z całą pewnością będę korzystać z ich pomocy . Chodząc do prawników i radców prawnych , w miejscu zamieszkania, nie miałam tak konkretnych opinii . Polecam i bardzo dziękuję Alina.
 • Robert

  ocena usługi:

  Pełny profesjonalizm. Gorąco polecam. I przede wszystkim bardzo dziękuję.
 • Justyna

  ocena usługi:

  Bardzo profesjonalne podejście do problemu klienta. Przystępna cena. Polecam.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Jest wyczerpująca i warto korzystać z tego typu usługi. Cena przystępna. Korzystanie z tradycyjnych form usług prawnika jest o wiele kosztowniejsza i trwa to o wiele dłużej, a przy tym traci sie czas.Polecam !
 • Izabela

  ocena usługi:

  Bardzo szybka i wyczerpująca opinia.
 • Michał

  ocena usługi:Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane