Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Przerwa na karmienie piersią - kiedy przysługuje

www.sxc.hu/just4you
(fot. www.sxc.hu/just4you )
Strona 1 z 2

Uprawnienia kobiety związane z karmieniem dziecka piersią określone są wprost w Kodeksie pracy. Zgodnie z przepisami, przerwa na karmienie dziecka piersią jest wliczana do czasu pracy.

Wymiar przerw na karmienie dziecka piersią

Ilość i długość przerw na karmienie dziecka w godzinach pracy jest uzależniona od dwóch czynników: wymiaru zatrudnienia pracownicy oraz ilości karmionych dzieci. W niektórych przypadkach przerwa na karmienie nie przysługuje wcale. 

Ilosć przerw na karmienie zależy od wymiaru zatrudnienia. Kobiecie zatrudnionej na:

 • mniej niż 4 godziny dziennie przerwy na karmienie nie przysługują wcale. 
 • co najmniej 4 godziny dziennie, ale nie więcej niż 6 godzin dziennie przysługuje jedna przerwa na karmienie. 
 • więcej niż 6 godzin dziennie przysługują dwie przerwy na karmienie piersią. 

Natomiast długość przerw na karmienie uzależniona jest od liczby dzieci, które pracownica karmi piersią. Jeżeli pracownica karmi:

 • jedno dziecko - przysługują jej przerwy w pracy po 30 minut każda. 
 • więcej niż jedno dziecko - przysługują jej przerwy w pracy po 45 minut każda. Należy przy tym zaznaczyć, że jeżeli matka karmi piersią więcej niż jedno dziecko, nie muszą to być dzieci urodzone podczas jednego porodu, aby przysługiwały jej przerwy po 45 minut każda.

Przepisy nie określają, czy przerwa na karmienie przysługuje tylko pracownicy, która karmi swoje dziecko, czy też przysługuje także pracownicy, która karmi dziecko innej kobiety. Na podstawie przepisu art. 187 Kodeksu pracy interpretacja taka jest dopuszczalna, gdyż przepis ten stanowi, że przerwa w pracy przysługuje pracownicy karmiącej dziecko piersią, nie wymagając, aby było to jej dziecko. Jeżeli więc pracownica faktycznie karmi dziecko piersią, mimo że nie jest to jej dziecko, to można uznać, że przerwa jej przysługuje.

Terminy udzielania przerw w pracy

Pracownica ma prawo sama zadecydować o tym, kiedy z przerwy na karmienie skorzysta. Przerwy te mogą więc być udzielone w dowolnej porze dnia, zarówno oddzielnie jak i łącznie (jeżeli kobiecie przysługują dwie przerwy w ciągu dnia).

 

Pracodawca, ustalając harmonogram przerw w pracy na karmienie dziecka piersią, powinien więc wziąć pod uwagę wniosek pracownicy, ale może też uwzględnić potrzebę zachowania niezakłóconego przebiegu toku produkcji.

W praktyce często się zdarza, że kobiety we wniosku łączą dwie przerwy i wnioskują o udzielenie im ich obu pod koniec dnia pracy, tak że wychodzą z pracy wcześniej. Praktyka ta w świetle obowiązujących przepisów jest dopuszczalna.

Wykazanie faktu karmienia dziecka

Przepis nie wymaga jakiejś specjalnej procedury wykazania przez pracownicę karmienia dziecka piersią. Wystarczające w tym względzie jest oświadczenie pracownicy o fakcie karmienia piersią.

 

Jeżeli mimo złożonego oświadczenia pracodawca ma wątpliwości co do faktu karmienia przez pracownicę dziecka piersią, może zażądać potwierdzenia tego faktu zaświadczeniem lekarskim.

 

Zgodnie przyjmuje się w doktrynie prawa, że zaświadczenie to nie musi spełniać jakichś szczególnych warunków formalnych, ani być wystawione przez uprawnionego do wydawania tego typu zaświadczeń lekarza. Wystarczające jest więc zaświadczenie wydane przez lekarza sprawującego stałą opiekę nad kobietą, bądź jakiegokolwiek innego lekarza.

Wystarczające jest, aby w tym zaświadczeniu lekarz stwierdził, że kobieta karmi dziecko piersią. Nie trzeba więc wykazywać, że karmienie dziecka piersią jest z jakichś względów uzasadnione bądź konieczne.

 

W praktyce występują jednak często problemy z określeniem okresu czasu, przez który pracownicy przysługują przerwy na karmienie. Kodeks pracy nie określa w tej kwestii jakiś sztywnych terminów, dlatego należy przyjąć, że przerwy w pracy na karmienie dziecka piersią przysługują przez cały okres karmienia dziecka piersią. W praktyce zdarzały się przypadki, że kobiety posiadające kilkuletnie dzieci kierowały do pracodawcy wniosek o udzielenie im przerwy w pracy na karmienie dziecka piersią.

Kontrola zasadności przerwy od pracy przez pracodawcę

Czy pracodawca może się w jakikolwiek sposób bronić w sytuacji, gdy ma uzasadnione wątpliwości dotyczące tego, czy pracownica rzeczywiście karmi dziecko piersią, a pracownica przedstawi mu zaświadczenie lekarskie o karmieniu dziecka piersią? Pracodawca nie może zakwestionować zaświadczenia lekarskiego i musi udzielić pracownicy przerwy w pracy na karmienie dziecka piersią.

<>

 

Komentarze: Przerwa na karmienie piersią - kiedy przysługuje

 • Agata 2015-04-21 12:09:05

  Re: Przerwa na karmienie piersią - kiedy przysługuje

  Ależ bzdury piszecie w komentarzach - przecież jeśli dziecko zostało w domu (pod opieką babci/dziadka/opiekunki), a mama poszła do pracy, to z pewnością dziecko jest już trochę oswojone z butelką. Wtedy część pokarmu odciągasz rano, a przerwę na karmienie bierzesz na koniec dnia pracy i wychodzisz do domu wcześniej. I dokładnie tak samo wygląda sprawa ze żłobkiem - tam też nie będziecie jeździć na karmienie, bo wiadomo, że ten złobek nie musi być tuż obok pracy. Dziecko też będzie karmione butelką, więc przerwę bierze się na koniec dnia i pędzi się do malucha.

 • jaro 2015-04-21 11:44:43

  Re: Przerwa na karmienie piersią - kiedy przysługuje

  Wszystko ładnie i pięknie, tylko dlaczego nasi Ministrowie wydając ten przepis dbają o dzieci za pieniądze pracodawcy. Za przerwy płaci pracodawca, za urlop przysługujący za okres macieżyństwa płaci pracodawca. Małym przediembiorcom cieżko to kalkulować takie koszty przy zdobywaniu zamówień w przetargu publicznym ogłaszanym przez jednostki państwowe liczy sie - najniższa cena. Takie to "dbanie w banie".

 • pp 2015-04-03 08:15:01

  Re: Przerwa na karmienie piersią - kiedy przysługuje

  Przerwa na karmienie ma sens tylko wtedy, gdy żłobek jest blisko pracy. Przecież trzeba jeszcze dojechać! A dziecku też nie wytłumaczysz, że musi już kończyć, bo się spieszysz...

 • dagulinda 2015-01-09 13:53:16

  Re: Uprawnienia kobiety w związku z karmieniem dziecka piersią

  Przerwy można połączyć w godzinną i wychodzić z pracy godz wcześniej lub przychodzić później jak tak właśnie robię :-).

 • Dorota 2014-12-30 21:45:46

  Re: Uprawnienia kobiety w związku z karmieniem dziecka piersią

  W mojej pracy jest 7 zmian zaczynających sie o roznych porach. Zaklas czynny jest od 7 do 21. Czy moge liczyc na prace na porannych zmianach?

 • bbbggg 2013-06-12 11:05:49

  Re: Uprawnienia kobiety w związku z karmieniem dziecka piersią

  Czy pracodawca ma prawo żądać zaświadczenia lekarskiego o karmieniu piersią, aby tą wiadomość aktualizować? Np. raz na miesiąc? U mnie w firmie własnie tak się dzieje...

 • Tadeusz 2012-11-27 12:46:43

  Re: Uprawnienia kobiety w związku z karmieniem dziecka piersią

  Realny koszt żłobka i niezłego przedszkola to ok. 2tys. na miesiąc za dziecko. Ile trzeba zarabiać aby pokrywać realne koszta - a pańśtwo to robi zamiast płącić matce/rodzinie aby wychowywali na lepszych od siebie bez pożycania dzieci na większość dnia u pań profesjonalistek od masówki.

 • Tadeusz 2012-11-27 12:44:19

  Re: Uprawnienia kobiety w związku z karmieniem dziecka piersią

  A jakim cudem kobieta ma dojechać do domu z pracy, przygotować się, nakarmić, ponownie przygotować, dojechać do pracy i wszystko w 30 minut, gdy dojazd zajmuje ponad 30 minut (w jedną stronę) a dziecka ine będzie się ciągnąć aby nie narażać na choroby. Ponadto karmienie piersią powinno być wg potrzeb (wg życzenia dziecka i wg stanu jego zdrowia) a nie wg harmonogramu z planu urzędniczego. Ten przepis daje tylko taką szanse nielicznym (żłobek przyzakładowy, bardzo bliskie zamieszkanie przy zakłądzie pracy itp.). W koncu trzeba roztrzygnąć czy inwestowanie w dzieci jest ważniejsze od wszyskich innych inwestycji (bo pokolenie później wszystko traci sens bez dzieci - jak obecnie) czy będziemy płącić matce/rodzinie za wychowywanie dziecka/dzieci - bo to i tak na ogół znacznie taniej od ok 2tys za dziecko w żłobku/przedszkolu na miesiąc i dużo zdrowiej dla dzieci i rodziny i pokolenie później rónież dla wszystkich.

 • mrnobody656 2011-02-22 15:23:02

  Re: Uprawnienia kobiety w związku z karmieniem dziecka piersią

  Podoba mi się zapis dotyczący karmienia piersią dziecka innej kobiety. Czy takie przypadki się w ogóle zdarzają?

 • Yasna0501 2011-02-22 15:20:23

  Re: Uprawnienia kobiety w związku z karmieniem dziecka piersią

  czy coś takiego, jak karmienie piersią dziecka innej kobiety się kiedykolwiek zdarza?

 • mrnobody656 2011-02-22 15:19:15

  Re: Uprawnienia kobiety w związku z karmieniem dziecka piersią

  Podoba mi się zapis dotyczący karmienia piersią dziecka innej kobiety, czy coś takiego się w ogóle zdarza?


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
 • 0
 • 2
 • 3
 • 0
 • 2
 • 9
 • 6
 • osób

Opinie naszych klientów

 • Ninar

  ocena usługi:

  Szczegółowa opinia ukierunkowała moje działanie. Mam nadziję, że skutek będzie pozytywny. Bardzo dziękuję zespolowi za poradę. ninar
 • kje

  ocena usługi:

  Usługa została wykonana perfekcyjnie. Wyczerpująca odpowiedz i szybki czas oczekiwania. Kontakt z biurem klienta bardzo dobry, możliwość negocjacji ceny .Moje pełne zadowolenie z usługi e-prawnik.pl.
 • Barbara

  ocena usługi:

  Opinia rzetelna zupełna i wyczerpujaca , korzystam często z pomocy tego portalu i bede korzystała
 • Dorota

  ocena usługi:

  Jestem bardzo zadowolona. Korzystam z waszeo serwisu już po raz kolejny i zawsze wszystko jest szybko załatwione i pozytywnie. Bardzo szybki kontakt z klientem. Pozdrawiam
 • Bogumil

  ocena usługi:

  Bardzo dobra , profesjonalna , szybka opina prawna . Polecam wszystkim . Pozdrawiam
 • tomasz

  ocena usługi:

  Drugi raz korzystam z pomocy portalu e-prawnik i ponownie otrzymałem bardzo wnikliwą i rzetelną odpowiedź na moje pytania. Gorąco polecam w/w usługi prawne za bardzo rzetelne i profesjonalne podejście do każdego indywidualnego problemu. Koszt usługi jest niewspółmiernie niski do korzyści jakie dzięki takiej obsłudze prawnej osiągniemy. Dzięki nim ominiemy \"wyłudzaczy \" którzy bazują na naszej nieznajomości prawa. Pozdrawiam Tomasz
 • Agnieszka

  ocena usługi:

  Bardzo dobra opinia na 5!Polecam wszystkim,szczególnie tym,którzy się wahają czy z niej skorzystać:-)...Agnieszka.
 • Lucyna

  ocena usługi:

  Jestem zachwycona opinią prawną - bardzo szczegółowa, fachowa, z podaniem podstaw prawnych, dostosowana do konkretnej sutuacji . Będę z pewnością w przyszłości korzystać z porad i polecam serdecznie wszystkim. Lucyna
 • Anna

  ocena usługi:

  Mój prawnik nie umiał znaleźć rozwiązania problemu. Od Państwa otrzymałam szybko i precyzyjnie sporządzoną opinię i na jej podstawie przeprowadziłam całe postępowanie w sprawie. Właśnie zakończyło się pozytywnie. Bardzo dziękuję za profesjonalną poradę. Anna
 • Andrzej

  ocena usługi:

  Opinia pomocna,rzetelna,łatwy kontakt i szybko -polecam taką formę porady prawnej.
 • Danuta

  ocena usługi:

  Bardzo dobra opinia, bardzo pomocna. Dziękuję
 • mariusz

  ocena usługi:

  Profesjonalna obsługa, kompletna, fachowa i rzetelna polecam
 • Marek

  ocena usługi:

 • Marek

  ocena usługi:

 • Janusz

  ocena usługi:

  Dwukrotnie skorzystałem z usług e-prawnik i jestem nie tylko zadowolony ale i mądrzejszy, gdyż opinie takie b.mi pomogły w uniknięciu życiowego błędu - chociaż na co dzień czytam wszystko co dotyczy zmian w prawie ale zawsze profesjonalna porada e-prawnika jest absolutnym pewnikiem nieomylności, dlatego zachęcam każdego zastanawiającego się czy warto skorzystac z opinii e-prawnik, bo WARTO - nie żałuj pieniędzy na obronę siebie przed trudnymi życiowymi sytuacjami w które się wplątałeś a których chciałbys uniknąć do oceny swojej sytuacji, bo później może być już nie tylko drożej ale i gorzej. Pozdrawiam Janusz
 • wladyslawa

  ocena usługi:

  Polecam wszystko na 5
 • aśka28

  ocena usługi:

  Bardzo profesjonalna pomoc polecam :)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane