Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Nowa egzekucja z nieruchomości

Joanna Bacior
Joanna Bacior

Wielu wierzycieli, składających do komornika wniosek o wszczęcie wobec dłużnika egzekucji z nieruchomości, nie ma świadomości, iż w ramach takiej egzekucji odbywają się co do zasady jedynie dwie licytacje. W przypadku, gdy na obu terminach licytacji nikt nie przystąpi do przetargu, egzekucję z nieruchomości umarza się. Wyjątkowo ustawa dopuszcza możliwość przejęcia nieruchomości będącej przedmiotem egzekucji poza licytacją.

Zgodnie z art. 982 § 1 i § 3 k.p.c., gdy na pierwszym terminie licytacji nikt nie przystąpił do przetargu, ustawodawca daje możliwość przejęcia nieruchomości poza licytacją, jednak ogranicza ją do dwóch przypadków:

  1. Gdy przedmiotem egzekucji jest nieruchomość rolna, uprawnienie do przejęcia tej nieruchomości przysługuje współwłaścicielowi nieruchomości wystawionej na licytację, pod warunkiem, iż nie jest on dłużnikiem osobistym wierzyciela.
  2. Gdy przedmiotem egzekucji jest spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, uprawnienie do przejęcia tej nieruchomości przysługuje wierzycielowi hipotecznemu.

Natomiast zgodnie z art. 984 § 1 k.p.c., jeśli również na drugiej licytacji nikt nie przystąpił do przetargu, uprawnienie do przejęcia nieruchomości będącej przedmiotem egzekucji przysługuje wierzycielowi egzekwującemu i hipotecznemu oraz współwłaścicielowi.

Jeżeli po drugiej licytacji żaden z podmiotów uprawnionych, o których mowa w art. 984 § 1 k.p.c., nie przejął nieruchomości na własność, postępowanie egzekucyjne umarza się. 

Bardzo istotną regulacją prawną, co do istnienia której wielu wierzycieli nie ma świadomości, jest art. 985 § 1 in fine, który stanowi, iż: „…nowa egzekucja z tej nieruchomości może być wszczęta dopiero po upływie 6 miesięcy od daty drugiej licytacji.”.

Zgodnie z poglądami doktryny, powyżej wskazany 6-miesięczny termin statuujący zakaz wszczęcia i prowadzenia nowej egzekucji z nieruchomości, co do której, po wyczerpaniu powyższej procedury, umorzono egzekucję, dotyczy wszystkich wierzycieli. Oznacza to, iż zarówno wierzyciel, który dotychczas brał udział w egzekucji z tej nieruchomości, jak i taki który nie brał udziału w tej egzekucji, będą obowiązani odczekać określony ustawą termin minimalny, aby możliwe było wszczęcie egzekucji z tej określonej nieruchomości.

W kontekście nowej egzekucji z nieruchomości ważne normy prawne zawarte są także w art. 948 §  11 k.p.c.: Jeżeli wniosek o wszczęcie nowej egzekucji złożono w terminie trzech lat od daty umorzenia postępowania, w którym dokonano opisu i oszacowania nieruchomości, komornik dokona nowego opisu i oszacowania tylko na wniosek wierzyciela lub dłużnika. Dłużnik może złożyć taki wniosek w terminie dwóch tygodni od daty doręczenia mu wezwania do zapłaty, o czym należy go pouczyć przy doręczeniu wezwania.”

 

Komentarze: Nowa egzekucja z nieruchomości

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 3
  • 1
  • 5
  • 9
  • 6
  • 6
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Karol

    ocena usługi:

    Wszystko szybko i czytelnie. Polecam
  • Adam

    ocena usługi:

    Serdecznie polecam usługi prawne! korzystam po raz kolejny i jestem zadowolony
  • Kuba

    ocena usługi:

    Dziekuje. Pomoc prawna na najwyzszym poziomie. Polecam
  • Basia

    ocena usługi:

    Jasno i czytelnie. Bardzo polecam.
  • Barbara C.

    ocena usługi:

    Dziękuję, jestem usatysfakcjonowana odpowiedzią, która potwierdziła moje wątpliwości. Niestety termin do złożenia skargi minął. Zajęcie miało miejsce w drugiej połowie sierpnia. Na razie trwa korespondencja z komornikiem.
  • Henryk

    ocena usługi:

    Szybko i konkretna porada - dzięki.
  • Alicja

    ocena usługi:

    Opinia prawna obszerna i wyczerpująca, z podaniem podstaw prawnych. Możliwość negocjacji ceny. Ogólnie jestem zadowolona z usługi. Polecam.
  • Lukasz

    ocena usługi:

  • Marek

    ocena usługi:

    dzięki skutecznej opinii i przesłanego wniosku sprawa została załatwiona pozytywnie zgodnie z oczekiwaniami. Pozdrawiam Marek Słonecki
  • Zuzanna

    ocena usługi:

  • Henryk

    ocena usługi:

    Jasno,obszernie,zrozumiałe za przystępna cenę.Szkoda ze wcześniej nie wiedziałem o e-prawniku.
  • Barbara

    ocena usługi:

    Serdecznie polecam usługi prawne! korzystam po raz kolejny i jestem usatysfakcjonowana poradą prawną i kontaktem w pytaniach dodatkowych!
  • Andrzej Kauf

    ocena usługi:

    Witam! Bardzo dziękuję za wyczerpującą pisaną prostym językiem odpowiedź. Jestem zadowolony, polecam . Szkoda tylko, że ZUS nie udziela takich informacji. Tematem zainteresowała się znajoma osoba. Pozdrawiam zespół i jeszcze raz bardzo dziękuję.
  • Ewa

    ocena usługi:

    Pomimo, ze w moim przypadku prawo polskie nie regulowalo zaistnialego zdarzenia, otrzymalam dodatkowe potwierdzenie, ktore mnie upewnilo co do mojej sytuacji prawnej. Jestem bardzo zadowolona z uslug e-prawnika i z pewnoscia bede z niego korzystac jesli bede tego potrzebowac. Polecam wszystkim.
  • A.Patyk

    ocena usługi:

    Jestem zadowolona z usługi
  • anna

    ocena usługi:

  • WDnet Studio

    ocena usługi:

    Serdecznie dziękuję za opinię oraz wprowadzone poprawki do umowy. Jestem usatysfakcjonowany Państwa usługą oraz jej sprawnym i profesjonalnym przebiegiem.




Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane