Pytanie: Syndyk sprzedaje nieruchomości. W sądzie przetarg wygrywa Pani Kowalska - jest na okoliczność tego faktu stosowne postanowienie sądowe. Czy przed notariuszem celem przeniesienia prawa własności może pojawić się osoba trzecia, oczywiście za zgodą, wiedzą i przy obecności Pani Kowalskiej i stać się właścicielem nieruchomości? Jeśli nie jest to możliwe dla osób niespokrewnionych, to czy ową "trzecią osobą" może być np. nieletnie dziecko pani Kowalskiej, lub np. jej szwagier?
Odpowiedź:
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w wyniku przeprowadzonego postępowania upadłościowego doszło do sprzedaży nieruchomości w drodze przetargu. Jest to postępowanie wysoce sformalizowane i z punktu widzenia prawa nie jest możliwe, aby do aktu notarialnego stanął kto inny, niż osoba, która wygrała ten przetarg.

Ustawa z dnia 28 lutego 2003 r.Prawo upadłościowe i naprawczeDz.U. 2003 r. Nr 60, poz. 535, Dz.U. 2003 r. Nr 217, poz. 2125, Dz.U. (...)
Syndyk jest to organ, który powołuje się w razie ogłoszenia upadłości obejmującej likwidację majątku upadłego. Powołanie (...)
Jesteśmy prawnikami specjalizującymi się w różnych dziedzinach prawa. Nasz Zespół tworzą aktywni zawodowo profesjonaliści, posiadający wieloletnie doświadczenie w udzielaniu pomocy prawnej szerokiemu gronu Klientów.
Newsletter
ZUS przez internet. Zobacz, co załatwiszBędziesz mógł kontrolować pracodawcę, sprawdzić przyszłą emeryturę (...) »
Sędzia komisarz - w postępowaniu upadłościowym wydał postanowienie uznające, tak jak syndyk, roszczenia byłego pracownika do (...)...
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.