Ugoda sądowa a ugoda pozasądowa

Pytanie:

"Na wniesionej przez mnie sprawie sądowej dot. dużych należności z tytułu pracy - rozwiązałem umowę w VII/05-na podstawie art. 55 par 1.1 k.p. - sąd wyznaczył 21 dni na rokowania ugodowe. Nie jestem zainteresowany ugodą z pracodawcą, którego sytuacja finansowa jest tragiczna. Zajęcia komornicze, duże długi, sprawy w toku. Sama zaś ugoda nie ma mocy wykonawczej, a wiem, że pracodawca nie będzie mi płacił w ramach ugody, tak jak nie płaci teraz bez ugody. Pracodawca dąży do ugody, bo oczekuje cofnięcia mojego pozwu i odsunięcia groźby ewentualnej egzekucji komorniczej w razie przysądzającego wyroku. Mogę przystać jedynie na ugodę sądową - co Sąd też sugerował - bo już wiem z uzyskanych informacji, że taka ugoda jest aktem wykonawczym, a więc jeśli pracodawca będzie się uchylał oddam ugodę do egzekucji komornikowi - już bez decyzji sądu. Czy aby zawrzeć ugodę sądową muszę najpierw podpisać ugodę z pracodawca i zaznaczyć w tej ugodzie, że nabiera mocy prawnej dopiero po decyzji sądu? Czy wystarczy tylko zwrócić się do sądu, że jestem gotowy taką ugodę podpisać? Może najpierw należy w formie protokołu ustalić z pracodawca warunki ugody. Chcę udać się do pracodawcy 16.01.06 i przedłożyć propozycję do ugody sądowej na piśmie, a potem niezależnie od odpowiedzi poinformować Sąd. Czy jest jakaś forma wymagana do takich działań?"

Odpowiedź prawnika: Ugoda sądowa a ugoda pozasądowa

Sprecyzowania wymaga informacja, że ugoda sądowa nie jest tytułem wykonawczym, lecz tytułem egzekucyjnym. Taki tytuł egzekucyjny stanie się tytułem wykonawczym dopiero po zaopatrzeniu go przez sąd w klauzulę wykonalności. Zgadza się, że ugoda pozasądowa nie stanowi tytułu egzekucyjnego i jest dla strony niedogodna w razie, gdy zobowiązany z ugody jej nie wypełnia. Ugoda zaś sądowa daje podstawę po zaopatrzeniu ją w klauzulę wykonalności do prowadzenia w oparciu o nią postępowania egzekucyjnego. Ugodę taka zawiera się przed sądem. Strony mogą wstępnie ustalić postanowienia tej ugody. Jeśli dojdzie do zawarcia ugody przed sądem sąd umorzy postępowanie. Nie należy podpisywać ugody z pracodawcą, jeśli chce pan by miała ona charakter ugody sądowej. Może dojść jedynie do wstępnych uzgodnień przyszłej ugody sądowej. Pisemna propozycja warunków przyszłej ugody sądowej jest dopuszczalna. W takim przypadku sąd na rozprawie zapyta czy strony chcą zawrzeć ugodę jeśli tak sąd przyjmie oświadczenia stron do protokołu. Pisma kierowane do stron, które są związane ze sprawą sądową, jak i kierowane do sądu powinny być wskazywać przede wszystkim czego dotyczą, zawierać oznaczenie sprawy z podaniem sygnatury, oznaczenie stron postępowania, sądu (ogólnie powinny odpowiadać wymaganiom dla pism procesowych).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika