Uchylenie decyzji podatku od nieruchomości

Pytanie:

"W wyniku wszczętego postępowania administracyjnego na początku 2007 roku Prezydent Miasta wydał decyzje w podatku od nieruchomości za 2006 i 2007 rok. W wyniku mojego odwołania na otrzymane decyzje ustalające podatek od nieruchomości na rok 2006 i 2007 Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło wspomniane decyzje i przekazało sprawę Prezydentowi Miasta do ponownego rozpatrzenia. Podstawą mojego odwołania był operat szacunkowy biegłego sądowego, który ustalił iż przedmiotowa nieruchomość będąca przedmiotem opodatkowania posiada inną, mniejszą powierzchnię użytkową niż ta, którą organ I instancji przyjął w ustaleniu podatku od nieruchomości na 2006 i 2007 rok. W obiegu prawnym istnieją również decyzje Prezydenta Miasta ustalające podatek od nieruchomości na 2004 i 2005 rok, które posiadają wadę prawną tę samą, która była podstawą uchylenia decyzji na rok 2006 i 2007, to znaczy naliczono podatek od powierzchni innej niż faktycznie posiada przedmiotowa nieruchomość. Czy w takiej sytuacji Samorządowe Kolegium Odwoławcze lub Prezydent Miasta winno wszcząć z urzędu postępowanie mające na celu stwierdzenie nieważności decyzji Prezydenta Miasta w podatku od nieruchomości na 2004 i 2005 rok, skoro postępowanie w przedmiocie ustalenia podatku od tej samej nieruchomości ujawniło inną powierzchnię użytkową niż przyjęta przez organ podatkowy. Czy w takiej sytuacji jako współwłaściciel muszę zwrócić się osobiście z wnioskiem o wszczęcie takiego postępowania o stwierdzenie nieważności decyzji Prezydenta Miasta na rok 2004 i 2005?"

Odpowiedź prawnika: Uchylenie decyzji podatku od nieruchomości

Zgodnie z art. 240 § 1 pkt 5 Ordynacji podatkowej, w sprawie zakończonej decyzją ostateczną wznawia się postępowanie, jeżeli wyjdą na jaw istotne dla sprawy nowe okoliczności faktyczne lub nowe dowody istniejące w dniu wydania decyzji i nieznane organowi, który wydał decyzję.

Okolicznościami faktycznymi uzasadniającymi wznowienie postępowania wydaje się być w szczególności ujawniona pomyłka odnośnie przedmiotu opodatkowania, np. zawyżenie powierzchni nieruchomości.

Wznowienie postępowania następuje z urzędu lub na żądanie strony (art. 241 § 1 Ordynacji podatkowej). W przypadku jednak, gdy decyzja została wydana na niekorzyść strony (np. powierzchnia nieruchomości została zawyżona) o wznowienie powinna wnosić strona. Organ wznowiłby postępowanie z urzędu, gdyby powierzchnia została zaniżona.

W razie dopuszczalności wznowienia postępowania organ podatkowy wydaje postanowienie o wznowieniu postępowania (art. 243 § 1 Ordynacji podatkowej). Postanowienie stanowi podstawę do przeprowadzenia przez właściwy organ postępowania co do przesłanek wznowienia oraz co do rozstrzygnięcia istoty sprawy (art. 243 § 1 Ordynacji podatkowej).

Organem właściwym w sprawach wymienionych w art. 243 jest organ, który wydał w sprawie decyzję w ostatniej instancji (art. 244 § 1 Ordynacji podatkowej).

Jak stanowi art. 245 § 1 Ordynacji podatkowej, organ podatkowy po przeprowadzeniu postępowania określonego w art. 243 § 2 wydaje decyzję, w której w szczególności:

  1. uchyla w całości lub w części decyzję dotychczasową, jeżeli stwierdzi istnienie przesłanek określonych w art. 240 § 1, i w tym zakresie orzeka co do istoty sprawy lub umarza postępowanie w sprawie, albo
  2. odmawia uchylenia decyzji dotychczasowej w całości lub w części, jeżeli nie stwierdzi istnienia przesłanek określonych w art. 240 § 1.

Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika