Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Ocena wiarygodności kredytowej firmy, z którą chcemy współpracować

www.sxc.hu
(fot. www.sxc.hu)

W chwili obecnej firmy przywiązują coraz większą wagę do weryfikowania partnerów biznesowych. Podczas procesu weryfikacji zdobywają wiedzę o swoich klientach i dzięki tej wiedzy mogą ustrzec się przed ewentualnymi problemami związanymi z nieotrzymaniem zapłaty za swoje towary i usługi.

Gdzie przedsiębiorca może sprawdzić firmę z którą chce współpracować?

Informacji o potencjalnych kontrahentach przedsiębiorca powinien szukać w pierwszej kolejności w publicznych rejestrach. Myślę tutaj o Krajowym Rejestrze Sądowym lub Ewidencji Działalności Gospodarczej - w przypadku kiedy kontrahent jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą lub też jest wspólnikiem spółki cywilnej.

Z dokumentów uzyskanych w tych instytucjach przedsiębiorca dowie się czy kontrahent faktycznie funkcjonuje w obrocie prawnym, czy wykonuje działalność w branży, w której zamierzamy z nim prowadzić interesy.

Z odpisu uzyskanego w Krajowym Rejestrze Sądowym przedsiębiorca pozyska wiedzę o organie uprawnionym do reprezentacji Spółki, podmiocie i sposobie jej reprezentacji. Dane te są niezwykle ważne ponieważ umowy zawarte przez osoby działające w imieniu kontrahenta z naruszeniem zasad reprezentacji są nieważne.

Z wymienionego odpisu można także pozyskać wiedzę na temat zaległości podatkowych i względem ZUS ewentualnego kontrahenta.

Akta podmiotu figurującego w Krajowym Rejestrze Sądowym jak również w Wydziałach Ewidencji Działalności Gospodarczej są jawne i każdy może się z nimi zapoznać. Przeglądając akta zgromadzone w Krajowym Rejestrze Sądowym mogą znajdować się sprawozdania finansowe potencjalnego kontrahenta. Mogą one być źródłem wiedzy na temat jego kondycji finansowej w poprzednim roku.

Kolejnym źródłem wiedzy o kliencie może być Rejestr Dłużników Niewypłacalnych. Rejestry te są częścią Krajowego Rejestru Sądowego.

Informacje z Rejestru Dłużników Niewypłacalnych można uzyskać w oddziałach Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego, które to znajdują się przy każdym Sądzie Rejonowym, w którym siedzibę ma Sąd Rejestrowy.

Następne narzędzie służące sprawdzeniu wiarygodności kontrahenta dają przepisy ordynacji podatkowej, mówiące o tym, że jeżeli kontrahent prowadzi działalność gospodarczą Urząd Skarbowy ma obowiązek wydać na żądanie zaświadczenie o wysokości zaległości podatkowych podatnika lub zaświadczenie o nie zaleganiu w podatkach, związanych z działalnością gospodarczą. Do uzyskania takiego zaświadczenia potrzebna jest zgoda naszego kontrahenta wyrażona na piśmie, przez niego podpisana i ostemplowana pieczęcią, której używa dla celów tej działalności.

Niewątpliwie w sprawdzaniu wiarygodności klientów pod uwagę można wziąć pozyskanie informacji z Biur Informacji Gospodarczej. Biura te gromadzą informacje o dłużnikach będących przedsiębiorcami. Udostępnianie informacji o wpisanych tam dłużnikach można uzyskać jednak po zawarciu umowy z Biurem Informacji Gospodarczej co wiąże się z uiszczaniem opłat.

Jak widać kompleksowe sprawdzenie kontrahenta nie jest rzeczą prostą. Wymaga na pewno poświecenia dużej ilości czasu, oraz sprawności w poruszaniu się po instytucjach dysponujących danymi.

W związku z tym zawsze proponuję rozważyć skorzystanie u usług wyspecjalizowanych firm windykacyjnych świadczących usługę sprawdzenia kontrahenta. Podmioty te poza faktem biegłości w poruszaniu się po instytucjach, wiedzy na temat formy i obiegu dokumentów potrzebnych do uzyskania informacji, współpracy ze sprawdzonymi Wywiadowniami Gospodarczymi oraz Biurami Informacji Gospodarczej, zajmują się zawodowo realizacją tej usługi. Natomiast sprawdzenie kontrahenta we własnym zakresie przez przedsiębiorcę zawsze wymaga wyasygnowania czasu i oderwania się od bieżącej działalności.

Podsumowując przedstawiony dotychczas materiał krótko odpowiem na pytanie:

Co powinno budzić podejrzenia przed podjęciem ewentualnej współpracy? 

- Brak wpisu podmiotu w Krajowym Rejestrze Sądowym lub Ewidencji Działalności     Gospodarczej;

- Wpisy o zadłużeniu wobec Urzędu Skarbowego i ZUS w wypisie z KRS w dziale IV, informacje o postępowaniu likwidacyjnym, naprawczym lub upadłości w dziale VI tegoż wypisu;

- Figurowanie podmiotu w Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych;

- Informacja o wpisie klienta w Biurze Informacji Gospodarczej;

- Odmowa - zwłaszcza przy dużych transakcjach - podpisania nam zgody na uzyskanie zaświadczenia z Urzędu Skarbowego na temat zaległości w podatkach związanych z działalnością;

 Źródło: www.athinkaso.pl

 

Komentarze: Ocena wiarygodności kredytowej firmy, z którą chcemy współpracować

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Partnerzy sekcji

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Marek Stolarczyk

  ocena usługi:

  Dla mnie BOMBA. drugi raz miałem okazję skorzystać i naprawdę SUPER. Umowa została dopracowana więc szablon najmu na lata gotowy.
 • Tomasz Pawłowski

  ocena usługi:

 • Waldemar

  ocena usługi:

 • Joanna

  ocena usługi:

 • Andrzej

  ocena usługi:

  na pytanie dostałem konkretną zrozumiałą odpowiedź
 • Jolanta

  ocena usługi:

  Dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź. Polecam wszystkim potrzebującym fachowej i profesjonalnej pomocy.
 • Witold

  ocena usługi:

  Dziekuje bardzo za okazaną mi pomoc Serdecznie Pozdrawiam
 • Dorota

  ocena usługi:

 • Anna

  ocena usługi:

  Bez tej kancelarii nie dałabym rady!!! Są niezastąpieni. Z wyrazami szacunku, pięknie dziękuję.
 • Anna

  ocena usługi:

  Bez tej kancelarii nie dałabym rady!!! Są niezastąpieni. Z wyrazami szacunku, pięknie dziękuję.
 • Elżbieta

  ocena usługi:

  Polecam wszystkim. Odpowiedź profesjonalna i bardzo szybko. Bardzo dziękuję
 • Joanna

  ocena usługi:

  W pełni profesjomalna i wyczerpująca odpowiedź, jestem bardzo zadowolona i pozytywnie zaskoczona (nieufnie podchodzę do serwisów online). Rewelacyjny kontakt z biurem obsługi. Po wysłaniu zapytania miałam w przeciągu pół godziny wycenę na mailu! oraz telefon z biura z informacją o w/w. Takiego tempa nie spodziewałam się :-) Porada prawna przesłana dokładnie zgodnie z ustalonym terminem.
 • Annna

  ocena usługi:

  Na pytanie dostałam wyczerpującą odpowiedź, którą będę mogła się posłużyć w razie potrzeby. Polecam profesjonalny zespół prawników.
 • Łukasz

  ocena usługi:

  Dziękuje za błyskawiczna pomoc w rozwiązaniu sprawy. Pełen profesionalizm. Zdecydowanie polecam
 • Grzegorz

  ocena usługi:

  Wspaniałe i szybkie podejście do klienta . Jestem bardzo zadowolony z otrzymanej opinii prawnej oraz pisma, które przedstawiłem swojemu pracodawcy. Polecam wszystkim e-prawnik.pl i pozdrawiam - jeszcze raz dziękuję.
 • Daniel

  ocena usługi:

  Bardzo szybko, solidnie i fachowo. Polecam wszystkim.
 • Czeslaw

  ocena usługi:

  jest okej- zgodnie z moIm oczekiwaniemInformujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane