Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

W jakim kierunku zmierza windykacja w Polsce?

www.sxc.hu
(fot. www.sxc.hu)

Wrocław, 22.09.2009

W jakim kierunku zmierza windykacja w Polsce?    Rynek zarządzania wierzytelnościami zmienia się w ostatnim okresie bardzo dynamicznie. Dzieje się tak nie tylko za sprawą wyspecjalizowanych firm windykacyjnych, ale także dzięki działaniom wierzycieli. Stają się oni coraz bardziej świadomi roli, jaką pełnią narzędzia służące utrzymywaniu płynności finansowej i odzyskiwaniu należności. Szczególnie teraz, gdy gospodarka zmaga się z trudnościami, rola zarządzania wierzytelnościami jest nie do przecenienia. Rynek wymusza tworzenie nowych, coraz skuteczniejszych rozwiązań, co zaowocowało powstaniem usług łączących prewencję z windykacją.

    Już teraz większość przedsiębiorców zdała sobie sprawę z tego, że dochodzenie płatności od nierzetelnego klienta po sprzedaży usługi to proces często żmudny i skomplikowany. Dlatego coraz częściej korzystają z narzędzi, które mogą zabezpieczyć ich przed nieuczciwym partnerem. Również praktyka biznesowa pokazuje, że im wcześniej firmy reagują na kłopoty z płatnościami, tym lepiej na tym wychodzą. Coraz większe znaczenie zaczęła zyskiwać prewencja, a zainteresowanie usługami biur informacji gospodarczej rośnie z każdym miesiącem.

Nigdy nie ma stuprocentowej pewności, że nawet sprawdzony i solidny dotychczas klient zawsze będzie terminowo wywiązywał się ze swoich zobowiązań. Dlatego warto zabezpieczyć się na wypadek zwłoki w płatnościach. Zarówno instytucje finansowe jak i przedsiębiorcy coraz poważniej podchodzą do ryzyka opóźnień, a w konsekwencji rynek zarządzania wierzytelnościami rośnie coraz szybciej. Z jednej strony świadczy to o tym, że wraz z rozwojem gospodarki i liczby transakcji proporcjonalnie coraz więcej podmiotów nie płaci w terminie, z drugiej strony, wierzyciele nie są już bierni, tylko szybko reagują na potencjalne jak i pojawiające się kłopoty finansowe.

Bez wątpienia na znaczeniu zyskuje również factoring, który co roku notuje co najmniej kilkudziesięcioprocentowy wzrost obrotów. Świadczy to o tym, że przedsiębiorcy chcą dobrze zabezpieczać swoje transakcje i swoje firmy przed utratą płynności finansowej.

Obecnie obserwujemy na rynku rosnące zainteresowanie usługami łączącymi działania prewencyjne z windykacyjnymi.

Powierzenie tego procesu wyspecjalizowanym firmom zdejmuje z przedsiębiorcy konieczność rozbudowy własnych struktur operacyjnych, obniża koszty i zapewnia wyższą skuteczność działań. Taką kompleksową ofertę, jako pierwsza na rynku, wprowadziła Grupa Kapitałowa KRUK tworząc usługę hybrydową. Jej istotą jest połączenie wiedzy o płatnościach i dłużnikach zgromadzonej w Europejskim Rejestrze Informacji Finansowej BIG S.A. z działaniami windykacyjnymi firmy KRUK - największego podmiotu tej branży.

Wprowadzając takie rozwiązanie spodziewaliśmy się wyższych skuteczności procesu odzyskiwania należności. Pierwsze efekty przerosły jednak nasze oczekiwania. Szybko też okazało się, że wierzyciele potrzebowali właśnie takiego narzędzia. Wygląda na to, że jest to jeden z kluczowych kierunków rozwoju branży zarządzania wierzytelnościami w najbliższych latach. Działania hybrydowe są rozwiązaniem uniwersalnym, z którego mogą korzystać zarówno banki, pośrednicy kredytowi czy leasingodawcy, jak również małe i średnie przedsiębiorstwa. Sprawdzają się i w sektorze consumer finanse i w B2B. Spełniają najważniejsze warunki stawiane przez wierzycieli: redukują ryzyko zawarcia umowy z nierzetelnym partnerem oraz znacząco podnoszą skuteczność procesu odzyskiwania należności.

Piotr Krupa, prezes zarządu KRUK S.A.

www.kruksa.pl


Firma KRUK S.A. została założona w 1998 r. Niezmiennie od kilku lat to największy podmiot na polskim rynku zarządzania wierzytelnościami - multioperator windykacyjny, który w swojej Grupie posiada spółkę zajmująca się windykacją polubowną wierzytelności konsumenckich i gospodarczych (KRUK S.A.), kancelarię prawną zajmującą się inicjowaniem postępowań sądowych i egzekucyjnych (Kancelaria Prawna RAVEN) biuro informacji gospodarczej gromadzące dane o płatnościach i dłużnikach (ERIF BIG S.A.), Biuro Detektywistyczne oraz spółkę sekurytyzacyjną. Grupa specjalizuje się w kompleksowym zarządzaniu wierzytelnościami na skalę masową. KRUK zarządza wierzytelnościami banków, pośredników kredytowych, firm ubezpieczeniowych, firm leasingowych, pakietami spraw telefonii stacjonarnych i komórkowych, telewizji kablowych, platform cyfrowych, zakładów energetycznych, gazowni, firm z sektora FMCG. Firma posiada także uprawniania do serwisowania wierzytelności sekurytyzowanych przez fundusze sekurytyzacyjne. Centrala operacyjna spółki mieści się we Wrocławiu, a na terenie całej Polski firma posiada 18 oddziałów windykacyjnych. Obecnie spółka zatrudnia ponad 800 osób.


Więcej informacji:

Danuta Cabaj

Ciszewski Public Relations
ul. Bobrowiecka 1A
00-728 Warszawa
kom. 666 813 052
tel. (48 22) 488 41 50, 488 41 80
fax: (48 22) 488 41 75

E-mail: dcabaj@publicrelations.pl
www.ciszewskipr.pl


 

 

Komentarze: W jakim kierunku zmierza windykacja w Polsce?

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Partnerzy sekcji

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • P.Ł

  ocena usługi:

  Dziękuje. Było rzeczowo. Co jest cenne
 • Henryka

  ocena usługi:

  Przesłana opinia wystarczająco mi wyjaśniła opisaną moją sprawą i choć jest niekorzystna dla mnie, to stronę e-prawnik polecam
 • Kamiński

  ocena usługi:

  Jestem bardzo zadowolony z opinii wszystko dokładnie wyjaśnione, POLECAM
 • Elżbieta

  ocena usługi:

  zadowolona jestem z wyczerpującej odpowiedzi
 • Azajac

  ocena usługi:

  Bardzo pomocna porada
 • Marcin

  ocena usługi:

 • Tomasz

  ocena usługi:

 • Paweł

  ocena usługi:

 • Konrad

  ocena usługi:

 • Jacek Tomczak

  ocena usługi:

  Szybko, tanio i profesjonalnie
 • PSH

  ocena usługi:

  Dziękujemy za wyczerpującą opinię. Polskie Stowarzyszenie Haiku.
 • Marzena

  ocena usługi:

  Odpowiedź na zadane pytanie była bardzo szczegółowa, merytoryczna, poparta przepisami i wyrokami SN, NSA. Już zwróciłam się z kolejnym pytanie; BARDZO polecam, sama z pewnością tez będę jeszcze korzystała
 • Danuta

  ocena usługi:

  Polecam. Otrzymałam opinię wyczerpującą , zrozumiałą dla mnie.Terminowo. Będę korzystała i polecam innym.
 • Ryszard

  ocena usługi:

  Jestem zadowolony z udzielonej odpowiedzi. Nie rozumiem tylko co to znaczy z wyłączeniem nieruchomości rolnych?!
 • agawia

  ocena usługi:

  Jestem bardzo wdzięczna za opinię prawną napisaną zrozumiałym dla mnie językiem i wyjaśniającą moje wątpliwości, które wysłałam do e-prawników.
 • Grażyna

  ocena usługi:

  Rzetelnie,wyczerpująco-zrozumiałym dla laika językiem.Bardzo jestem zadowolona z porady i będę w przyszłości korzystała z usług biura e-prawnik.
 • Szymon

  ocena usługi:

  Otrzymana opinia w pełni wyjaśniła moje wątpliwości.Dziękuję bardzo i pozdrawiam.Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane