Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

W jakim kierunku zmierza windykacja w Polsce?

www.sxc.hu
(fot. www.sxc.hu)

Wrocław, 22.09.2009

W jakim kierunku zmierza windykacja w Polsce?    Rynek zarządzania wierzytelnościami zmienia się w ostatnim okresie bardzo dynamicznie. Dzieje się tak nie tylko za sprawą wyspecjalizowanych firm windykacyjnych, ale także dzięki działaniom wierzycieli. Stają się oni coraz bardziej świadomi roli, jaką pełnią narzędzia służące utrzymywaniu płynności finansowej i odzyskiwaniu należności. Szczególnie teraz, gdy gospodarka zmaga się z trudnościami, rola zarządzania wierzytelnościami jest nie do przecenienia. Rynek wymusza tworzenie nowych, coraz skuteczniejszych rozwiązań, co zaowocowało powstaniem usług łączących prewencję z windykacją.

    Już teraz większość przedsiębiorców zdała sobie sprawę z tego, że dochodzenie płatności od nierzetelnego klienta po sprzedaży usługi to proces często żmudny i skomplikowany. Dlatego coraz częściej korzystają z narzędzi, które mogą zabezpieczyć ich przed nieuczciwym partnerem. Również praktyka biznesowa pokazuje, że im wcześniej firmy reagują na kłopoty z płatnościami, tym lepiej na tym wychodzą. Coraz większe znaczenie zaczęła zyskiwać prewencja, a zainteresowanie usługami biur informacji gospodarczej rośnie z każdym miesiącem.

Nigdy nie ma stuprocentowej pewności, że nawet sprawdzony i solidny dotychczas klient zawsze będzie terminowo wywiązywał się ze swoich zobowiązań. Dlatego warto zabezpieczyć się na wypadek zwłoki w płatnościach. Zarówno instytucje finansowe jak i przedsiębiorcy coraz poważniej podchodzą do ryzyka opóźnień, a w konsekwencji rynek zarządzania wierzytelnościami rośnie coraz szybciej. Z jednej strony świadczy to o tym, że wraz z rozwojem gospodarki i liczby transakcji proporcjonalnie coraz więcej podmiotów nie płaci w terminie, z drugiej strony, wierzyciele nie są już bierni, tylko szybko reagują na potencjalne jak i pojawiające się kłopoty finansowe.

Bez wątpienia na znaczeniu zyskuje również factoring, który co roku notuje co najmniej kilkudziesięcioprocentowy wzrost obrotów. Świadczy to o tym, że przedsiębiorcy chcą dobrze zabezpieczać swoje transakcje i swoje firmy przed utratą płynności finansowej.

Obecnie obserwujemy na rynku rosnące zainteresowanie usługami łączącymi działania prewencyjne z windykacyjnymi.

Powierzenie tego procesu wyspecjalizowanym firmom zdejmuje z przedsiębiorcy konieczność rozbudowy własnych struktur operacyjnych, obniża koszty i zapewnia wyższą skuteczność działań. Taką kompleksową ofertę, jako pierwsza na rynku, wprowadziła Grupa Kapitałowa KRUK tworząc usługę hybrydową. Jej istotą jest połączenie wiedzy o płatnościach i dłużnikach zgromadzonej w Europejskim Rejestrze Informacji Finansowej BIG S.A. z działaniami windykacyjnymi firmy KRUK - największego podmiotu tej branży.

Wprowadzając takie rozwiązanie spodziewaliśmy się wyższych skuteczności procesu odzyskiwania należności. Pierwsze efekty przerosły jednak nasze oczekiwania. Szybko też okazało się, że wierzyciele potrzebowali właśnie takiego narzędzia. Wygląda na to, że jest to jeden z kluczowych kierunków rozwoju branży zarządzania wierzytelnościami w najbliższych latach. Działania hybrydowe są rozwiązaniem uniwersalnym, z którego mogą korzystać zarówno banki, pośrednicy kredytowi czy leasingodawcy, jak również małe i średnie przedsiębiorstwa. Sprawdzają się i w sektorze consumer finanse i w B2B. Spełniają najważniejsze warunki stawiane przez wierzycieli: redukują ryzyko zawarcia umowy z nierzetelnym partnerem oraz znacząco podnoszą skuteczność procesu odzyskiwania należności.

Piotr Krupa, prezes zarządu KRUK S.A.

www.kruksa.pl


Firma KRUK S.A. została założona w 1998 r. Niezmiennie od kilku lat to największy podmiot na polskim rynku zarządzania wierzytelnościami - multioperator windykacyjny, który w swojej Grupie posiada spółkę zajmująca się windykacją polubowną wierzytelności konsumenckich i gospodarczych (KRUK S.A.), kancelarię prawną zajmującą się inicjowaniem postępowań sądowych i egzekucyjnych (Kancelaria Prawna RAVEN) biuro informacji gospodarczej gromadzące dane o płatnościach i dłużnikach (ERIF BIG S.A.), Biuro Detektywistyczne oraz spółkę sekurytyzacyjną. Grupa specjalizuje się w kompleksowym zarządzaniu wierzytelnościami na skalę masową. KRUK zarządza wierzytelnościami banków, pośredników kredytowych, firm ubezpieczeniowych, firm leasingowych, pakietami spraw telefonii stacjonarnych i komórkowych, telewizji kablowych, platform cyfrowych, zakładów energetycznych, gazowni, firm z sektora FMCG. Firma posiada także uprawniania do serwisowania wierzytelności sekurytyzowanych przez fundusze sekurytyzacyjne. Centrala operacyjna spółki mieści się we Wrocławiu, a na terenie całej Polski firma posiada 18 oddziałów windykacyjnych. Obecnie spółka zatrudnia ponad 800 osób.


Więcej informacji:

Danuta Cabaj

Ciszewski Public Relations
ul. Bobrowiecka 1A
00-728 Warszawa
kom. 666 813 052
tel. (48 22) 488 41 50, 488 41 80
fax: (48 22) 488 41 75

E-mail: dcabaj@publicrelations.pl
www.ciszewskipr.pl


 

 

Komentarze: W jakim kierunku zmierza windykacja w Polsce?

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Partnerzy sekcji

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Krzysztof

  ocena usługi:

  Teraz już nie muszę szukać w internecie zbioru 1000 porad z 1000 różnych przypadków. Otrzymałem pisemną poradę dużo szybciej niż oczekiwałem, wszystko napisane zrozumiałym językiem. Jak najbardziej polecam
 • Jerzy

  ocena usługi:

 • Monika Szulim

  ocena usługi:

  Bardzo szczegółowe rozpisane możliwości, przystępna cena i czas oczekiwania, bez wychodzenia z domu, SERDECZNIE DZIĘKUJĘ
 • malgorzata

  ocena usługi:

  Profesjonalna obsługa,jestem bardzo zadowolona,polecam
 • Elżbieta

  ocena usługi:

  Opinia wykonana rzetelnie, w terminie i za przystępną cenę. Uzyskałam zrozumiałe odpowiedzi na moje pytania. Zachęcam do korzystania z usług e-prawnik.pl
 • Karolina

  ocena usługi:

  Jestem bardzo zadowolona z udzielonej mi pomocy prawnej. Dziękuję
 • Dorota

  ocena usługi:

  Dziękuję - profesjonalna opina z powołaniem się na przepisy Dostałam również wskazanie innej możliwości rozstrzygnięcia sporu. Mój problem został b.szczególowo i precyzyjnie wyjaśniony. POLECAM
 • Krzempek. J.

  ocena usługi:

  Dziękuję bardzo! Pełen profesjonalizm! Polecam w 100%!
 • Rafał

  ocena usługi:

  Jestem bardzo zadowolony z porady. Dziękuję
 • Marcin L.

  ocena usługi:

  Wszystko poszło sprawnie i profesjonalnie, polecam jak najbardziej!
 • Laskowski Piotr

  ocena usługi:

  Polecam!!!
 • Elżbieta

  ocena usługi:

  Usługa została zrealizowana zgodnie z oczekiwaniami, na konkretny problem dostałam konkretne wyjaśnienie z powołaniem się na zapisy prawne. Jestem zadowolona i polecam współpracę z Prawnikami. Dziękuję za pomoc.
 • Elżbieta

  ocena usługi:

  Dziękuję, bardzo profesjonalna i satysfakcjonująca opinia, która mnie bardzo uspokoiła. Polecam!
 • Marcin

  ocena usługi:

  Jestem pozytywnie zaskoczony odpowiedzią na moje pytanie. Dostałem jasne i klarowne wyjaśnienie przepisów. Bardzo przystępna zaproponowana cena. Podchodziłem sceptycznie do tego portalu. Serdecznie wszystkim (szczególnie tym, którzy się wahają) Polecam. Napewno wykorzystam ten portal jeśli zajdzie taka potrzeba.
 • Anna

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona z opinii. Dziękuję
 • Andrzej

  ocena usługi:

  Szybki kontakt.Precyzyjna odpowiedż .Pełne zadowolenie z usługi.Cena do przyjęcia,nie odbiega od opłat za poradę w innych kancelariach .Polecam!!!!
 • Małgorzata Felich

  ocena usługi:
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane