Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Brak zapłaty za wykonaną pracę

Pytanie: Firma przeprowadziła remont łazienki u osoby fizycznej. Nie spisała jednak umowy na roboty budowlane. W związku z tym, że firma ta prowadzi również różnego rodzaju szkolenia, podczas wykonywanych prac filmowała poszczególne czynności. Odbywało się to za zgodą właściciela nieruchomości. Po pewnym czasie, właścicielka mieszkania cofnęła swoja zgodę na filmowanie wykonywanych prac. Łazienka została wyremontowana i w tym momencie kontakt z właścicielką mieszkania urwał się. Nie otwierała drzwi, nie przyjmowała korespondencji, w tym również wystawionej za wykonane roboty faktury. W jaki sposób odzyskać należność za wykonane prace. Firma chce zawiadomić policję o przestępstwie. Czy lepszym rozwiązaniem, nie byłoby skierowanie do sądu pozwu o zapłatę?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Zgodnie z art. 648 § 1 kodeksu cywilnego, umowa o roboty budowlane powinna być stwierdzona pismem. Jednakże należy zaznaczyć, że forma pisemna umowy o roboty budowlane zastrzeżona jest jedynie dla celów dowodowych. Niezachowanie warunku określonego w powyższym przepisie nie powoduje więc nieważności umowy o roboty budowlane.

Powyższe stanowisko zostało poparte wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 1 kwietnia 1998 r. (II CKN 667/97). Zgodnie z tym orzeczeniem, umowa o roboty budowlane może być zawarta również przez czynności konkludentne.

W związku z powyższym przyjmuje się, że do zawarcia umowy może dojść zatem także ustnie, a nawet w sposób dorozumiany. W opisanym stanie faktycznym, umowa o roboty budowlane została więc skutecznie nawiązana.

W przedmiotowej sprawie, firma budowlana prawidłowo wywiązała się z warunków umowy (przeprowadziła remont łazienki), natomiast zamawiający nie wywiązał się z jej postanowień poprzez niedokonanie zapłaty za wykonany remont. W związku z powyższym powinniście Państwo prawo wezwać dłużnika (zmawiającego) do zapłaty, wyznaczając jednocześnie odpowiedni termin do spełnienia roszczenia. Wezwania najbezpieczniej dokonać w formie pisemnego, przedsądowego wezwania do zapłaty (najlepiej pismo wysłać pocztą za potwierdzeniem odbioru). Po upływie wyznaczonego terminu do spełnienia roszczenia, mogą Państwo wystąpić do sądu o zapłatę przeciwko dłużnikowi (zamawiającemu).

Jeżeli zależy Państwu wyłącznie na odzyskaniu należnej kwoty, zasadnym byłoby skierowanie sprawy do sądu, na drogę postępowania cywilnego. Jednakże, jeżeli zależy Państwu, żeby sprawca czynu przestępnego został ukarany, można równocześnie złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa na Policji. Postępowania te (cywilne i karne) nie wykluczają siebie nawzajem, można wszcząć oba jednocześnie.

Naszym zdaniem, w celu wyegzekwowania należnej kwoty, wskazane byłoby wezwanie dłużnika do dobrowolnego spełnienia świadczenia, a następnie (w przypadku bezskutecznego upływu terminu do spełnienia świadczenia) skierowanie pozwu o zapłatę przeciwko dłużnikowi. Po wydaniu nakazu zapłaty, jeżeli pozwana nie złoży sprzeciwu, będą Państwo mogli dochodzić wykonania orzeczenia w postępowaniu egzekucyjnym.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Brak zapłaty za wykonaną pracę

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

  • Rafał i Agnieszka

    ocena usługi:

    Indywidualne podejście do klienta, szybka i profesjonalna odpowiedź.Na pewno skorzystamy ponownie!
  • Katarzyna

    ocena usługi:

    Bardzo szybko i profesjonalnie. Bardzo dziękuję :)
  • MałgorzataZ

    ocena usługi:

  • Tomasz

    ocena usługi:

    Szybko, solidnie, rzetelnie. Bardzo pomocna i fachowa opinia.
  • Jan

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo - jesteście bardzo pomocni.
  • Alicja

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo,zdecydowanie polecam.
  • Mariusz

    ocena usługi:

  • Justyna i Piotr

    ocena usługi:

  • Kinga

    ocena usługi:

    Bardzo profesjonalne podejście do zadanego pytania.
  • Jacek

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuję za opinię. Bardzo profesjonalnie. Polecam
  • Michal

    ocena usługi:

    Sprawnie i profesjonalnie.
  • Paweł

    ocena usługi:

    Szybko i profesjonalnie.
  • Lusia

    ocena usługi:

    Wszystko bardzo wyczerpująco i solidnie opisane, wniosek przygotowany w sposób zrozumiały i czytelny, bardzo polecam.
  • TR

    ocena usługi:

  • agnieszka

    ocena usługi:

    bardzo profesjonalnie szybko i terminowo polecam
  • Szymon

    ocena usługi:

  • A.R.

    ocena usługi:

    Polecam z całą pewnością. Odpowiedź zrozumiała i satysfakcjonująca, przy czym przystępna cenowo. Pozdrawiam.




Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane