Brak zapłaty za wykonaną pracę

Pytanie:

"Firma przeprowadziła remont łazienki u osoby fizycznej. Nie spisała jednak umowy na roboty budowlane. W związku z tym, że firma ta prowadzi również różnego rodzaju szkolenia, podczas wykonywanych prac filmowała poszczególne czynności. Odbywało się to za zgodą właściciela nieruchomości. Po pewnym czasie, właścicielka mieszkania cofnęła swoja zgodę na filmowanie wykonywanych prac. Łazienka została wyremontowana i w tym momencie kontakt z właścicielką mieszkania urwał się. Nie otwierała drzwi, nie przyjmowała korespondencji, w tym również wystawionej za wykonane roboty faktury. W jaki sposób odzyskać należność za wykonane prace. Firma chce zawiadomić policję o przestępstwie. Czy lepszym rozwiązaniem, nie byłoby skierowanie do sądu pozwu o zapłatę?"

Odpowiedź prawnika: Brak zapłaty za wykonaną pracę

Zgodnie z art. 648 § 1 kodeksu cywilnego, umowa o roboty budowlane powinna być stwierdzona pismem. Jednakże należy zaznaczyć, że forma pisemna umowy o roboty budowlane zastrzeżona jest jedynie dla celów dowodowych. Niezachowanie warunku określonego w powyższym przepisie nie powoduje więc nieważności umowy o roboty budowlane.

Powyższe stanowisko zostało poparte wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 1 kwietnia 1998 r. (II CKN 667/97). Zgodnie z tym orzeczeniem, umowa o roboty budowlane może być zawarta również przez czynności konkludentne.

W związku z powyższym przyjmuje się, że do zawarcia umowy może dojść zatem także ustnie, a nawet w sposób dorozumiany. W opisanym stanie faktycznym, umowa o roboty budowlane została więc skutecznie nawiązana.

W przedmiotowej sprawie, firma budowlana prawidłowo wywiązała się z warunków umowy (przeprowadziła remont łazienki), natomiast zamawiający nie wywiązał się z jej postanowień poprzez niedokonanie zapłaty za wykonany remont. W związku z powyższym powinniście Państwo prawo wezwać dłużnika (zmawiającego) do zapłaty, wyznaczając jednocześnie odpowiedni termin do spełnienia roszczenia. Wezwania najbezpieczniej dokonać w formie pisemnego, przedsądowego wezwania do zapłaty (najlepiej pismo wysłać pocztą za potwierdzeniem odbioru). Po upływie wyznaczonego terminu do spełnienia roszczenia, mogą Państwo wystąpić do sądu o zapłatę przeciwko dłużnikowi (zamawiającemu).

Jeżeli zależy Państwu wyłącznie na odzyskaniu należnej kwoty, zasadnym byłoby skierowanie sprawy do sądu, na drogę postępowania cywilnego. Jednakże, jeżeli zależy Państwu, żeby sprawca czynu przestępnego został ukarany, można równocześnie złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa na Policji. Postępowania te (cywilne i karne) nie wykluczają siebie nawzajem, można wszcząć oba jednocześnie.

Naszym zdaniem, w celu wyegzekwowania należnej kwoty, wskazane byłoby wezwanie dłużnika do dobrowolnego spełnienia świadczenia, a następnie (w przypadku bezskutecznego upływu terminu do spełnienia świadczenia) skierowanie pozwu o zapłatę przeciwko dłużnikowi. Po wydaniu nakazu zapłaty, jeżeli pozwana nie złoży sprzeciwu, będą Państwo mogli dochodzić wykonania orzeczenia w postępowaniu egzekucyjnym.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika