Wykonanie wyroku zasÄ…dzajÄ…cego grzywnÄ™

Pytanie:

"Wydział Grodzki Sądu Rejonowego wydał wyrok nakazowy do zapłaty grzywny (za wykroczenie z art.119&1k.w. tj. kradzież) wraz z kosztami. We wcześniejszych dokumentach nie zostało wskazane miejsce gdzie należy dokonać zapłaty. Gdzie należy uiścić zapłatę i do kogo i w jakiej formie należy skierować prośbę o rozłożenie płatności na raty. "

Odpowiedź prawnika: Wykonanie wyroku zasądzającego grzywnę

Po uprawomocnieniu się wyroku, sąd zawiadamia pismem osobę, na którą nałożył obowiązek zapłaty grzywny, o dokładnym sposobie jej uiszczenia (określa miejsce i termin zapłaty). W przypadku, gdy po uprawomocnieniu się wyroku, stosowne pismo nie nadejdzie, najwłściwszym wydaje się skontaktować z wydziałem karnym sądu rejonowego, w celu wyjaśnienia sprawy. Kodeks Karny Wykonawczy przewiduje możliwość rozłożena nałożonej grzywny na raty oraz jej odroczenia, jeżeli natychmiastowe jej ściągnięcie pociągnęłoby dla skazanego lub jego rodziny zbyt ciężkie skutki. W takim wypadku odracza się, bądź rozkłada na raty na okres nie przekraczający roku. Natomiast w przypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie, można rozłożyć grzywnę na raty na okres lat 3 (art 49 - 51 Kodeksu Karnego Wykonawczego) W celu rozłożenia grzywny na raty należy złożyć pisemny wniosek do sądu, który wydał wyrok. We wniosku należy przytoczyć okoliczności uzasadniające prośbę.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika