Naprawa dachu dzierżawionego budynku

Pytanie:

"Jestem dzierżawcą obiektu turystycznego PTTK. Wydzierżawiający wymienił całe pokrycie dachu na ww. obiekcie. Zamienił gonty drewniane na nowe, ale kiepskiej jakości papę, która została zerwana podczas pierwszej wichury. Obiekt jest zlokalizowany w górach. Te prace nie zaliczały się do remontów bieżących, do których jestem zobowiązana. Pomimo, że właściciel obiektu przeprowadzał remont pod hasłem "modernizacji" faktycznie wymiana dachu tylko pogorszyła jego stan. Dodam, ze pieniądze na remont dachu pochodziły częściowo ze źródeł zewnętrznych: konserwator zabytków, unia. W tej chwili właściciel obiektu podwyższył mi czynsz o amortyzacje z tytułu wymiany dachu. Czy właściciel obiektu może obciążyć mnie takimi kosztami? Nie było żadnego odbioru remontu, nie byłam informowana o jego zakończeniu, w umowie dzierżawnej są wymienione wszystkie płatności, ale o amortyzacji nie ma ani słowa. Czy to nie właściciel obiektu zwiększa sobie koszty takim remontem, jeśli faktycznie nie był on modernizacją?"

Odpowiedź prawnika: Naprawa dachu dzierżawionego budynku

Jeśli środek trwały jest własnością wydzierżawiającego i jest ujęty w jego ewidencji, koszty remontu lub modernizacji będą na ogół mogły być uznane za jego koszty uzyskania przychodów, czy to bezpośrednio (jeśli był to remont), czy też w postaci odpisów amortyzacyjnych (jeśli była to modernizacja).

Oczywiście, jeśli budynek jest oddany w dzierżawę, może zdarzyć się sytuacja, iż wydzierżawiający (właściciel) będzie próbował przerzucić koszt remontu/modernizacji np. dachu budynku na dzierżawcę i w takim przypadku mogą powstać na gruncie art. 697 Kodeksu cywilnego rozbieżności między wydzierżawiającym a dzierżawcą co do tego kto powinien ponieść koszty takiego remontu/modernizacji. Zgodnie z tym przepisem, dzierżawca ma obowiązek dokonywania napraw niezbędnych do zachowania przedmiotu dzierżawy w stanie nie pogorszonym.

Jeżeli strony nie dojdą do porozumienia, powinny poddać spór pod rozstrzygnięcie sądu cywilnego, który rozstrzygnie, czy naprawa była niezbędna do zachowania przedmiotu dzierżawy w stanie nie pogorszonym, a więc czy do jej dokonania był zobowiązany dzierżawca.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika