Darowizna udziałów w spółce z o.o. a podatki

Pytanie:

"Osoba fizyczna będąca wspólnikiem w spółce z o.o. posiada 50 % udziałów w tej spółce. Udziały te zostały pokryte wkładem pieniężnym w wysokości 25.000 zł pochodzącym z majątku wspólnego małżonków. Obecnie osoba ta (żona) zamierza przenieść własność posiadanych przez siebie udziałów na męża, zawierając z nim umowę darowizny. Celem tej operacji jest przeniesienie praw i obowiązków przysługujących wspólnikowi spółki z o.o. z żony na męża, co odzwierciedlać będzie faktyczne zaangażowanie tych osób w działalność spółki. Jakie konsekwencje podatkowe (PCC, podatek od spadku i darowizn, PIT) wywoła taka umowa darowizny przy założeniu, że małżonkowie nie mają rozdzielności majątkowej i rozliczają się wspólnie z podatku PIT?"

Odpowiedź prawnika: Darowizna udziałów w spółce z o.o. a podatki

Umowa darowizny nie podlega w zasadzie podatkowi od czynności cywilnoprawnych (PCC). Z mocy art. 1 ust. 1 pkt 1 lit d) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podlega temu podatkowi jedynie w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy. Jeżeli zatem obdarowany nie przejmuje długów, ciężarów ani zobowiązań darczyńcy to PCC nie wystąpi.

W przypadku darowizny nie wystąpi też podatek dochodowy od osób fizycznych, gdyż zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn.

Jedynym zatem podatkiem, który może wystąpić przy darowiźnie udziałów, jest podatek od spadków i darowizn. W przypadku jednak, gdyby miała nastąpić darowizna z majątku wspólnego małżonków do majątku osobistego jednego z małżonków (męża), można skorzystać ze zwolnienia od podatku określonego w art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Zgodnie z tym przepisem, zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez m.in. małżonka, jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-8 i ust. 2 (przy nabyciu w drodze darowizny - z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w razie zawarcia umowy bez zachowania przewidzianej formy - z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia; jeżeli ze względu na przedmiot darowizny przepisy wymagają szczególnej formy dla oświadczeń obu stron, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą złożenia takich oświadczeń). Obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków, nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika