5 lat Polski w UE - raport Ministerstwa Gospodarki

Przyspieszenie tempa rozwoju gospodarczego, wzrost obrotów handlu zagranicznego i ożywiona działalność inwestycyjna - to najważniejsze efekty przystąpienia Polski do Unii Europejskiej według Ministerstwa Gospodarki. Z okazji 5 rocznicy naszej akcesji do UE, analitycy MG przygotowali specjalny raport.

Raport zawiera kilkanaście opracowań na temat m.in. wpływu akcesji na rozwój przemysłu, innowacji, inwestycji i handlu zagranicznego. Wśród poruszonych tematów są także: rynek pracy i przyjęcie przez Polskę euro.

Zdaniem autorów raportu, podczas pierwszych pięciu lat Polski w UE, trudno było zauważyć znaczące zmiany w strukturze gospodarki, jednak widać już tendencje w tym zakresie. Za najważniejsze analitycy MG uważają zdecydowane przyspieszenie wzrostu gospodarczego, dzięki któremu Polska rozwijała się w tempie dwukrotnie szybszym niż inne gospodarki europejskie.

Porady prawne

Akcesja Polski do UE przyczyniła się również do zwiększenia aktywności inwestycyjnej naszych firm, zarówno w kraju, jak i za granicą. Ponadto obecność Polski w strukturach europejskich była zachętą dla inwestorów zagranicznych do lokowania swoich zakładów na terenie naszego kraju.

Nasze członkostwo w UE to również zdecydowana zmiana sytuacji na rynku pracy. Dzięki przystąpieniu do Wspólnoty mamy możliwość swobodnego przemieszczania się i podejmowania zatrudnienia w innych krajach europejskich. Poskutkowało to jednak znaczną emigracją zarobkową Polaków, co nie pozostało bez wpływu na sytuację na rynku pracy i zasoby kadrowe polskich firm.

 

Raport „Na pierwsze 5 lat Polski w Unii Europejskiej" został opracowany przez pracowników Departamentu Analiz i Prognoz Ministerstwa Gospodarki, przy współpracy z Instytutem Badań nad Gospodarką Rynkową, Instytutem Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur oraz Fundacji Naukowej Instytutu Badań Strukturalnych.

Na pierwsze 5 lat Polski w Unii Europejskiej (pobierz plik .pdf

Źródło: www.mg.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika