Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Abolicja ZUS - umorzenie zaległych składek dla przedsiębiorców

(fot. )

Dobra wiadomość dla wielu dłużników ZUS. 15 stycznia 2013 roku wchodzi w życie oczekiwana przez firmy od lat ustawa o umorzeniu należności powstałych z tytułu nieopłaconych składek przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność, zwana potocznie „ustawą abolicyjną”.

Przez 24 miesiące od daty początku obowiązywania tego aktu prawnego możliwe będzie złożenie wniosku o umorzenie nieuregulowanych należności z tytułu składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz wypadkowe za okres od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r. a także należnych od nich odsetek za zwłokę, opłat prolongacyjnych, kosztów upomnienia, opłat dodatkowych oraz kosztów egzekucyjnych naliczonych przez dyrektora oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, naczelnika urzędu skarbowego lub komornika sądowego.

Beneficjentami ustawy staną się osoby, których działalność zawiera się w katalogu art. 8 ust. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Mowa tam m.in. o twórcach i artystach, osobach prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej, a także wspólnikach jednoosobowych spółek z o.o. , jawnych, partnerskich i komandytowych.

Sprawdź czy obejmuje Cię Ustawa Abolicyjna>>

Co ważne, złożenie wniosku nie jest uzależnione od powodów nieuiszczenia składek. Skorzystać mogą więc zarówno ci, którzy nie dopełnili owego obowiązku bez własnej winy, na skutek niejasnych przepisów, jak i osoby uchylające się od niego celowo.

Abolicja w ZUS dotyczy również spadkobierców dłużników. Jeśli zatem ktoś przejął drogą dziedziczenia zobowiązanie wobec tej instytucji np. po zmarłym małżonku, może liczyć na jego umorzenie według zasad niniejszej ustawy.

Zainteresowani powinni zwrócić uwagę na fakt, iż samo złożenie wniosku odnośnie zaległych składek nie oznacza ich natychmiastowego umorzenia. Procedura abolicyjna przewiduje początkowe zawieszenie postępowania w sprawie ściągnięcia zaległych należności. Wszelkie egzekucje komornicze z tego tytułu ulegną zatem wstrzymaniu. Dopiero wydanie decyzji administracyjnej, zawierającej warunki umorzenia wraz z naliczeniem odpowiednich kwot, stanowić będzie podstawę do ubiegania się o usunięcie negatywnych skutków prowadzenia egzekucji, np. wykreślenia hipoteki ustanowionej na rzecz ZUS na nieruchomości dłużnika.

Wchodząca w życie ustawa niesie ze sobą również negatywne konsekwencje. Okres objęty abolicją nie zostanie bowiem uwzględniony przy ustalaniu prawa i wysokości emerytur i rent z ubezpieczeń społecznych , do których prawo zależne jest od posiadania wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego. Co więcej, kwota umorzonych składek nie podlega wliczeniu do podstawy obliczenia emerytury kapitałowej.

W ramach usług świadczonych przez serwis e-prawnik.pl możliwe jest sporządzanie wzorów wniosków do samodzielnego uzupełnienia. Przez prawników przygotowywane są także gotowe dokumenty, które wystarczy jedynie własnoręcznie podpisać i wysłać do ZUS. 

Abolicja ZUS
  • Podziel się:

 

Komentarze: Abolicja ZUS - umorzenie zaległych składek dla przedsiębiorców

  • Zbigniew 2013-04-12 14:55:13

    Re: Abolicja ZUS - umorzenie zaległych składek dla przedsiębiorców

    Wiele komentarzy przeczytałem i informację o abolicji. Jednak dalej nie rozumię bałaganu w SUS. Dzisiaj otrzymałem pismo z ZUS o uzupełnienie i dostarczenie deklaracji za pewien okres./lata 99-2013/. W przerwach działalności deklaracji nie wysyłałem. Wysyłałem pewne deklaracje , ale ZUS ich nie widzi. Pewnych składek też nie opłaciłem . Po 25 latach pracy i opłacaniu składek /nawet jeszcze za komuny/, dzisiaj otrzymuję informację/pisemną/, iż mam 8 zł słownie /osiem zł kapitału/.Do emerytury. Czy te bezmógowia myślą , czy nie. Mało tego. Przez ponad 20 lat byłem u nich pod NKP.Gdzie zagineły moje opłaty ?!.Pozdrawiam wszystkich , ale nie ZUS i szwabskiego premiera.

  • Józef Kopyść 2013-04-05 18:15:54

    Re: Abolicja ZUS - umorzenie zaległych składek dla przedsiębiorców

    praca nakładcza przez 3 lata wymuszona przez ZUS i zapłacona pod przymusem były sprawy egzekucyjne i ciągle pisma do mnie i żony nie wytrzymaliśmy psychicznie wzięliśmy pożyczkę. A teraz abolicja . czy możemy odzyskać chociaż odsetki.Proszę nieprawnie naliczone. DZIĘKUJĘ.

  • piotr 2013-04-03 13:05:03

    Re: Abolicja ZUS - umorzenie zaległych składek dla przedsiębiorców

    mam zadłużenie w zusie n pokaznom suke ale niemm już działlności czy moge sie strać o umożenie,a zadłużene jest za niepłacone składki za mnie samego pozdrwiam

  • Cezary 2013-03-25 23:24:38

    Re: Abolicja ZUS - umorzenie zaległych składek dla przedsiębiorców

    Ja zlożylem wniosek o abolicję , po czym zostalem zaproszony do ZUS-u by wycofać ten wniosek do momentu aż zakończy się postępowanie administracyjne i zostanie wydana decyzja w tej sprawie. Pani urzędnik powiedziala , że dopiero wówczas moge wnioskować o abolicję . Czy faktycznie taka jest procedura?

  • vas 2013-03-15 01:03:51

    Re: Abolicja ZUS - umorzenie zaległych składek dla przedsiębiorców

    Warunkiem umorzenia przedsiebiorcom zaleglych skladek na ich wlasne ubezpieczenie jest to,ze nie moga oni posiadac nieoplaconych skladek,ktore nie podlegaja umorzeniu. Skladkami takimi sa skladki za zatrudnianych pracownikow. To znaczy,ze przedsiebiorca musi oplacic skladki za pracownikow.Dopiero wtedy bedzie mial umorzone skladki na wlasne ubezpieczenie.

  • robert 2013-03-14 15:04:14

    Re: Abolicja ZUS - umorzenie zaległych składek dla przedsiębiorców

    mamam zaleglosci w skladkach do zus za okres od 01.10.1999 do 07.11.2001 .I oprocz tego za pracownikow ala nie pamietam ile czy to podlega umorzeniu

  • robert 2013-03-14 15:03:53

    Re: Abolicja ZUS - umorzenie zaległych składek dla przedsiębiorców

    mamam zaleglosci w skladkach do zus za okres od 01.10.1999 do 07.11.2001 .I oprocz tego za pracownikow ala nie pamietam ile czy to podlega umorzeniu

  • Marzena72 2013-03-03 14:31:37

    Re: Abolicja ZUS - umorzenie zaległych składek dla przedsiębiorców

    Niby wszystko jest jasne z tą abolicją, ale jak trzeba wypełnić wniosek , zwłaszcza kiedy ma się jeszcze egzekucję nad głową, to pojawiają się problemy. A urzędnicy z ZUS raczej nie kwapią się, zeby pomóc... Skorzystałam więc z pomocy specjalistów, którzy za całkiem rozsądną kasę doradzili mi i wypełnili dokumenty, a moje składki już się umarzają. Polecam: www.abolicjaskladekzus.pl

  • slawko 2013-02-23 11:31:17

    Re: Abolicja ZUS - umorzenie zaległych składek dla przedsiębiorców

    witam też padłem ofiarą ZUS / praca nakładcza/ ale spłaciłem zdłużenie w 2012r. czy jest szansa na odzyskanie kasy, ustawa nas wykluczyła / panstwo prawa !!! /

  • ROmek 2013-01-21 20:28:58

    Re: Abolicja ZUS - umorzenie zaległych składek dla przedsiębiorców

    witam, ja za namową kolegi oddałem sprawę zaprzyjaźnionej firmie, która niewiele za to wzięła, a ja nie musiałem stać w kilkumetrowej kolejce do okienka; adres to abolicjazus.net, jak komuś zależy na czasie i świętym spokoju to zachęcam - nie wiem czy są inne firmy, które się tym zajmuja

  • Ania 2013-01-19 11:46:47

    Re: Abolicja ZUS - umorzenie zaległych składek dla przedsiębiorców

    oszukany - proszę czytać ze zrozumieniem. Abolicja dotyczy osób wymienionych w art. 8 ust. 6 w/w ustawy czyli: 1) osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych; 2) twórcę i artystę; 3) osobę prowadzącą działalność w zakresie wolnego zawodu: a) w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, b) z której przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych; 4) wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wspólników spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej; 5) 24) osobę prowadzącą niepubliczną szkołę, placówkę lub ich zespół, na podstawie przepisów o systemie oświaty. Słowem nie jest wspomniane o niezaliczaniu składek pracownikom tych przedsiębiorstw. Bo chyba tak to wydedukowałeś? Ktoś kto skorzysta z abolicji i nie zapłaci, nie będzie mógł ubiegać się o zaliczenie niezapłaconych lat do emerytury. Proste - nie zapłacił, nie będzie za to emerytury. i tyle żadnej ideologii

  • oszukana 2013-01-18 08:40:20

    Re: Abolicja ZUS - umorzenie zaległych składek dla przedsiębiorców

    I to kapitalizm właśnie! Umorzone zostaną składki dla przedsiębiorców, ale pracownicy, którzy w tych latach pracowali nie będą mieli ich zaliczonych do okresów składkowych. Tzn. że Rząd kosztem ludzi pracy chce zrobić prezent przedsiębiorcom. Jest to nierówne traktowanie - co na to konstytucjonaliści ?, czy Skarb państwa zapłaci zaległe składki ? To jawne okradanie pracowników, czy w ten sposób Platforma ratuje budżet przyszłych emerytur ?

  • nut 2013-01-17 10:23:39

    Re: Abolicja ZUS - umorzenie zaległych składek dla przedsiębiorców

    @oburzony - owszem, emerytury dostaną. Ale umorzone składki nie wliczają się do wysokości świadczeń