Będą surowe kary za zatrudnienie niektórych cudzoziemców

Grzywna do 10 tys. złotych lub kara więzienia do 3 lat - takie mogą być skutki złamania przepisów ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców, która wejdzie w życie 21 lipca.

Chodzi o zatrudnianie osób, które na terytorium Polski przebywają nielegalnie. Według Raportu Państwowej Inspekcji Pracy, na skontrolowanych w zeszłym roku 1,9 tys. podmiotów, w których pracowało ponad 13 tys. obcokrajowców stwierdzono, że 6,2 procent było zatrudnionych nielegalnie.

Ustawa, zgodna z dyrektywami Parlamentu Europejskiego, ma ograniczyć ten problem. Dokument nakłada na pracodawcę obowiązek sprawdzenia statusu pobytu obcokrajowca oraz precyzuje kary za naruszenie zasad.

Porady prawne

Podstawowymi warunkami, które muszą zostać spełnione to posiadanie przez cudzoziemca zezwolenia na pracę w Polsce oraz legalne przebywanie na terytorium kraju. Dotyczy to osób, którzy nie są obywatelami Unii Europejskiej, Islandii, Lichtensteinu, Norwegii oraz Federacji Szwajcarskiej. Przepisy nie obejmują także członków rodziny obywateli wyżej wymienionych państw, a dokładnie małżonka, rodziców i dzieci.

Do obowiązków pracodawcy będzie należeć sprawdzenie dokumentów pobytu, zrobienie kopii oraz przechowywanie przez cały okres pracy. Dotyczyć to będzie zarówno umów o pracę jak i wszelkich umów cywilnoprawnych, w tym umowy o dzieło oraz umowy zlecenie. Jeżeli pracodawca obecnie zatrudnia obcokrajowca, ma czas do 4 września br. na zgłoszenie korekty do ubezpieczeń społecznych.

Nowa ustawa przewiduje także sankcje za zatrudnienie nielegalnie przebywających obcokrajowców. Grzywna, w zależności od wykroczenia, wyniesie od 3 tys. do 10 tys. złotych. Z kolei powierzanie pracy małoletniemu, który przebywa w Polsce nielegalnie będzie karane ograniczenia wolności.

Najsurowsze kary, nawet do 3 lat pozbawienia wolności, grożą za zatrudnienie cudzoziemca będącego ofiarą handlu ludźmi oraz za szczególny wyzysk pracowników.

Jednocześnie wynagrodzenie wypłacone nielegalnie przebywającemu cudzoziemcowi nie będzie zaliczane do kosztów uzyskania przychodów osób fizycznych i prawnych.

(AH)


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika