Co grozi za nieuczciwą kampanię wyborczą?

Kandydat na radnego, wójta czy burmistrza nie może rozdawać wyborcom piwa za poparcie oraz organizować konkursów, w których wygraną są pieniądze lub drogie przedmioty.

Loterie fantowe lub innego rodzaju gry są dozwolone tylko wtedy, gdy nagrodą są rzeczy, jakie zazwyczaj rozdaje się za darmo w celach reklamowych lub promocyjnych, czyli np. długopisy z nazwiskiem kandydata.

Gdy organizator kampanii proponuje w zabawie wygraną pieniężną lub np. ekspres do kawy, to wówczas łamie prawo i może zapłacić od 5 tys. do 50 tys. złotych kary.

Na taką sama karę narazi się sztab wyborczy, który w ramach kampanii będzie rozdawał wyborcom napoje alkoholowe.

Porady prawne

Większe grzywny, dochodzące nawet do 100 tys. złotych, grożą za nieprawidłowości związane z finansowaniem kampanii. Przykładowo na taką karę naraża się sztab, który zbiera fudusze na kampanię podczas publicznej zbiórki lub przyjmuje pieniądze na wybory od cudzoziemców.

Wybory samorządowe zostaną przeprowadzone 21 listopada. Lokale wyborcze będą otwarte w godzinach od 8 do 22.

Przepisy ordynacji wyborczej wprowadzają również ograniczenia dotyczące agitacji. Nie można jej prowadzić na terenach szkół podstawowych i gimnazjów, jednostek wojskowych, urzędów państwowych czy w sądach. Promowanie kandydatów zabronione jest także na terenie zakładów pracy, lecz tylko wtedy, gdy zakłóca to zatrudnionym pracę.

Kary grzywny grożą również za wywieszanie plakatów lub haseł wyborczych na ścianach budynków czy ogrodzeniach bez zgody właściciela lub zarządcy nieruchomości Po zakończeniu wyborów wszystkie wywieszone plakaty, hasła i inne reklamy muszą zostać natomiast usunięte w ciągu 30 dni. Jeżeli sztaby tego nie dopilnują, to sprzątaniem zajmą się służby porządkowe, a kosztami akcji obarczony zostanie komitet.

Podczas ciszy wyborczej nie można z kolei zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień, rozdawać ulotek oraz w jakikolwiek inny sposób promować kandydatów. W tym czasie zabronione jest również podawanie do wiadomości publicznej wyników sondaży i badań opinii publicznej.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Gdańsk morze utop 2012-11-17 16:47:49

    a jeśli kandydat do fotela prezydenta miasta zacznie używać nicku internetowego innego usera? Sytuacja wygląda tak:Od wielu miesięcy używam w podpisie swoich wypowiedzi dotyczących życia lokalnego i na takim samym lokalnym portalu rozwiniętego nicku "Gdańsk morze utopionych możliwości" . Jakież więc by?o moje zaskoczenie gdy teraz w trakcie kampanii rozlepione zostały na mieście plakaty wyborcze z hasłem "Gdańsk morze niewykorzystanych możliwości". Uznałem że ta zbieżność jest nieprzypadkowa ale nikt się do mnie nie zwrócił z pytaniem o możliwość używania mojego w końcu sformułowania. Dlatego chcę wiedzieć czy dokonana została zwykła kradzież intelektualna? Smaczku sprawie dodaje fakt że ten kandydat przedstawia siebie jako doktor praw.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika