Co z wolnością w internecie?
Zarządzanie systemem nazw domen, rejestrowanie i przydzielanie numerów i adresów IP, regulowanie peeringu - takie propozycje padły regulacji internetu padły podczas międzynarodowej konferencji telekomunikacyjnej w Dubaju. Polska nie zgadza się na żadną z nich.
[Na zdjęciu polska delegacja na WCIT 4 grudnia]
Drugiego dnia obrad uczestnicy konferencji WCIT-12, organizowanej przez Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU) - agendę ONZ, zajęli się preambułą do Międzynarodowych Regulacji Telekomunikacyjnych (ITR) oraz art. 1, który dotyczy celu i zakresu ITR.
Rozważane są propozycje włączenia do zadań ITU kwestii związanych z zarządzaniem Internetem m.in.: zarządzanie systemem nazw domen, przydzielaniem numerów i adresów IP, regulowaniem peeringu. Zdaniem Michała Boniego, ministra administracji i cyfryzacji, takie zmiany spowodują sprzeczne z prawami człowieka ograniczenie wolności w internecie.
- Polski rząd nie poprze żadnych zmian w ITR, które mogłyby prowadzić do ograniczenia wolności lub otwartości internetu, ani takich, które mogłyby ograniczać polskie oraz unijne prawodawstwo. Polska nie popiera także rozszerzenia mandatu ITU o kwestie związane z zarządzaniem Internetem. Nie zgodzi się także na wprowadzenie w ramach ITR zapisów umożliwiających niektórym państwom ograniczanie swobód, praw podstawowych i wolności. Nasze stanowisko jest jasne i niezmienne - podkreśla Boni.
Polska poparła propozycję Tunezji, aby w ITR znalazł się zapis o poszanowaniu praw człowieka. Propozycję rozszerzenia preambuły poparły także Szwajcaria i Katar, ale pozostałe kraje były przeciw. Twierdziły, że to niepotrzebne, skoro ITR ma być dokumentem technicznym. Konferencja postanowiła jednak przygotować specjalny komunikat prasowy, w którym członkowie ITU zobowiązują się do poszanowania wolności słowa i praw człowieka. Sprawa nie jest ostatecznie zamknięta i polska delegacja będzie ją monitorować.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?