Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Czekasz na zwrot podatku? To może Cię drogo kosztować

lemoniada/iStockphoto
(fot. lemoniada/iStockphoto)

Osoby, które spodziewają się od fiskusa zwrotu podatku, ale nie podały urzędowi skarbowemu numeru konta lub nie poinformowały w rocznym PIT, że odbiorą nadpłatę osobiście w kasie urzędu, otrzymają ją pocztą. Niestety, pomniejszoną o koszty przekazu, które mogą sięgać nawet kilkudziesięciu złotych.

Osoby, które spodziewają się zwrotu nadpłaty od fiskusa, czyli kwoty nadpłaconego podatku, mogą same zdecydować, w jaki sposób ją otrzymają: na konto, przekazem pocztowym czy też stawiając się w kasie urzędu skarbowego osobiście.

Zwrot na konto

To najprostszy i nie wiążący się z dodatkowymi kosztami sposób na otrzymanie nadpłaty od fiskusa, szczególnie dla osób, które już wcześniej poinformowały urząd skarbowy, że chcą otrzymać zwrot w takiej formie, podając numer swojego konta w formularzu ZAP-3 (przedsiębiorcy za pomocą formularza CEIDG-1). W takiej sytuacji urząd skarbowy automatycznie przekaże nadpłatę na wskazane konto nawet wtedy, gdy stosowny formularz złożyliśmy kilka lat temu (dla przypomnienia - wcześniej podatników nieprowadzących działalności gospodarczej obowiązywał formularz aktualizacyjny NIP-3, który od stycznia 2012 r. został zastąpiony właśnie przez ZAP-3), pod warunkiem oczywiście, że w międzyczasie nie poinformowaliśmy fiskusa o rezygnacji z takiego rozwiązania.

Na co zwrócić uwagę?

Formularz aktualizacyjny ZAP-3 przeznaczony jest dla osób spełniających łącznie poniższe kryteria:

- są objęte rejestrem PESEL

- nie prowadzą działalności gospodarczej

- nie są zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług

- nie są płatnikiem podatków

- nie są płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenia zdrowotne

Wniosek CEIDG-1 przeznaczony jest dla osób fizycznych wykonujących działalność gospodarczą.

W celu aktualizacji danych można go złożyć w formie papierowej i złożyć w dowolnym urzędzie gminy lub wypełnić wniosek w wersji elektronicznej na stronie internetowej www.ceidg.gov.pl

Osoby, które nie poinformowały dotąd fiskusa o numerze swojego konta, a zdecydują, że chcą otrzymać nadpłatę na konto, mogą złożyć formularz ZAP-3 w każdej chwili. Muszą jednak w takiej sytuacji skontaktować się ze swoim urzędem skarbowym i upewnić, że zwrot nie jest już realizowany.

Podobnie jest w przypadku osób, które co prawda poinformowały urząd o numerze konta, ale zmieniły go na inny. W takiej sytuacji należy również złożyć formularz ZAP-3 i wpisać w nim nowy numer. ZAP-3 trzeba także wypełnić, gdy zamierzamy zrezygnować ze zwrotu na konto, zaznaczając w nim kwadrat z napisem rezygnacja w polu dotyczącym rachunku bankowego.

Zwrot za pomocą przekazu pocztowego

To opcja, która w przypadku dużych zwrotów podatku może sporo kosztować - podatnik jest bowiem obciążany kosztami przekazu pocztowego, które wynoszą 1% kwoty przekazu plus 5,20 zł. Oznacza to, że przy zwrotach wynoszących kilka tysięcy złotych (na taki zwrot może liczyć wielodzietna rodzina, która skorzystała z ulgi prorodzinnej, dzięki czemu mogła odliczyć od podatku ponad tysiąc złotych za każde dziecko) opłata za przekaz sięgnie kilkudziesięciu złotych. Urząd skarbowy skorzysta z przekazu pocztowego, gdy nie będzie znać naszego numeru konta lub gdy zrezygnujemy za pomocą ZAP-3 z przelewu na konto.

Osobisty odbiór w kasie urzędu

To sposób na odbiór nadpłaty, który - podobnie jak przelew - również nic nie kosztuje, tyle że wymaga od nas kolejnej wizyty w urzędzie skarbowym. Aby z niego skorzystać, trzeba o tym poinformować fiskusa w zeznaniu rocznym, w części formularza pod nazwą Informacje uzupełniające. Jeśli ktoś dopiero teraz uzna, że właśnie odbiór osobisty jest dla niego najlepszym rozwiązaniem, może poinformować o tym urząd skarbowy za pomocą korekty zeznania. W takiej sytuacji trzeba jednak skontaktować się z urzędem skarbowym i sprawdzić, czy nadpłata nie jest już realizowana za pomocą wybranego wcześniej przelewu bankowego bądź przekazu pocztowego.

Uwaga, jeśli kwota nadpłaty nie przekracza 8,80 zł, urząd nie będzie jej przesyłał, tylko zaliczy ją na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych lub - jeśli mamy długi wobec fiskusa - przekaże ją na pokrycie części zaległości podatkowych. Mamy co prawda możliwość wystąpienia o jej zwrot, ale tak małą kwotę odbierzemy tylko w kasie urzędu.

 • Podziel się:

 

Komentarze: Czekasz na zwrot podatku? To może Cię drogo kosztować

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Dorota

  ocena usługi:

  polecam, szybko i konkretnie
 • Anna

  ocena usługi:

 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Profesjonalnie i dokladnie.napewno będę jeszcze korzystać. Dziękuję Katarzyna
 • Adam

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca opinia, na temat, bez zbędnych komentarzy.
 • Małgorzata

  ocena usługi:

  Bardzo dobra, fachowa obsługa, rzetelne i profesjonalne podejście do tematu, bardzo dziękuję i polecam
 • Piotr

  ocena usługi:

  jestem bardzo zadowolony. pelny profesjonalizm, polecam wszystkim osobom potrzebujacym porady prawnej
 • Janina

  ocena usługi:

  Usługa przydała się bardzo,mam podstawy do domagania sie swoich praw.Polecam.Porada wyczerpująca i profesjonalna
 • J.M

  ocena usługi:

  Bardzo szybka trafna i wyczerpująca odpowiedz na zadane pytanie, napisana przystępnym językiem. Możliwość doinformowania. Bardzo dziekuje.Joanna
 • Krystyna

  ocena usługi:

  Opinia napisana w sposób jasny. Co do ceny :) , jeśli ktoś ma problemy finansowe to każda kwota jest zbyt duża. Profesjonalna obsługa prawna, polecam . Bardzo dziękuję.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Sprawnie i opinia dużo pomogła i wyjašniła
 • Anna

  ocena usługi:

  Szybko i sprawnie, a opinia napisana w sposób jasny i klarowny.
 • Marek Mikulski

  ocena usługi:

  jestem ogólnie bardzo zadowolony - zwłaszcza z wszechstronnej odpowiedzi, wobec czego bardzo dziękuję
 • Grzes

  ocena usługi:

  Fachowo, terminowo,profesjonalnie, polecam.
 • Jolanta

  ocena usługi:

 • Dorota

  ocena usługi:

  Dziękuję bardzo. Wszystko rzetelnie, a co najważniejsze komentarz w przystępnej formie. Następnym razem tylko e-prawnik.
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.