Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Czy dopalacze znikną z rynku?

Money.pl/Tomasz Brankiewicz
(fot. Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

W piątek w Sejmie odbyło się drugie czytanie nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej mającą na celu uniemożliwienie handlowania tzw. dopalaczami. Pierwsze czytanie projektu zmian odbyło się już w środę 6 października.

W projekcie została wprowadzona definicja środka zastępczego. Pod tym określeniem kryje się substancja pochodzenia naturalnego lub syntetycznego w każdym stanie fizycznym lub produkt, roślina, grzyb lub ich część zawierające taką substancję, a które mają być używane zamiast środka odurzającego lub substancji psychotropowej lub w takich samych celach jak środek odurzający czy substancja psychotropowa. Są to jednocześnie środki, których wytwarzanie i wprowadzanie do obrotu nie jest regulowane na podstawie odrębnych przepisów. Zdaniem Rady Ministrów, autora projektu zmian, takie rozwiązanie umożliwi szybkie i elastyczne reagowanie na pojawiające się zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi. W szczególności chodzi tutaj o ochronę zdrowia ludzi młodych, którzy w ostatnim czasie w wyraźnie większej liczbie trafiali do szpitali z objawami silnego zatrucia dopalaczami.

Nowelizacja wprowadza zakaz wytwarzania i wprowadzania do obrotu środków zastępczych. W przypadku stwierdzenia, że takie działania mają miejsce inspektor sanitarny będzie mógł skorzystać z nowego uprawnienia. Mianowicie jeśli będzie zachodziło uzasadnione podejrzenie, że dany produkt stwarza zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi, właściwy państwowy inspektor sanitarny drogą decyzji wstrzyma jego wytwarzanie, lub wprowadzanie do obrotu i nakaże wycofanie produktu z rynku na czas niezbędny do przeprowadzenia oceny i badań jego bezpieczeństwa, nie dłuższy jednak niż 18 miesięcy. O wydaniu decyzji w tym zakresie Główny Inspektor Sanitarny poinformuje opinię publiczną. Kosztami przeprowadzenia tych badań będzie obciążona strona wprowadzająca środki do obrotu, będą one zwrócone temu podmiotowi jeśli okazałoby się, że oferowane środki nie stwarzają zagrożenia dla zdrowia lub życia. Samo wprowadzanie do obrotu lub wytwarzanie środków zastępczych będzie zagrożone wysokimi kara pieniężnymi nakładanymi od 20 tys. zł do nawet 1 miliona złotych. Decyzja o wymierzeniu kary będzie miała rygor natychmiastowej wykonalności. Wysokość kary uzależniona będzie m.in. od ilości wytworzonego lub wprowadzonego do obrotu środka zastępczego.

Nowe przepisy wprowadzają jednocześnie zakaz reklamy i promocji środków spożywczych lub innych produktów przez sugerowanie, że posiadają one takie działanie jak substancje psychotropowe lub środki odurzające. Zakaz rozciągać się będzie także na sugestie, że użycie tych środków, nawet niezgodne z przeznaczeniem, może powodować takie skutki jak „zwykłe” narkotyki. Prowadzenie takiej reklamy lub promocji wbrew zakazowi sankcjonowane będzie karą grzywny, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Zmiana ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii dopuszcza posiadanie, przechowywanie i nabywanie środków zastępczych przez jednostki naukowe dla realizacji zadań w zakresie prowadzenia badań naukowych nad problematyką narkomanii. Ponadto posiadanie tzw. dopalaczy będzie możliwe dla celów prowadzenia szkoleń osób realizujących zadania w zakresie kształtowania polityki społecznej, gospodarczej, oświatowo-wychowawczej i zdrowotnej. Środki te będą mogły nabywać także jednostki organizacyjne administracji rządowej i Żandarmeria Wojskowa dla przeprowadzenia badań potwierdzających popełnienie przestępstwa w ramach prowadzonych czynności operacyjno-rozpoznawczych.

Wprowadzone na szybko zmiany są krytykowane przez prokuraturę. Śledczy uważają, że cała akcja skierowana przeciwko przedsiębiorcom oferującym dopalacze prowadzona była na granicy prawa. Faktycznie z uwagi na fakt, że nowelizacja przechodzi dopiero przez ścieżkę legislacyjną, do tej pory dystrybutorzy nowego rodzaju środków odurzających prowadzili działalność zgodną z prawem. Dopiero gdy będą uchwalone odpowiednie przepisy penalizujące handel takimi substancjami, prokuratura będzie mogła skutecznie walczyć z patologią dopalaczy. 

Projekt nowelizacji zostanie teraz skierowany do prac w Senacie.

e-prawnik.pl

 • Podziel się:

 

Komentarze: Czy dopalacze znikną z rynku?

 • pawelek 2010-11-06 15:54:08

  Re: Czy dopalacze znikną z rynku?

  nie, poniewaz sprzedaja to za granica i w internecie. www.dopalaczenamaxa.eu

 • SG 2010-10-19 12:16:40

  Re: Czy dopalacze znikną z rynku?

  ja nigdy nie będe zazywałnarkotykuw powodują smierc


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Małgorzata

  ocena usługi:

  wszystkim niezdecydowanym serdecznie polecam portal e-prawnik.Ogromny plus dla portalu, że moja sprawa została bardzo dogłębnie zbadana. Stanowisko prawne i dalsza ścieżka postępowania jasno określona.Wszystkie moje wątpliwości, które nasuwały mi się po otrzymaniu opinii sukcesywnie przez kilka dni zostały wyjaśnione.Drugi ogromny plus za bardzo szybki czas reakcji na moja wysyłana korespondencję.Dzięki kontaktowi z portalem e-prawnik mam poczucie, że nie jestem sama z problemem.Biorąc pod uwagę konkurencyjną na rynku cenę za usługę, z całym przekonaniem mogę potwierdzić, że była tego warta.
 • Z. Wiśniewski

  ocena usługi:

  Jestem wysoce usatysfakcjonowany pracą zespołu e-prawnik.pl Gorąco polecam
 • Renata

  ocena usługi:

 • Damian

  ocena usługi:

 • Zbyszek

  ocena usługi:

  Biuro e-prawnik pomogło w sprawie, za co dziękuje.
 • Agnieszka

  ocena usługi:

  Bardzo trafna i rzeczowa obsługa Polecam wszystkim, którzy potrzebują porady prawnej
 • Sławomir

  ocena usługi:

  Dziękuję za poradę. Bardzo pomocny serwis, rzeczowe odpowiedzi, krótki czas oczekiwania na wycenę opinii. Naprawdę jestem zadowolony. Polecam
 • Wiesława

  ocena usługi:

  Dziękuję..., otrzymałam jasną i profesjonalną odpowiedź polecam Wiesława
 • Adam

  ocena usługi:

  Dzięki bardzo merytorycznej opinii oszczędzono mi przegranej sprawy w Sądzie .
 • Dorota

  ocena usługi:

  polecam, szybko i konkretnie
 • Anna

  ocena usługi:

 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Profesjonalnie i dokladnie.napewno będę jeszcze korzystać. Dziękuję Katarzyna
 • Adam

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca opinia, na temat, bez zbędnych komentarzy.
 • Małgorzata

  ocena usługi:

  Bardzo dobra, fachowa obsługa, rzetelne i profesjonalne podejście do tematu, bardzo dziękuję i polecam
 • Piotr

  ocena usługi:

  jestem bardzo zadowolony. pelny profesjonalizm, polecam wszystkim osobom potrzebujacym porady prawnej
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane