Dla kogo darmowy podręcznik? Sprawdź

Regulacje prawne i harmonogram wprowadzania zmian w system wyposażania uczniów szkół w podręczniki i materiały edukacyjne - to główny konferencji Bezpłatne podręczniki szkolne - regulacje prawne, dotacja celowa i jej rozliczenie, jakim zajęło się Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Zmiany dotyczące wyposażania uczniów w podręczniki tłumaczyła Małgorzata Szybalska, dyrektor Departamentu Jakości Edukacji w MEN. O dotacjach celowych mówił Grzegorz Pochopień, dyrektor Departamentu Analiz i Prognoz MEN.

W przypadku klasy I szkoły podstawowej zmiany dotyczące podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych rozpoczną się już od najbliższego roku szkolnego 2014/2015.
Porady prawne
W kolejnych latach obejmą sukcesywnie kolejne klasy szkoły podstawowej, a także gimnazjum.

Część wprowadzanych zmian (w zakresie programów nauczania oraz sposobu wyboru podręczników, materiałów edukacyjnych oraz materiałów ćwiczeniowych), dotyczy również szkół ponadgimnazjalnych.

Główne zmiany polegają na wyposażaniu szkół podstawowych w podręczniki do zajęć z zakresu edukacji: polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej w klasach I-III, które zapewni minister edukacji. Gwarantują także zapewnienie wszystkim uczniom szkół podstawowych i gimnazjów prawa do bezpłatnego dostępu do podręczników, materiałów edukacyjnych oraz materiałów ćwiczeniowych przeznaczonych do obowiązkowych zajęć edukacyjnych z zakresu kształcenia ogólnego.

- Nadchodzący rok szkolny 2014/2015 jest w tym zakresie rokiem przełomowym - powiedziała Joanna Kluzik-Rostkowska. - Poprzez darmowy podręcznik wspieramy ten etap kształcenia, związany z objęciem obowiązkiem szkolnym sześciolatków. Zmieniamy formę podręczników do edukacji wczesnoszkolnej. Odchodzimy od praktyki stosowania coraz obszerniejszych, nieuzasadnionych dydaktycznie, pakietów edukacyjnych. Korzystanie z nich często zastępowało bowiem inne aktywności dzieci, ważne na początkowym etapie kształcenia - dodała.

Podpisana 18 czerwca 2014 r. przez Prezydenta ustawa z dnia 30 maja 2014 r. wprowadza kompleksowe zmiany, których celem jest zapewnienie uczniom objętym obowiązkiem szkolnym, dostępu do bezpłatnych podręczników oraz materiałów edukacyjnych służących do realizacji programów nauczania (które mogą zastępować lub uzupełniać podręczniki), jak również materiałów ćwiczeniowych.

Po wejściu w życie proponowanych zmian, podręczniki, materiały edukacyjne oraz materiały ćwiczeniowe przeznaczone do obowiązkowych zajęć edukacyjnych z zakresu kształcenia ogólnego, z punktu widzenia rodziców uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, będą bezpłatne.

Podręczniki oraz materiały edukacyjne, kupione dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, będą gromadzone w bibliotekach szkolnych i wypożyczane, a w przypadku materiałów w postaci elektronicznej udostępniane uczniom. Powinny służyć co najmniej trzem kolejnym rocznikom uczniów poszczególnych klas. Materiały ćwiczeniowe będą uczniom przekazywane bez obowiązku zwrotu.

Na sfinansowanie zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych w szkołach podstawowych i gimnazjach, jednostka samorządu terytorialnego otrzyma dotację celową z budżetu państwa, udzielaną przez wojewodę.

Natomiast na sfinansowanie zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych, szkoła podstawowa i gimnazjum, prowadzone przez osobę prawną inną niż jednostka samorządu terytorialnego lub osobę fizyczną, otrzymują na wniosek dotację celową z budżetu jednostki samorządu terytorialnego, obowiązanej do prowadzenia szkół odpowiedniego typu i rodzaju. Na realizację tego zadania jednostka samorządu terytorialnego otrzymuje dotację celową z budżetu państwa, udzielaną przez wojewodę.

Dotacja celowa na podręczniki i materiały edukacyjne będzie udzielana co trzy lata szkolne, z zastrzeżeniem że jeżeli liczba uczniów w stosunku do roku poprzedniego zwiększy się, to na tych uczniów także przysługuje dotacja. Dotacja celowa na materiały ćwiczeniowe jest udzielana co rok. Maksymalna wysokość dotacji celowej jest iloczynem liczby uczniów oraz kwot dotacji na ucznia.

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika