Dyscyplinarka za Facebooka i Naszą Klasę
Napiszesz źle o szefie na forum? Zamiast na pracę poświęcisz czas przeglądaniu stron i wysyłaniu prywatnych e-maili? Możesz stracić pracę.
37 proc. z nas nie może obejść się w pracy bez sprawdzenia poczty elektronicznej. 29 proc. codziennie przegląda strony www. Często też robimy przelewy on-line oraz siedzimy na serwisach społecznościowych typu Facebook lub Nasza Klasa. Jeśli robimy to sporadycznie, to możemy spać spokojnie. Gorzej, gdy poświęcamy sieci czas przeznaczony na pracę.
Specjaliści są zgodni, że prywatne korzystanie z internetu w pracy może być podstawą zwolnienia.
- Pracodawca, który zamierza zwolnić pracownika zatrudnionego na czas nieokreślony powinien podać przyczynę wypowiedzenia umowy. Może nią być w szczególności naruszenie dyscypliny pracy, przez którą rozumie się między innymi obowiązek sumiennego i starannego wykonywania obowiązków, czyli także poświęcanie czasu przeznaczonego na pracę właśnie na wykonywanie zadań powierzonych przez pracodawcę – wyjaśnia dla e-prawnik.pl Olgierd Rudak, prawnik i autor blogu Lege Artis.
Podkreślić należy, że nie zawsze surfowanie po sieci będzie się wiązało z ryzykiem utraty posady.
- Jeśli pracodawca nie zakazał tego w regulaminie pracy i nie egzekwuje zakazu od innych pracowników, to uważam, że nie ma podstaw do zwolnienia pracownika. Jeżeli jednak pracownik notorycznie i długotrwale korzysta prywatnie z internetu zamiast wykonywać powierzone mu zadania to wypowiedzenie umowy jest uzasadnione – tłumaczy w rozmowie z e-prawnik.pl Sławomir Paruch, partner w kancelarii Sołtysiński, Kawecki & Szlęzak, kierujący departamentem prawa pracy.
W skrajnych przypadkach szef mógłby zwolnić nas nawet bez wypowiedzenia. – Jeśli mimo wcześniejszych pouczeń pracodawcy nadal będziemy notorycznie i długotrwale przeglądać strony internetowe, to można byłoby rozważać zastosowanie zwolnienia dyscyplinarnego – przyznaje Olgierd Rudak.
Zgadza się z tym również Sławomir Paruch. – Gdy wbrew zakazowi prywatnego korzystania z internetu pracownik ściąga pirackie programy lub przegląda niedozwolone treści, to dopuszczalne może być zwolnienie dyscyplinarne – przyznaje ekspert z kancelarii Sołtysiński, Kawecki & Szlęzak.
Specjalista dodaje, że rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia może być też zasadne, jeżeli dopuścimy się szkalowania pracodawcy w złej woli na forach internetowych poprzez rozpowszechnianie nieprawdziwych lub niesprawdzonych informacji.
Obowiązki pracownika reguluje kodeks pracy
Art. 100. § 1. Pracownik jest obowiązany wykonywać pracę sumiennie i starannie oraz stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę.
§ 2. Pracownik jest obowiązany w szczególności:
1) przestrzegać czasu pracy ustalonego w zakładzie pracy,
2) przestrzegać regulaminu pracy i ustalonego w zakładzie pracy porządku,
3) przestrzegać przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także przepisów przeciwpożarowych,
4) dbać o dobro zakładu pracy, chronić jego mienie oraz zachować w tajemnicy informacje, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę,
5) przestrzegać tajemnicy określonej w odrębnych przepisach,
6) przestrzegać w zakładzie pracy zasad współżycia społecznego.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?