Efektywność i bezpieczeństwo priorytetami polityki energetycznej

Nowy plan UE w dziedzinie energii ma służyć ograniczeniu zależności UE od zagranicznych dostaw gazu i ropy.

W ostatnim roku ceny energii w Unii Europejskiej wzrosły średnio o 15 proc. i mieszkańcy Europy zastanawiają się, czy wzrost ten nie jest wynikiem działań spekulacyjnych. Ponad 50 proc. europejskiego zapotrzebowania na energię w UE jest zaspokajane przez dostawców spoza Unii - i odsetek ten wciąż rośnie.

Znaczna część energii pochodzi z Rosji, której konflikty z krajami tranzytu spowodowały przerwy w dostawach gazu w ostatnich latach.

Dlatego też UE powinna lepiej kontrolować dostawy ropy i gazu oraz lepiej przygotować się na kryzysowe sytuacje na rynku energetycznym. Nowy pakiet energetyczny pomoże UE osiągnąć cele w zakresie przeciwdziałania zmianom klimatycznym English i zmniejszyć import gazu i ropy.

Porady prawne

Od kilkudziesięciu lat kraje UE utrzymują interwencyjne zapasy ropy. Teraz Komisja chce ułatwić do nich dostęp i jasno określić, kiedy i na jakich zasadach można z nich korzystać. Poza tym społeczeństwo powinno być lepiej informowane na temat stanu komercyjnych zapasów ropy naftowej.

W UE gaz stanowi najważniejsze po ropie źródło energii. Chociaż 60 proc. dostaw pochodzi spoza UE, nadal nie ma ona planu awaryjnego na wypadek zakłócenia dostaw. W ramach strategii energetycznej English (en) Komisja zainaugurowała konsultacje z krajami UE w sprawie opracowania takiego planu.

Innym priorytetem jest uruchomienie południowego korytarza gazowego English składającego się z sieci rurociągów, dostarczającego do Europy (przez Turcję) gaz z regionu Morza Kaspijskiego. Budowa ma rozpocząć się w 2010 r.

UE zamierza również wzmocnić swoje sieci energetyczne - linie elektryczne i rurociągi dostarczające energię elektryczną, gaz oraz ropę do domów i zakładów - i wyposażyć je tak, aby mogły korzystać z odnawialnych źródeł energii jak np. energia wiatru. Obecnie analizuje się możliwość zlokalizowania na Morzu Północnym elektrowni wiatrowych.

Nowa strategia zachęca do dalszych wysiłków na rzecz bardziej racjonalnego zużycia energii, m.in. dzięki odpowiedniej renowacji budynków mieszkalnych i handlowych. Jedna z propozycji dotyczy wprowadzenia z początkiem 2012 r. etykiet energetycznych dla opon.

Poruszono również kwestie energii jądrowej - w tym bezpieczeństwa i postępowania z odpadami promieniotwórczymi. Obecnie elektrownie jądrowe wytwarzają około jedną trzecią energii elektrycznej w Europie, a ponad kilkanaście krajów planuje wybudowanie nowych.

Strategia energetyczna dla Europy English (en)

Akcja „Klimat" 

Źródło: Komisja Europejska - http://ec.europa.eu


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika