EKES wzywa UE do objęcia przywództwa w walce ze zmianami klimatycznymi

Na sesji plenarnej w dniach 10 lipca 2008 r. EKES przyjął pierwszą serię opinii poświęconych pakietowi klimatyczno-energetycznemu Komisji z 23 stycznia, tzn. trzy opinie dotyczące przyszłego wspólnotowego systemu handlu przydziałami emisji gazów cieplarnianych, decyzji w sprawie wspólnych starań o ograniczenie emisji oraz wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCS).

We wszystkich trzech opiniach Komitet uznaje i popiera pierwszoplanową rolę UE w międzynarodowych negocjacjach nad zobowiązaniami w zakresie ochrony środowiska i klimatu. Zdaniem Komitetu ustabilizowanie światowych temperatur na poziomie maksymalnie 2°C powyżej wartości z okresu przedindustrialnego wymaga sfinalizowania w 2009 r. ambitnego międzynarodowego porozumienia. UE powinna tu świecić przykładem, składając własne zobowiązania, i starać się pobudzić inne kraje do podejmowania podobnych działań. Komitet podkreśla także znaczenie kampanii informacyjnych, których celem jest podniesienie powszechnej świadomości na temat zmian klimatycznych.

W opinii w sprawie zmienionego systemu handlu przydziałami emisji gazów cieplarnianych po 2012 r. sprawozdawca Richard Adams (UK, Grupa Innych Podmiotów) z zadowoleniem przyjmuje działania prowadzące do zwiększenia sprzedaży uprawnień do emisji w drodze licytacji, gdyż jest to zgodne z zasadą „zanieczyszczający płaci", i zachęca do innowacji ekologicznych. Komitet wzywa do wprowadzenia obowiązku przeznaczania przynajmniej 50% dochodów ze sprzedaży uprawnień do emisji w drodze licytacji na wspieranie środków łagodzenia zmian klimatycznych i adaptacji do nich. EKES podkreśla znaczenie środków ochrony konkretnych energochłonnych sektorów przemysłu, dla których zagrożeniem jest międzynarodowa konkurencja. Unijny system handlu przydziałami emisji nie może mieć negatywnego wpływu na konkurencyjność przemysłu UE. Ponadto w opinii tej EKES stwierdza, że aby nie przeciążać systemu, Komisja powinna rozważyć podniesienie z 10 tys. do 25 tys. ton rocznie pułapu emisji pochodzących z niewielkich instalacji nieobjętych systemem.

W opinii w sprawie wspólnych starań Komitet popiera zasadę podejmowania przez państwa członkowskie wspólnych wysiłków na rzecz ograniczenia emisji CO2. Sądzi jednak, że trzeba lepiej informować społeczeństwo o zasadach, na których opierają się cele poszczególnych państw członkowskich w ramach tych wspólnych starań.

Porady prawne
Sprawozdawca Gintaras Morkis (LT, Grupa Pracodawców) wzywa do utworzenia systemu kontroli wypełniania zobowiązań na wypadek, gdyby państwa członkowskie przekraczały ustalone poziomy emisji.

W odniesieniu do kwestii wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCS) Komitet dostrzega potencjalnie kluczowy wkład tej technologii w walkę ze zmianami klimatu, a sprawozdawca Gerd Wolf (DE, Grupa Innych Podmiotów) wzywa do jej szybkiego rozwoju i wykorzystania. Aby umożliwić szybkie wdrożenie projektów pilotażowych, potrzebne są łatwe do zastosowania ramy prawne oraz zachęty finansowe, tak by właściwe organy krajowe i potencjalni inwestorzy mogli działać na jasnych zasadach.

Na następnej sesji plenarnej w dniach 17-18 września Komitet zakończy prace nad pakietem klimatyczno-energetycznym. Zostaną wtedy przyjęte opinie dotyczące proponowanej dyrektywy w sprawie energii ze źródeł odnawialnych oraz komunikatów Komisji w sprawie krajowych planów działania na rzecz racjonalizacji zużycia energii oraz zrównoważonej produkcji energii z paliw kopalnych. Komitet przyjmie także opinię z inicjatywy własnej poświęconą międzynarodowym negocjacjom w sprawie zmian klimatycznych.

źródło: http://eesc.europa.eu, z www.pkpplewiatan.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika