Urzędnicy cię denerwują? Zaloguj się
Nie będziesz musiał stać w kolejkach, by załatwić drobną sprawę. Wniosek o becikowe czy wydanie prawa jazdy złożysz nawet w nocy.
Wystarczy komputer z dostępem do internetu i założenie profilu zaufanego na portalu ePUAP. Taki profil jest odpowiednikiem bezpiecznego podpisu elektronicznego i działa tak samo, jak nasz odręczny podpis. Możemy nim sygnować różne wnioski, które wyślemy urzędnikom on-line.
Aby skorzystać z takich dogodności trzeba zacząć od odwiedzenia strony www.epuap.gov.pl. Musimy się tam zarejestrować podając imię, nazwisko, e-mail, dane adresowe oraz login, z którego będziemy korzystać. Trzeba również zaznaczyć rodzaj organizacji – w ten sposób określamy czy jesteśmy osobą fizyczną, czy prawną. Na podany adres dostaniemy kody autoryzacyjne, takie z jakich korzysta się w bankowości elektronicznej.
Przed wysłaniem pierwszego wniosku musimy jednak udać się do urzędu osobiście, by potwierdzić wszystkie informacje podane w procesie rejestracji. Uwierzytelnienie jest konieczne, by nikt nie podszył się pod naszą tożsamość. Nie możemy jednak pójść do dowolnego urzędu, bowiem tylko niektóre mogą potwierdzić nasze dane. Takich punktów jest ponad 600. Są to urzędy wojewódzkie, oddziały ZUS, urzędy skarbowe i niektóre urzędy gmin. Ponad 100 z nich znajduje się w konsulatach, zatem możemy założyć profil zaufany nawet przebywając za granicą.
LISTA URZEDÓW, KTÓRE POTWIERDZĄ ZAŁOŻENIE PROFILU
Idąc do jednego z urzędów potwierdzających nie zapomnijmy o dokumencie, który potwierdzi nasze dane osobowe," np. dowód osobisty czy prawo jazdy. Urzędnik porówna je z tymi, które wprowadziliśmy do systemu ePUAP. Po pozytywnej weryfikacji założone przez nas konto uzyska status profilu zaufanego. Zostaniemy o tym poinformowani mailowo.
Na podany przy rejestracji adres będą przychodziły też potwierdzenia złożenia pism w urzędzie oraz wiadomości o uzyskanej odpowiedzi.
Od zalogowania do odbioru pisma. Jak to się dzieje?
źródło: www.epuap.gov.pl
Musimy pamiętać, że ważność podpisu wygasa po 3 latach od weryfikacji. Przed wygaśnięciem zostaniemy o tym poinformowani. Jeśli zdecydujemy się nadal korzystać z profilu, to nie będzie już konieczności kolejnej wizyty w urzędzie w celu uwierzytelnienia.
Posiadając profil zaufany można załatwić tylko te sprawy, które urząd udostępnia drogą elektroniczną dla klientów. System działa 24 godziny na dobę, więc możemy wysyłać wnioski nawet nocą, gdy urzędy są nieczynne.
Najpopularniejsze sprawy dostępne przez ePUAP:1. jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka (tzw. becikowe),
2. dopisanie do spisu wyborców,
3. odpisy z ksiąg stanu cywilnego,
4. wpis do ewidencji działalności gospodarczej,
5. przyznanie dodatku mieszkaniowego,
6. przyznanie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego,
7. nadanie numeru porządkowego nieruchomości,
8. wniosek o stypendium szkolne,
9. dofinansowanie zakupu podręczników,
10. wydanie prawa jazdy po raz pierwszy
11. deklaracja DR-1 na podatek rolny,
12. wydanie wtórnika tablic rejestracyjnych,
13. wydanie wtórnika prawa jazdy,
14. weryfikacja on-line danych prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego z rejestrem Centralnej Ewidencji Kierowców i Centralnej Ewidencji Pojazdów.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?