Firmy nie dowiedzą się o nadchodzącej kontroli

Państwowa Inspekcja Pracy nie będzie miała obowiązku informowania firm o planowanej kontroli.

Prezydencki projekt ustawy o swobodzie działalności gospodarczej otrzymał pozytywną opinię sejmowej Komisji do Spraw Kontroli Państwowej.

- Postanowiliśmy pozytywnie zaopiniować zmianę proponowaną w art. 1 pkt. 2 projektowanej ustawy - dowiedział się e-prawnik.pl w biurze komisji.

Wspomniany artykuł głosi natomiast, że przepisów rozdziału 5 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej nie stosuje się do kontroli przeprowadzanych przez Państwową Inspekcję Pracy.

W praktyce oznacza to, że państwowe kontrole w firmach będą się odbywać bez wcześniejszej zapowiedzi.

Obecnie PIP zawiadamia przedsiębiorcę o zamiarze wszczęcia kontroli tydzień wcześniej. Dopiero po 7 dniach kontrolerzy mogą wejść na teren firmy. Jeżeli przeprowadzenie zapowiadanej kontroli nie rozpocznie się w terminie 30 dni od doręczenia zawiadomienia, to firmę trzeba ponownie poinformować o możliwości przybycia inspektorów.

Według prezydenta obowiązujące uregulowania negatywnie wpływają na skuteczność funkcji kontrolnych Państwowej Inspekcji Pracy.

- Obecna ustawa nakazuje coś, co w moim przekonaniu jest absurdalne - zapowiadanie kontroli na tydzień z góry - mówił Lech Kaczyński przed złożeniem projektu w Sejmie.

Według prezydenta proponowana zmiana jest receptą na powracającą tendencję do unikania kontroli przeprowadzanych przez organy państwa. Nowela ma znieść ponadto limity dni, w którym można kontrolować przedsiębiorstwa pod kątem życia i zdrowia pracowników.

- Ustawa pozytywnie wpłynie na rynek pracy poprzez zwiększenie bezpieczeństwa pracy oraz zwiększoną efektywność przeprowadzanych kontroli, co przyczyni się do poprawy przestrzegania przepisów prawa - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • miras44 2012-02-21 17:44:25

    jak najbardziej popierm projekt. Uważam za absurd informowanie firmy o kontroli. Pracodawca ma wtedy czas na dokonanie korekt dokumentów, poprawek, lub całkowitego usunięcia niewygodnych materiałów.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika