Głosowanie poza miejscem zamieszkania
Możliwości są dwie. Sprawdź, która jest lepsza dla Ciebie.
Nowych posłów i senatorów wybierzemy już 9 października. Nie każdy będzie jednak w tym dniu w miejscu swojego stałego zameldowania. Przypominamy, że z zasady tylko w swojej gminie możemy wrzucić głos do urny.
Istnieją jednak sposoby, by wziąć udział w wyborach niezależnie od tego, gdzie będziemy się znajdować. Pierwszy to dopisanie się do spisu wyborców, drugi – zdobycie zaświadczenia o prawie do głosowania. W obu przypadkach ważne jest, by dotrzymać odpowiednich terminów.
Nie wiesz gdzie będziesz? Bierz zaświadczenie
Zaświadczenie o prawie do głosowania jest najlepszym wyjściem dla osób, które jeszcze nie wiedzą, gdzie będą się znajdować w dniu wyborów. Mając je przy sobie możemy głosować w dowolnym miejscu w kraju, a nawet za granicą.
Jak zdobyć taki dokument? Wystarczy pobrać poniższy wniosek, wypełnić go i dostarczyć do urzędu gminy, w której jesteśmy ujęci w spisie wyborców. Chodzi o gminę, w której jesteśmy zameldowani na stałe. Wyborca nie zapłaci ani grosza za wydanie zaświadczenia.
WNIOSEK O WYDANIE ZAŚWIADCZENIA O PRAWIE DO GŁOSOWANIA
Ważny jest termin. Wniosek o zaświadczenie o prawie do głosowania musimy złożyć najpóźniej w 2. dniu przed dniem wyborów, czyli do 7 października. – Może on zostać złożony pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej – tłumaczy Stefan Jaworski, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej.
Jeśli wysyłamy wniosek np. faksem z innego miasta, to do odbioru zaświadczenia możemy upoważnić kogoś innego. Wówczas we wniosku podajemy dane osoby, która dostaje nasze pełnomocnictwo Do wniosku dołączamy też upoważnienie, na którym wpisujemy swoje imię (imiona) i nazwisko oraz numer PESEL oraz dane osoby upoważnionej do odebrania zaświadczenia.
JEST JESZCZE INNY SPOSÓB NA GŁOSOWANIE POZA MIEJSCEM ZAMELDOWANIA. JAKI?
CZYTAJ NA DRUGIEJ STRONIE
Wyborca, któremu wydano zaświadczenie o prawie do głosowania, zostanie z urzędu skreślony ze spisu wyborców w miejscu stałego zamieszkania.
- Należy zwrócić szczególną uwagę, aby nie zgubić zaświadczenia o prawie do głosowania – zaznacza Państwowa Komisja Wyborcza. W przypadku jego utraty, niezależnie od przyczyny, nie dostaniemy kolejnego zaświadczenia, ani nie oddamy głosu w miejscu, gdzie jesteśmy zameldowani. Gubiąc zaświadczenie pozbywamy się praktycznie możliwości udziału w wyborach.
Możesz dopisać się do spisu wyborców
Inną możliwością na wybranie posła i senatora poza miejscem stałego zameldowania jest złożenie wniosku o dopisanie się do spisu wyborców. Robimy to w urzędzie gminy, na terenie której będziemy przebywać podczas głosowania. Wniosek musi tam trafić najpóźniej w 5. dniu przed dniem wyborów, czyli do 4 października.
WNIOSEK O DOPISANIE DO SPISU WYBORCÓW
Pamiętajmy, że taki wniosek trzeba złożyć nawet w sytuacji, gdy już wcześniej to robiliśmy, np. przed wyborami prezydenckimi lub poprzednimi do parlamentu. – Dopisanie się do spisu wyborców jest jednorazowe, tylko na jedne, konkretne wybory – tłumaczy w rozmowie z e-prawnik.pl Lech Gajzler, ekspert Krajowego Biura Wyborczego, obsługującego Państwową Komisję Wyborczą.
Osoby mieszkające poza miejscem stałego zameldowania np. od kilku lat, które nie chcą przed każdymi wyborami dopisywać się do spisu, mogą skorzystać z innego wyjścia.
- Wystarczy, że dopiszą do rejestru wyborców – wyjaśnia Lech Gajzler. Wówczas zniknie obowiązek składania wniosków przed każdymi wyborami.
WNIOSEK O DOPISANIE DO REJESTRU WYBORCÓW
Ile mamy czasu na dopisanie się do rejestru? – Nie ma żadnego terminu, wiec można to zrobić praktycznie przed samymi wyborami – zaznacza ekspert Krajowego Biura Wyborczego. Dodaje jednak, że wójt ma kilka dni na wydanie decyzji. Zatem jeśli chcemy mieć pewność, że sprawa zostanie załatwiona do 9 października, powinniśmy składać taki wniosek jak najszybciej.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?