Stroisz grób na święta? Uważaj na mandat
Wraz z wielkością świątecznego stroika, wzrasta wysokość kary, jaką możesz zapłacić za jego przygotowanie. Maksymalnie 500 zł.
Ochrona młodych drzew przed dewastacją jest konieczna zwłaszcza teraz, w okresie przedświątecznym. Jak co roku wzrasta w tym czasie popyt na ozdoby wykonane z gałązek drzew i krzewów iglastych. Część osób zamiast kupić stroik, decyduje się na samodzielne wykonanie. Nie każdy wie jednak, że może zapłacić za to wysoką karę.
Będzie tak wtedy, gdy pójdziemy po materiał na ozdoby do lasu. – Osobie przyłapanej na kradzieży gałęzi z drzew i krzewów grozi mandat do 500 złotych – mówi w rozmowie z e-prawnik.pl Mariusz Turczyk, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.
W praktyce wygląda to tak, że w przypadku kilku gałązek mandat wyniesie około 100 złotych. Wysokość kary wzrasta proporcjonalnie do tego, ile drzew uszkodzimy, czyli można powiedzieć, że wraz z wielkością stroika lub liczbą przygotowywanych ozdób. Jeśli jednak ktoś zniszczy kilkanaście drzew, sprawa od razu trafia do sądu. Tak samo będzie, gdy odmówimy przyjęcia mandatu.
Strażnik leśny może stosować środki przymusu bezpośredniego w postaci:
- siły fizycznej, przez zastosowanie chwytów obezwładniających oraz podobnych technik obrony lub ataku,
- pałki gumowej służbowej,
- chemicznych środków obezwładniających w postaci ręcznego miotacza gazu i broni gazowej,
- kajdanek,
- psa służbowego.
Kamery pomogą wyłapać śmieciarzy i złodziei
Niektóre nadleśnictwa do walki z kradzieżą gałęzi wysyłają nie tylko patrole strażników, lecz również nowe technologie. Jest tak np. w radomskich lasach, w których pojawił się wzmożony monitoring. – Już wcześniej wykorzystywaliśmy kamery, lecz nigdy na tak dużą skalę – przyznaje Mariusz Turczyk.
Wyjaśnia on, że w zależności od potrzeb nadleśnictwa wykorzystują różne typy kamer. Najprostsze rejestrują obraz, który jest zapisywany na dysku twardym. Co jakiś czas strażnicy przeglądają nagrany materiał. Są jednak i takie urządzenia, które pozwalają na szybką reakcję.
- Niektóre z nich przekazują obraz bezpośrednio do posterunków Straży Leśnej. Leśnicy dostają także sygnały w postaci sms-a, na przykład w razie zarejestrowania przez kamerę ruchu samochodu w miejscach, gdzie wjazd jest zabroniony. Od razu wysyłamy tam patrol – tłumaczy rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.
Czy monitoring jest skuteczny? - Kamery ułatwiają nam pracę. W tym roku udało się udaremnić kilka prób kradzieży dzięki tej technologii – mówi Mariusz Turczyk.
CZY STRAŻNIK LEŚNY MOŻE ZATRZYMAĆ AUTO DO KONTROLI?
JAKIE UPRAWNIENIA MA STRAŻ LEŚNA?
CZYTAJ NA
Drugi mandat za podjechanie do lasu autem
Wyższa kara czeka na osoby, które wjadą do lasu samochodem. Strażnik leśny ma bowiem również prawo zatrzymać kierowcę na leśnej drodze, wylegitymować go i wystawić mu mandat.
Ustawa o lasach dopuszcza jazdę w lesie tylko po drogach publicznych oraz takich, które są oznakowane drogowskazami dopuszczającymi po nich ruch. Po większości leśnych dróg jeździć jednak nie wolno, nawet jeśli przy wjeździe nie będzie zakazu wjazdu.
Co grozi za samochód w lesie? - Gdy ktoś wjedzie do lasu autem, zaparkuje je i np. pójdzie na grzyby, to może zostać pouczony – wyjaśnia Mariusz Turczyk.
Gorzej, gdy taka osoba zostanie przyłapana dodatkowo na wyrzucaniu śmieci, kłusownictwu czy kradzieży drzew lub gałęzi. – Wtedy nie ma taryfy ulgowej i zatrzymany dostanie mandat. Zazwyczaj wynosi on około 100 złotych – dodaje rzecznik.
Wybierając się zatem do lasu po gałązki na stroik samochodem, możemy zostać ukarani dwoma mandatami – za kradzież i za wjazd na drogę leśną.
Gdzie można w takim razie dostać materiał na ozdoby bez groźby kary? Gałązki kupimy legalnie w szkółkach roślin ozdobnych lub ze specjalnie zakładanych plantacji drzew i krzewów iglastych. Również nadleśnictwa oferują gałązki drzew iglastych, które pozyskiwane są przy okazji prac pielęgnacyjnych prowadzonych w lasach.
Wykonując swoje zadania strażnicy leśni mają prawo do:
- legitymowania osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa lub wykroczenia,
- wypisania mandatu karnego,
- zatrzymania auta do kontroli na drogach leśnych oraz w ich bezpośrednim sąsiedztwie, w celu sprawdzenia ładunku oraz przeglądania zawartości przewożonych bagaży,
- ujęcia na gorącym uczynku oraz doprowadzenia do Policji sprawcy przestępstwa lub wykroczenia, albo w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa,
- skierowania sprawy na drogę sadową,
- noszenia broni palnej długiej i krótkiej lub gazowej oraz ręcznego miotacza gazowego.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?