Komornik mniej straszny. Lepsza sytuacja dłużników
Weszła w życie nowelizacja ustawy o komornikach sądowych i egzekucji poprawiająca sytuację dłużnika, który wykaże, że egzekucja została umorzona na wniosek wierzyciela albo z mocy prawa z niektórych przyczyn niezależnych od dłużnika.
Zgodnie z nowymi przepisami w takim przypadku koszty komornicze poniesie wierzyciel. Natomiast jeżeli przed prawomocnym zakończeniem egzekucji dłużnikowi nie uda się wykazać tych okoliczności, lecz zrobi to później, będzie on mógł wtedy wnioskować o niepobieranie od niego opłaty za egzekucję. W sytuacji, gdy komornik już ściągnął od dłużnika te pieniądze, możliwe będzie wystąpienie o ich zwrot. Obowiązek ten będzie spoczywał na wierzycielu.
W pozostałych przypadkach koszty egzekucji będzie ponosił dłużnik. W myśl nowych przepisów obniżona została wysokość tej opłaty. Dotychczas wynosiła ona 5 procent wartości niewyegzekwowanego jeszcze świadczenia, jednak nie mniej niż jedna dziesiąta przeciętnego wynagrodzenia i nie więcej niż jego dziesięciokrotność.
Nowelizacja obniża dolną granicę tej opłaty do jednej dwudziestej średniej pensji. Zmniejszona została także opłata pobierana od dłużnika w razie umorzenia postępowania na wniosek wierzyciela zgłoszony przed doręczeniem dłużnikowi zawiadomienia o wszczęciu egzekucji. Do tej pory wynosiła ona jedną dziesiątą przeciętnego wynagrodzenia, a nowe przepisy obniżają ten odsetek do jednej dwudziestej.
Nowelizacja dostosowuje prawo do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 26 czerwca 2013 roku, w którym Trybunał uznał za niezgodny z Konstytucją przepis dotyczący ponoszenia kosztów komorniczych przez dłużnika w każdym przypadku umorzenia egzekucji z mocy prawa. Chodzi np. o sytuacje, w których egzekucja zostaje umorzona w związku z tym, że wierzyciel nie dopełnił wszystkich formalności niezbędnych do jej przeprowadzenia.
Sejm uchwalił nowelizację 8 listopada 2013 roku, a prezydent podpisał ją 18 dni później.
źródło: sejm.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?