Koniec kolejek w urzędach? Boni zapowiada rewolucję
Szybkie załatwianie spraw drogą elektroniczną zamiast stania w kolejkach i żmudnego wypełniania formularzy? Ruszyły prace nad informatyzacją urzędów.
W Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji trwają konsultacje dotyczące ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne. Ich zdaniem w Polsce niewystarczająca ilość urzędów wprowadza elektroniczne rozwiązania. Celem zmian jest usprawnienie działania administracji poprzez jej informatyzację.
- Ustawa zmieni relacje między urzędem a obywatelami i podmiotami gospodarczymi - informuje szef MAC Michał Boni w nagraniu opublikowanym na stronie ministerstwa.
Do najważniejszych założeń projektu należy powstanie elektronicznych skrzynek podawczych. Korespondencja między obywatelem a urzędem przez internet ma się stać standardem. Wybór sposobu komunikacji z urzędem będzie należał do obywatela.
Wszystkie formularze mają zostać uporządkowane i ujednolicone na terenie całego kraju, co ma ułatwić ludziom wypełnianie często skomplikowanych procedur urzędowych. Będzie to także dostosowanie polskiego systemu do standardów występujących w Unii Europejskiej.
Dostępne będą wnioski elektroniczne, a na stronach urzędów powinny znaleźć się informacje o tym, co i w jaki sposób można załatwić. Dodatkowym usprawnieniem będzie także możliwość śledzenia swojej sprawy on-line.
Wszystkie usprawnienia mają funkcjonować równocześnie z tradycyjnymi procedurami. Proces prac powinien nastąpić stopniowo i najpierw obejmować poprawę obecnego systemu.
- Aby usługi świadczone droga elektroniczną dawały się prosto zinformatyzować, same w sobie muszą być uproszczone - zastrzega Michał Boni w TVN CNBC.
To dopiero początek prac nad usprawnieniem systemu załatwiania spraw w urzędach. Zgodnie z planem projekt nowej formy elektronicznej platformy usług administracji publicznej powinien być gotowy na jesień, tak by przepisy mogły wejść w życie od połowy przyszłego roku.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?