Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Koszty uzyskania przychodu w 2012 roku

www.sxc.hu
(fot. www.sxc.hu)

Niższy podatek zapłacą osoby, które dojeżdżają do pracy z innego miasta. Trzeba to jednak odpowiednio udokumentować.

Rozliczając się z fiskusem wykazujemy w rocznym zeznaniu PIT nie tylko osiągnięte przychody. Możemy w nim uwzględnić również tzw. koszty uzyskania przychodu.

Według definicji są to wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła utrzymania. W uproszczeniu chodzi o wydatki, jakie musieliśmy pokryć z własnej kieszeni, aby utrzymać pracę.

Wliczają się do nich np. dojazdy do pracy z innej miejscowości. Można powiedzieć, że im więcej wydamy na bilety, tym bardziej obniżymy swój dochód, od którego płacimy podatek.

Na początek warto przypomnieć, że koszty uzyskania przychodu są z góry określonymi stawkami, które pracodawca odlicza co miesiąc z naszej wypłaty i przekazuje fiskusowi w ramach zaliczek na PIT.

Standardowo wynoszą one – gdy mamy jedną umowę o pracę – 111,25 zł miesięcznie, a za rok podatkowy nie więcej niż 1335 zł. W przypadku osób dojeżdżających do pracy są jednak wyższe. Jeśli mamy jednego pracodawcę, to będą wynosiły 139,06 zł miesięcznie, a za rok podatkowy – maksymalnie 1668,72 zł.

KOSZTY UZYSKANIA PRZYCHODU W LATACH 2009 – 2012
NIE MOGĄ PRZEKRACZAĆ:

Z jednego stosunku pracy

Miesięcznie

111 zł 25 gr

Rocznie

1.335 zł

Z kilku stosunków pracy

Nie może przekroczyć rocznie

2.002 zł 05 gr

Z jednego stosunku pracy dla dojeżdżających

Miesięcznie

139 zł 06 gr

Rocznie

1.668 zł 72 gr

Z kilku stosunków pracy dla dojeżdżających

Nie może przekroczyć rocznie

2.502 zł 56 gr

 .

Zazwyczaj pracownicy nie muszą samodzielnie obliczać, jakie koszty uzyskania przychodu wpisać w PIT. Wyliczoną kwotę znajdą w formularzu PIT-11, który dostaną od pracodawcy.

Zdarza się jednak, że możemy uwzględnić wyższe koszty niż te, które tam wpisano. Pozwala na to jeden z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 22 ust. 11).

JAK ZAOSZCZĘDZIĆ NA PODATKACH DOJEŻDŻAJĄC DO PRACY?
CZYTAJ NA DRUGIEJ STRONIE

Kiedy uwzględnisz wyższe koszty w PIT?

Przede wszystkim musimy mieszkać w innym mieście niż to, w którym znajduje się miejsce wykonywania pracy. Firma nie może oddawać nam za bilety, ani wypłacać dodatku za rozłąkę.

Pamiętajmy, że będzie to możliwe nawet wtedy, gdy szef odprowadzał w comiesięcznych zaliczkach koszty w podstawowej wysokości, ponieważ nie wiedział np., że pracownik dojeżdża do firmy z innego miasta.

Potwierdzają to interpretacje izb i urzędów skarbowych. Przykładowo fiskus w Gdańsku uznał, że ustawodawca umożliwia uwzględnienie przez podatnika w rocznym zeznaniu podatkowym kosztów faktycznie poniesionych, jeżeli były one wyższe, niż koszty wynikające z zastosowania przez pracodawcę przy obliczaniu zaliczek na podatek dochodowy (Pismo Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z 24 listopada 2006 r., nr WP/415-158/06/3).

W takiej sytuacji zamiast wskazanej przez szefa kwoty wpisujemy w zeznaniu rocznym własną i na tej podstawie obliczamy dochód do opodatkowania.

Ponadto własne koszty uzyskania przychodu możemy wpisać w PIT w sytuacji, gdy szef uwzględnił w zaliczkach podwyższone stawki, a mimo to okazały się one niższe niż rzeczywiste wydatki na bilety, jakie ponieśliśmy.

Przykład
Pan Janusz pracuje na jednym etacie i dojeżdża do pracy z innej miejscowości. Pracodawca został o tym poinformowany i uwzględnia wyższe koszty uzyskania przychodu w zaliczkach na PIT. Wynoszą one 1.668,72. Jednak na miesięczny bilet PKP pracownik wydaje 160 zł. Dodatkowo wydaje po 50 zł miesięcznie na okresowe bilety imienne na komunikację miejską. Łącznie w ciągu roku wydałem na dojazdy 2520 zł i taką kwotę może wpisać w rocznym zeznaniu PIT jako koszty uzyskania przychodu.

Pamiętajmy, że możemy uwzględnić jedynie wydatki, które ponieśliśmy na dojazd do pracy środkami komunikacji publicznej. Resort finansów tłumaczy, że chodzi o autobusy, pociągi, komunikację miejską, a nawet promy. Po drugie wydatek ma być udokumentowany imiennymi biletami okresowymi.

Decydując się na uwzględnienie wyższych kosztów nie musimy dołączać do zeznania biletów. Trzeba je jednak przechowywać na wypadek kontroli fiskusa. Zobowiązania podatkowe przedawniają się z upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

  • Podziel się:

 

Komentarze: Koszty uzyskania przychodu w 2012 roku

  • ana 2013-04-15 20:18:23

    Re: Koszty uzyskania przychodu w 2012 roku

    Pomocy!!! pracowałam 8,5 miesiąca w jednym zakładzie pracy, dojazd, podwyższone koszty uzyskania przychodu. W jakie wysokości mogę policzyć sobie koszty uzyskania przychodu za 15 dni miesiąca. za 8 miesięcy liczę 139,06 zł/miesiąc a za 15 dni kolejnego miesiąca ile??? kwotę jak za cały miesiąc czy dzielę ją proporcionalnie na dni miesiąca????

  • janusz 2013-03-23 14:57:02

    Re: Koszty uzyskania przychodu w 2012 roku

    a co w przypadku gdy mam dwa pit - 11 z różnych zakładów pracy nie nachodzących się w c zasie na siebie, jeden miesiąc z podwyższonym kup ... mogę skorzystać z podwyzszonego limitu dla pracowników dojeżdżających z poza miejsca zamieszkania

  • paweł 2012-02-24 16:41:04

    Re: Koszty uzyskania przychodu w 2012 roku

    mclis myślisz choć trochę... To jest Twoje życie to dlaczego ja np mam partycypować w Twoich dzieciach. Twoje życie i Twoich dzieci. Ja mam swoje problemy i Ciebie do tego nie potrzebuję żeby je rozwiązywać. Pomyśl trochę- dać papu, pogryźć i pewnie jeszcze połknąć za Ciebie

  • mclis 2011-12-21 22:09:54

    Re: Koszty uzyskania przychodu w 2012 roku

    Szkoda że przy pisaniu ustawy żłobkowej nie uwzględnili kosztów opieki nad dzieckiem w czasie gdy się pracuje przecież to też jest koszt uzyskania przychodu, gdyby nie praca to można zająć się opieką samemu. Nie można też rozliczać całej rodziny na jednym PIT. W tym kraju pseudo prorodzinnym nie uwzględnia się kosztów dziecka tak jakby żywiło się powietrzem i same sobą opiekowało.

  • Ktoś 2011-12-21 17:45:39

    Re: Koszty uzyskania przychodu w 2012 roku

    No właśnie a co maja zrobić Ci co dojeżdżają autem bo do ich wsi/miejscowości nie dojeżdża komunikacja miejska, bądź jeździ jeden autobus na 1,5 godziny, który po drodze do miasta zwiedza okolicę a i tak nie dowozi do celu?

  • Stuttgart 2011-12-21 09:35:07

    Re: Koszty uzyskania przychodu w 2012 roku

    W Niemczech nazywa się to doppelte Haushaltsf[hrung i zalicza się do tego róznież przejazdy własnym autem oraz koszty wynajętego mieszkania wraz z energią telefonem itp. To są prawdziwe koszty uzyskania przychodu!


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Porady prawne online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 1
  • 9
  • 3
  • 1
  • 2
  • 2
  • osób
Zobacz ich opinie:
  • ulan.

    2014-04-15

    Nie miałam zaufania do wyjaśnienia mojej sprawy drogą internetową,jednak ryzyko opłaciło się bo zaoszczędziłam czas ,rozwiałam wszelkie wątpliwości,wiem jakie mam podjąć dalsze kroki i w razie problemów zwrócę się znowu do firmy po poradę.
  • Krzysztof Górecki

    2014-04-16

    Witam , jestem zadowolony z przygotowanej mi opinii , nie ukrywam że byłbym zainteresowany wykonaniem pisma procesowego jakim byłby pozew przeciwegzekucyjny . Proszę o o ewentualną wycenę tej usługi .Z góry serdecznie dziękuję
  • anna.lewińska

    2014-04-15

    Opinia napisana prostym, dostępnym dla przeciętnego obywatela językiem. Polecam wszystkim potrzebującym fachowej porady. Podziękowanie dla autorów opinii.
  • marko55

    2014-03-31

    Dziekuje za otrzymana ocenę.Jest profesjonalna i wyjaśnia problem.Pozdrowienia i podziekowania dla autorow.
  • Krystyna G

    2014-03-20

    dziekuje za otrzymaną opinię, bardzo mi pomogła rozwikłać problem, o który pytałam
  • Barbara Z.

    2014-03-25

    Jestem bardzo zadowolona z usługi e-prawnik.pl Na doprecyzowane pytanie po otrzymaniu opinii dostałam odpowiedź która w pełni mnie satysfakcjonuje. Teraz wiem jak postąpić. Zespół prawników jest profesjonalny i rzetelny. Wycena usługi również nie jest zbyt wygórowana w porównaniu do usług prawników w mojej miejscowości. Dziękuję i pozdrawiam
  • Doris

    2014-03-27

    Opinia jest podana rzetelnie i profesjonalnie. Bardzo Dziękuję. Z porady korzystam już po raz drugi i jestem zadowolona. Dziękuję !
  • teresa bielecka

    2014-03-25

    witam-na razie bardzo Wam dziękuję w imieniu tej biednej Mamy-9 dzieci-postanowiłam Jej pomóc,choć sama walczę z bardzo złośliwym rakiem-jestem łysa i sama mam swe poroblemy,ale Wasza opinia mi się podoba,także jeszcze raz wielkie dzięki.Serdecznie pozdrawiam cały Wasz Zespół.Przypuszczam,że będę potrrzebowała dodatkowej pomocy,także pewnie się do Was zwrócę-DZIEKI
  • Bogdan T.

    2014-03-24

    Dziekuje za otrzymana opinie.Jest profesjonalna i rzeczywiscie wyjasnia problem.Pomaga w dalszym postepowaniu.Pozdrowienia i podziekowania dla autorow.
  • Janusz S.

    2014-03-10

    Opinia wyjaśnia zakres zadanego pytania w sposób jasny rysując kilka dróg rozwiązania.


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane