Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Kursy walut w banku nie wpłyną na ratę kredytu?

www.sxc.hu
(fot. www.sxc.hu)

Nowe prawo dotyczy ponad 700 tysięcy kredytobiorców. Zacznie obowiązywać jeszcze w tym miesiącu.

Bronisław Komorowski podpisał wczoraj nowelizację prawa bankowego. Ustawa ma jeden cel – wymusić na bankach obniżenie marży przy ustalaniu różnicy kursów kupna i sprzedaży walut podczas spłaty kredytu we frankach czy w euro, czyli tzw. spreadu.

Odświeżone przepisy wpłyną nie tylko na osoby, które w przyszłości zdecydują się na zaciągnięcie kredytu w walucie obcej, lecz także na te, które już teraz spłacają jego raty. Zmiany będą dotyczyć też ustawy o kredycie konsumenckim.

Teraz prawo nie gwarantuje spłaty w walucie

Obecnie możliwość spłaty kredytu walutowego w euro czy frankach daje jedna z rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego. Problem w tym, że banki niekoniecznie muszą przestrzegać takich zaleceń.

- To jest tak zwane miękkie prawo, które mówi, jak banki powinny działać. Nie jest to jednak ustawa zmuszająca banki do odpowiednich zachowań – tłumaczy w rozmowie z e-prawnik.pl Marta Chmielewska – Racławska z KNF.

Nieprzestrzeganie rekomendacji tylko w niektórych przypadkach może skończyć się karami. Będzie tak wtedy, gdy zalecenie ma charakter precyzyjny (mówiący wprost, co trzeba zrobić), a bank nie przestrzega go bez podania przyczyny.

- Jeśli stworzy to zagrożenie dla interesów posiadaczy rachunków bankowych lub uczestników obrotu instrumentami finansowymi, to KNF może podjąć odpowiednie działania – zaznacza Chmielewska – Racławska.

Komisja może wtedy wystąpić np. z wnioskiem o odwołanie prezesa banku lub nałożyć na instytucję karę finansową w wysokości do 1.000.000 zł.

Po zmianach spłata w walucie bez żadnych opłat

Banki, które umożliwiają obecnie oddawanie pieniędzy we franku czy w euro opierając się na rekomendacji KNF, pobierają jednak często wysokie opłaty za taką możliwość. np. za aneks do umowy.

Nowe przepisy nie dość, że każdemu zagwarantują możliwość spłaty kredytu w walucie, w którym go zaciągnął, to przesądzą jednoznacznie, że bank nie będzie mógł żądać z tego tytułu dodatkowych opłat czy prowizji, ani aneksów do umowy.

Banki nie będą mogły też zobowiązywać kredytobiorcy do nabycia waluty od określonej instytucji. Oznacza to, że decydując się na spłatę kredytu np. we franku kupimy walutę w kantorze. Oferowane tam kursy są często niższe niż w bankach. Oprócz tego w kantorze możemy się targować, a w banku nie.

Ponadto osoby, które dopiero będą podpisywały umowę kredytową znajdą w niej wartość spreadu, po którym bank będzie sprzedawał klientowi walutę.

Zmiany najpóźniej do końca miesiąca

Podpisana przez prezydenta ustawa trafi teraz do publikacji w Dzienniku Ustaw. Nastąpi to prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu. Nowela wejdzie w życie po dwóch tygodniach od dnia publikacji, czyli jeszcze przed końcem sierpnia.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

 • Podziel się:

 

Komentarze: Kursy walut w banku nie wpłyną na ratę kredytu?

 • aziel 2011-08-10 13:52:34

  Re: Kursy walut w banku nie wpłyną na ratę kredytu?

  Niedźwiedzia przysługa. Opisane prawo doprowadzi akurat do tego,że kurs franka nie będzie spadać.

 • tomo 2011-08-10 13:15:54

  Re: Kursy walut w banku nie wpłyną na ratę kredytu?

  PRZECZYTAĆ

 • kredycik w chf 2011-08-10 07:56:36

  Re: Kursy walut w banku nie wpłyną na ratę kredytu?

  Niewielka z tego będzie korzyść. Myślę, że banki juz nie będą miały takiego spreedu. I kupowanie waluty w kantorach nie będzie sie opłacało.

 • Kw-andrzej 2011-08-10 07:08:44

  Mam pytanie natury technicznej ?

  Mam kredyt we CHF w PKO BP , jeśli będę chciał skorzystać z tych udogodnień to : będę musiał założyć konto walutowe , które pewnie darmowe nie będzie ????


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Dariusz

  ocena usługi:

 • Danuta

  ocena usługi:

  Polecam!
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Szybko, fachowo i za rozsądną cenę. Polecam
 • zofia-ewa

  ocena usługi:

  Dziękuję bardzo.Jestem zadowolona z usługi. Odpowiedź bardzo wyczerpująca. Na pewno będę korzystać często/jeżeli zajdzie taka potrzeba.
 • Sylwka

  ocena usługi:

  Profesjonalna, zrozumiała opinia
 • Magdalena

  ocena usługi:

  Godne polecenia.
 • Dorota

  ocena usługi:

 • HONKI

  ocena usługi:

  Usługa znakomita.
 • Arkadiusz

  ocena usługi:

  Jak zawsze PROFESJONALNIE !
 • Mariusz

  ocena usługi:

 • Robert

  ocena usługi:

 • Mariusz Wierzchowski

  ocena usługi:

  Moje pierwsza porada i jestem pod wrażeniem !!! Uzyskałem mega wyczerpującą informację za rozsądne pieniądze. Od tej pory będę stałym klientem e-prawnik.pl
 • Katarzyna

  ocena usługi:

 • Katarzyna

  ocena usługi:

 • Katarzyna

  ocena usługi:

 • Kazimiera

  ocena usługi:

  bardzo dziękuję za wyczerpującą opartą na konkretnych przepisach opinię, porada prawna mnie zadowala, zdecydowanie polecam . 31.01.2018r
 • Adam Skorupski

  ocena usługi:

  Bardzo konkretna, rzeczowa opinia z przywołaniem dokładnych podstaw prawnych dla poleconych przez prawnika działań. Zdecydowanie polecam. Konkret bez naciągania na koszty.
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane