Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Kursy walut w banku nie wpłyną na ratę kredytu?

www.sxc.hu
(fot. www.sxc.hu)

Nowe prawo dotyczy ponad 700 tysięcy kredytobiorców. Zacznie obowiązywać jeszcze w tym miesiącu.

Bronisław Komorowski podpisał wczoraj nowelizację prawa bankowego. Ustawa ma jeden cel – wymusić na bankach obniżenie marży przy ustalaniu różnicy kursów kupna i sprzedaży walut podczas spłaty kredytu we frankach czy w euro, czyli tzw. spreadu.

Odświeżone przepisy wpłyną nie tylko na osoby, które w przyszłości zdecydują się na zaciągnięcie kredytu w walucie obcej, lecz także na te, które już teraz spłacają jego raty. Zmiany będą dotyczyć też ustawy o kredycie konsumenckim.

Teraz prawo nie gwarantuje spłaty w walucie

Obecnie możliwość spłaty kredytu walutowego w euro czy frankach daje jedna z rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego. Problem w tym, że banki niekoniecznie muszą przestrzegać takich zaleceń.

- To jest tak zwane miękkie prawo, które mówi, jak banki powinny działać. Nie jest to jednak ustawa zmuszająca banki do odpowiednich zachowań – tłumaczy w rozmowie z e-prawnik.pl Marta Chmielewska – Racławska z KNF.

Nieprzestrzeganie rekomendacji tylko w niektórych przypadkach może skończyć się karami. Będzie tak wtedy, gdy zalecenie ma charakter precyzyjny (mówiący wprost, co trzeba zrobić), a bank nie przestrzega go bez podania przyczyny.

- Jeśli stworzy to zagrożenie dla interesów posiadaczy rachunków bankowych lub uczestników obrotu instrumentami finansowymi, to KNF może podjąć odpowiednie działania – zaznacza Chmielewska – Racławska.

Komisja może wtedy wystąpić np. z wnioskiem o odwołanie prezesa banku lub nałożyć na instytucję karę finansową w wysokości do 1.000.000 zł.

Po zmianach spłata w walucie bez żadnych opłat

Banki, które umożliwiają obecnie oddawanie pieniędzy we franku czy w euro opierając się na rekomendacji KNF, pobierają jednak często wysokie opłaty za taką możliwość. np. za aneks do umowy.

Nowe przepisy nie dość, że każdemu zagwarantują możliwość spłaty kredytu w walucie, w którym go zaciągnął, to przesądzą jednoznacznie, że bank nie będzie mógł żądać z tego tytułu dodatkowych opłat czy prowizji, ani aneksów do umowy.

Banki nie będą mogły też zobowiązywać kredytobiorcy do nabycia waluty od określonej instytucji. Oznacza to, że decydując się na spłatę kredytu np. we franku kupimy walutę w kantorze. Oferowane tam kursy są często niższe niż w bankach. Oprócz tego w kantorze możemy się targować, a w banku nie.

Ponadto osoby, które dopiero będą podpisywały umowę kredytową znajdą w niej wartość spreadu, po którym bank będzie sprzedawał klientowi walutę.

Zmiany najpóźniej do końca miesiąca

Podpisana przez prezydenta ustawa trafi teraz do publikacji w Dzienniku Ustaw. Nastąpi to prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu. Nowela wejdzie w życie po dwóch tygodniach od dnia publikacji, czyli jeszcze przed końcem sierpnia.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

 • Podziel się:

 

Komentarze: Kursy walut w banku nie wpłyną na ratę kredytu?

 • aziel 2011-08-10 13:52:34

  Re: Kursy walut w banku nie wpłyną na ratę kredytu?

  Niedźwiedzia przysługa. Opisane prawo doprowadzi akurat do tego,że kurs franka nie będzie spadać.

 • tomo 2011-08-10 13:15:54

  Re: Kursy walut w banku nie wpłyną na ratę kredytu?

  PRZECZYTAĆ

 • kredycik w chf 2011-08-10 07:56:36

  Re: Kursy walut w banku nie wpłyną na ratę kredytu?

  Niewielka z tego będzie korzyść. Myślę, że banki juz nie będą miały takiego spreedu. I kupowanie waluty w kantorach nie będzie sie opłacało.

 • Kw-andrzej 2011-08-10 07:08:44

  Mam pytanie natury technicznej ?

  Mam kredyt we CHF w PKO BP , jeśli będę chciał skorzystać z tych udogodnień to : będę musiał założyć konto walutowe , które pewnie darmowe nie będzie ????


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Małgorzata

  ocena usługi:

  wszystkim niezdecydowanym serdecznie polecam portal e-prawnik.Ogromny plus dla portalu, że moja sprawa została bardzo dogłębnie zbadana. Stanowisko prawne i dalsza ścieżka postępowania jasno określona.Wszystkie moje wątpliwości, które nasuwały mi się po otrzymaniu opinii sukcesywnie przez kilka dni zostały wyjaśnione.Drugi ogromny plus za bardzo szybki czas reakcji na moja wysyłana korespondencję.Dzięki kontaktowi z portalem e-prawnik mam poczucie, że nie jestem sama z problemem.Biorąc pod uwagę konkurencyjną na rynku cenę za usługę, z całym przekonaniem mogę potwierdzić, że była tego warta.
 • Z. Wiśniewski

  ocena usługi:

  Jestem wysoce usatysfakcjonowany pracą zespołu e-prawnik.pl Gorąco polecam
 • Renata

  ocena usługi:

 • Damian

  ocena usługi:

 • Zbyszek

  ocena usługi:

  Biuro e-prawnik pomogło w sprawie, za co dziękuje.
 • Agnieszka

  ocena usługi:

  Bardzo trafna i rzeczowa obsługa Polecam wszystkim, którzy potrzebują porady prawnej
 • Sławomir

  ocena usługi:

  Dziękuję za poradę. Bardzo pomocny serwis, rzeczowe odpowiedzi, krótki czas oczekiwania na wycenę opinii. Naprawdę jestem zadowolony. Polecam
 • Wiesława

  ocena usługi:

  Dziękuję..., otrzymałam jasną i profesjonalną odpowiedź polecam Wiesława
 • Adam

  ocena usługi:

  Dzięki bardzo merytorycznej opinii oszczędzono mi przegranej sprawy w Sądzie .
 • Dorota

  ocena usługi:

  polecam, szybko i konkretnie
 • Anna

  ocena usługi:

 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Profesjonalnie i dokladnie.napewno będę jeszcze korzystać. Dziękuję Katarzyna
 • Adam

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca opinia, na temat, bez zbędnych komentarzy.
 • Małgorzata

  ocena usługi:

  Bardzo dobra, fachowa obsługa, rzetelne i profesjonalne podejście do tematu, bardzo dziękuję i polecam
 • Piotr

  ocena usługi:

  jestem bardzo zadowolony. pelny profesjonalizm, polecam wszystkim osobom potrzebujacym porady prawnej
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane